Kosti předků končí v depozitářích, výjimkou jsou židovské hroby

  10:12aktualizováno  10:12
Kosti z dob Přemyslovců, které se našly při výkopových pracích na tunelu Blanka, skončily v depozitářích. Stavbu tunelu nález neohrozil. "Po provedení výzkumu vše vždy odvezeme a plochu vyčistíme," upřesnila archeoložka Kateřina Tomková, která na nálezu pracuje.

Při stavbě tunelu Blanka našli archeologové raně středověké pohřebiště. | foto: Akademie věd ČR

"Pravidlem je, že vše prozkoumáme, zdokumentujeme a posléze do poslední kosti odvezeme k dalšímu výzkumu. Kosti pak končí v krabicích ve speciálním depozitáři Národního muzea," upřesnil  vedoucí archeologického odboru památkového ústavu Jaroslav Podliska. Vyloučil, že by končily někde ve sběrném dvoře. "To odporuje etice naší práce."

Přesto se podle něj křesťanská společnost k pozůstatkům předků chová trochu macešsky. "To není ale jen problém současnosti, už v dávných dobách křesťané neváhali zrušit nebo přemístit hrob, o který se nikdo nestaral."

Většina nalezišť je objevena až v průběhu stavby jednotlivých objektů, takže je velmi obtížné rozběhnutý projekt dodatečně měnit. "Nedokážu si představit, že bychom při každém nálezu řekli - a dost, stavět se nebude," prohlásil.

Praha je podle něj jedno velké pohřebiště. "Dneska chodíme po Starém a Novém Městě nebo po Malé Straně a ani si neuvědomujeme, že šlapeme po hřbitově," konstatoval.

Jde například o okolí mnoha kostelů, kolem kterých byly dříve hroby a nyní tu vedou rušné silnice. "Haštalské náměstí je vlastně jeden obrovský hřbitov," uvedl.

Židovská pohřebiště na Novém Městě výstavba obešla

Existuje ale i několik výjimek, kdy stavba musela pohřebišti "ustoupit". Týká se to především židovských pohřebišť. Židé totiž mají poměrně jasnou náboženskou představu, jak zacházet s ostatky svých zemřelých. S jejich těly se totiž nesmí hýbat.

"My tuto skutečnost respektujeme a ve svých vyjádřeních zohledňujeme. Stavebník tak ví, že by se nemělo s kostrami manipulovat. Zájem židovské obce je samozřejmě nadřazen zájmu vědeckému," konstatoval Podliska.

Když bylo u stanice metra Národní třída při výkopových pracích nalezeno židovské pohřebiště zaniklé v 15. století, musel investor, kterým byla Česká pojišťovna, přepracovat stavební projekt. "Nad hroby byl vytvořen jakýsi betonový sarkofág, který je zakrývá a chrání před poškozením," popsal památkář.

Památkáři se v posledních letech snaží na možná pohřebiště upozorňovat, aby stavitelé o možnosti věděli a počítali s ní už ve svých projektech. K záměru investorů se vyjadřují a magistrátu doporučují další kroky. Pokud však k jejich doporučení investor ani město nepřihlédnou, nemůžou nic dělat. "Jsme jen poradní institucí," uzavřel Podliska.

Autor:

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

V centru Prahy se pokusil upálit další muž, policie zasáhla včas

Místo, kde se pokusil 19.1. upálit další muž.

Podle informací na policejním twitteru před čtvrtou hodinou odpolední oznámil na tísňovou linku sedmačtyřicetiletý muž,...

Zbití číšníka bylo podle policie pokusem o vraždu. Pachatelům hrozí 18 let

Číšník Miroslav, kterého skupina Nizozemců napadla v centru Prahy, poprvé...

Pražští policisté v minulých dnech navrhli obžalovat z pokusu o vraždu dvojici Nizozemců, kteří loni v dubnu v centru...

Další z rubriky

Exhibicionista se obnažoval v metru, mezi stanicemi jezdil tři hodiny

Exhibicionista se obnažoval v metru, pátrá po něm policie

Policisté pátrají po exhibicionistovi, který se obnažoval ve stanicích metra pražské linky A. Muž jezdil podzemní...

Ulomil zrcátko policejního vozu a podupal střechu, kamarád to natáčel

Mladík poničil policejní vůz

Škodu ve výši několik desítek tisíc korun způsobil mladík, který už loni v listopadu poničil policejní vůz a jeho...

Vyhláška zakáže v Boleslavi užívání drog na veřejnosti, i kvůli cizincům

Ilustrační snímek

Mladá Boleslav má připravenou novou vyhlášku, kterou chce zlepšit bezpečnostní situaci ve městě. Po schválení...

Najdete na iDNES.cz