„Chceme usnadnit cestování obyvatel ve městě pomocí kombinace různých dopravních způsobů,“ uvedl Hřib. „To znamená ne jenom s MHD, ale kombinovat to také se sdílenými auty, sdílenými koly, skútry,“ dodal.
Lidé si tak podle Hřiba mohou v aplikaci zadat svou preferenci dopravy, a aplikace tak vyhledá možnosti trasy.
Mapa vidí, v jaké stanici je zrovna metro. Funkci zřejmě nabídne i Lítačka |
„V tuto chvíli hledáme dobrovolné testery, kterými otestujeme novou generaci vyhledávání spojení v aplikaci PID Lítačka,“ řekl Hřib.
Podle něj Praha zveřejní na sociálních sítích odkaz na registrační formulář, kde prvních tisíc dobrovolníků, kteří jsou zároveň uživateli androidu, získá přístup k zatím neveřejné verzi plánovače trasy. Na funkci pro mobilní operační systém iOS se podle Hřiba zatím pracuje.
Do mobilní aplikace Lítačka byla zároveň nově přidána možnost parkování. Funkce umožňuje platby, a to jak platební kartou, tak i přes aplikace Apple pay nebo Google pay.
S Lítačkou zaplatíte za sdílená kola, navede i řidiče aut k volnému místu |
„Tímto způsobem chceme zkomfortnit placení za parkování,“ uvedl Scheinherr. Výhoda je podle něj i to, že se do ulic nemusí instalovat tolik platebních terminálů.
V aplikaci má podle Scheinherra uživatel možnost mít uloženou SPZ, aplikace pak upozorní na vypršení lhůty parkování, a lidé si ho mohou snadno prodloužit. V mapě aplikace lze také vidět zóny a jejich ceny.
Podle Hřiba jde o další významný krok směrem k digitalizaci služeb, které město nabízí občanům.