Redakce vybraly sedm pražských děl, ze kterých mohli čtenáři volit dvě podle jejich názoru nejkurióznější. Na prvním třech místech se umístila díla od jednoho umělce - Davida Černého.
Vítězný Viselec získal 521 hlas z celkových 2 065. Na druhém místě skončil s 397 hlasy další Černého počin - miminka, která lezou po Žižkovské věži. I třetí příčku obsadil David Černý - dvě čůrající sochy, které močí na mapu České republiky na dvoře Hergetovy cihelny na Kampě dostaly v anketě 383 hlasy.
Jak dopadly v hlasování pražské sochy zjistíte ZDE |
Vítězné sochy si mnozí lidé jistě vůbec nevšimnou. Aby ji spatřili, musí totiž pořádně zvednout hlavu.
Dvoumetrová socha představující údajně Sigmunda Freuda visí za jednu ruku ze střechy v Husově ulici v centru Prahy. Pochází z roku 1997.
"Je to ksicht Freuda. K některým jeho teoriím mám zvláštní vztah. Plastika vznikla na konci tisíciletí a mně se líbilo ztvárnit jakýsi stav intelektuála té doby. On se drží jednou rukou a druhou má v kapse. Symbolizuje jakoby bezvýchodný lehce smířený stav. Charakterizuje můj pocit vstupu do nového milénia a zvláštní konec toho předchozího. Řekněme, že je to nejistota. A zároveň otázka, jak bude to nové tisíciletí vypadat," řekl ke svému dílu Černý.
V roce 1999 si Viselec udělal první malý výlet - shlížel tehdy ze stockholmského Muzea moderního umění na výstavu výtvarného umění z bývalých komunistických zemí Evropy.
V létě 2007 pak socha visela ve Spojených státech, konkrétně v Chicagu. Na jaře následujícího roku se pak přesunula do michiganského města Grand Rapids.
Tady ovšem vzbudila nečekaný rozruch. Po jejím umístění na střechu poblíž místní arény Van Andel zavolalo několik lidí na policii s tím, že viděli sebevraha.
Dojem, že se na střeše nachází muž v nebezpečí života, vyvolala skulptura hlavně u nočních řidičů a obchodníků, kteří mají otevřeno i po setmění. Neinformovaná hasičská jednotka ihned po prvním telefonátu na místo skutečně dorazila a psychoanalytikovu podobiznu chtěla zachraňovat.
Další plastiky Davida Černého, které se v pražské anketě umístily na druhém místě a kvůli kterým musí lidé zvednout hlavy, jsou mimina, která lezou po věži televizního vysílače na Žižkově.
Na zemi lidé uvidí pouze jeho dvě mužské postavy, které močí na mapu Česka. Ty umístil výtvarník David Černý do dvora Hergetovy cihelny na Kampě. Uvnitř "panáků" je zařízení, které jimi umožní po zaslání SMS zprávy hýbat a vepsat do vody proudem vody písmena.
Finalisty ze všech krajů najdete ZDE |
Která pražská socha je podle vás nejkurióznější?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 12:00 čtvrtek 21. března 2013. Anketa je uzavřena.
Lidé, kteří chtějí vidět postavu Viselce, musí v Husově ulici zvednout hlavy. Socha totiž visí v úrovni střech.

Televizní vysílač na Žižkově ozvláštnil svými sochami výtvarník David Černý. Mimina lezou po tubusu vysílače.
Mužské postavy, které močí na mapu Česka, stojí na dvoře Hergetovy cihelny na Kampě. Jejich autorem je David Černý.

Na přebujelý automobilismus má upozornit socha bohyně u pražského Nuselského mostu. Jejím autorem je Jan Boháč.
Autorem neobvyklého pomníku spisovatele Franze Kafky je sochař Jaroslav Róna. Socha měří asi čtyři metry a váží bezmála 700 kilogramů.

Po rekonstrukci křižovatky Americké a Záhřebské ulice na Vinohradech, tu vznikla netradiční fontána s bronzovými chrliči.

Fanoušci hokejové Slavie se na sousoší Život hrou dívají pokaždé, když jdou na zápas. Stojí totiž na ploše před O2 Arenou.
Upozornění
Hlasovat v anketě můžete zde.