Antropolog Vlček věděl o životě a smrti králů více, než jejich lékaři

  8:40aktualizováno  8:40
Antropolog Emanuel Vlček objasnil četné záhady života a smrti českých knížat a králů. Podařilo se mu také identifikovat prvního doloženého Přemyslovce Bořivoje a zkoumal i ostatky sv. Václava. Slovutný antropolog zemřel přesně před deseti lety.

Antropolog Emanuel Vlček identifikoval prvního doloženého Přemyslovce Bořivoje, zkoumal i sv. Václava. | foto:  David Neff, MAFRA

„Být antropologem znamená, že kromě perfektních znalostí anatomie a morfologie těla musím být i archeologem a historikem. Musím se vyznat ve středověkém stavebnictví, číst ve staré němčině a latině,“ vypočítával Vlček nemalé nároky na svou vědeckou branži.

Turbulentní okamžiky českých dějin poznával niterně již od svých mladých let. Jako dvacetiletý viděl oddělené hlavy výsadkářů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, vypreparované v nádobách s lihem.

Před totálním nasazením v Německu, zasypávaném spojeneckými pumami, ho zachránil otec. Kriminalista IV. oddělení pražského policejního ředitelství totiž „stopil“ synovu identifikační kartu. Na pražských barikádách v květnu 1945 jej pak zasáhla kulka.

Jako mladý vědec se po válce zúčastnil vědeckých expedic až do dalekého Mongolska. Proslavil ho však historický výzkum.

Máme před sebou pohřeb knížete Bořivoje I.

Komu náleží bezejmenné kosterní ostatky v hrobě? Patří prvnímu historicky potvrzenému českému knížeti Bořivoji I.? I tento rébus raně středověkých dějin pomohl Emanuel Vlček vyřešit.

Přemyslovec před 11 staletími přijal křest a po řadě peripetií si dokázal vybojovat a udržet vládu. „Po zvyku pohanů ho nechal moravský kníže Svatopluk sedět při hostině na zemi,“ uvedl historik Dušan Třeštík motiv dějinně klíčového kroku, Bořivojovy konverze k nové víře.

Záhada okolo uložení vladařových ostatků trvala 1 100 let. Až jeden z autorů dostavby svatovítského dómu Kamil Hilbert ve svatováclavské kapli v roce 1911 objevil kosterní ostatky neznámého muže. O dalších 63 let později bylo tajemství jeho identity prolomeno.

„Pro vyhovující věk, morfologickou i sérologickou souhlasnost knížete z hrobu K1 s příslušníky prvních tří generací Přemyslovců a pro archeologicky zjištěný nejstarší způsob pohřbení v areálu Pražského hradu v církevní stavbě musím vyslovit domněnku, že máme před sebou pohřeb knížete Bořivoje I.,“ konstatoval Vlček.

Jak vypadal sv. Václav a které ostatky patří sv. Vojtěchovi

Mezi jeho „pacienty“ náležel i první světec českého panteonu, kníže Václav. Lebka Emanuelu Vlčkovi pomohla rekonstruovat tvář legendárního Přemyslovce. „Vybrali jsme grafickou metodu rekonstrukce,“ popisoval antropolog.

V dubnu 997 na misii v pohanských Prusích nalezl mučednickou smrt Slavníkovec Vojtěch, druhý pražský biskup. Antropologická expertiza dokázala rekonstruovat jeho poslední okamžiky. Hledala i odpověď na další rébus. Které ostatky mučedníka jsou pravé.

Vojsko českého knížete Břetislava I. při tažení do Polska v roce 1038 vyrabovalo i Hnězdno a Břetislav do Prahy nechal odnést Vojtěchovy ostatky. Jejich pravost ovšem Poláci popírali.

„Demografická data pražských Vojtěchových pozůstatků odpovídají datům známým o sv. Vojtěchovi,“ uvedl Vlček.

Jan Lucemburský měl atletickou postavu

Mezi „klienty“ antropologa náleželi též králové lucemburské dynastie. V roce 1980 z Lucemburku do Prahy doprovodil ostatky velkého diplomata, válečníka a rytíře, krále Jana Lucemburského.

Expertiza vypověděla, že král Jan měřil asi 171 centimetrů, byl atletické, svalnaté postavy. Výraznému obličeji dominoval dlouhý, úzký nos, nízký horní ret a výrazná brada.

„Potomkům předal i rodové dědičné znaky, rozštěp trnu 1. křížového obratle a asymetrické cévní otvory v příčných výběžcích 6. krčního obratle,“ konstatovalo zkoumání.

V poslední osudové bitvě na pláních u francouzského Kresčaku roku 1346 inkasoval Jana Lucemburský smrtelnou ránu do oka s průnikem do mozku trojbokým předmětem a bodné zranění pod lopatku.

„Jazyk“ Jana Nepomuckého byl mozek a Smetana měl syfilis

Vlček se zabýval i záhadou pražského generálního vikáře Jana Nepomuckého. Na jeho mučednické smrti v roce 1393 měl podíl král Václav IV. Odborníci zkoumali relikvii, jíž měl být světcův jazyk.

„Nešlo však o něj, jak se tradovalo, ale o část mozkové tkáně,“ uvedl Vlček.

Hodně zlé krve vyvolaly závěry průzkumu ostatků Bedřicha Smetany. Výsledky nesměly být dlouho publikovány. Expertiza totiž prokázala luetické onemocnění.

„Prokázalo se, že onemocnění syfilidou mělo vliv na vývin hluchoty. Pitva prokázala rozsáhlou arteriosklerózu cév, zejména srdečnice, atrofii mozku a celkovou atrofii těla. Příčinou smrti Smetany byla hepatizace plicní tkáně při zánětu plic,“ shrnul závěry z výzkumů profesor Vlček.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Kdosi hodil na auto popelnici a lámal zrcátka, policie hledá muže z okolí

Neznámý pachatel v pražském Karlíně poničil několik aut. (26. června 2019)

Policisté z pražského Karlína pátrají po neznámém pachateli či pachatelích, kteří v červnu poškodili tři zaparkovaná...

Výstavbu metra D už neohrožují žaloby, Praha podepsala dohodu o pozemky

Podoba nové stanice metra D v Krči.

Hlavní město a pražský dopravní podnik podepsaly dohodu a nájemní smlouvu na využití pozemků u krčské nemocnice pro...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR - VÝROBA

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz