Mapová aplikace |
O spuštění aplikace informoval na svém webu ústav na konci prosince. Jde o první verzi aplikace. Ta nyní s využitím mapy, kterou zpracoval Václav Vladivoj Tomek, ukazuje, jak Praha vypadala v předhusitské době.
„V další etapě řešení projektu zamýšlíme rozšířit aplikaci o podrobný vektorový datový model (uliční síť a budovy) a další odborný obsah,“ uvedl ústav.
Komu patří a kdo spravuje? Aplikace ukáže informace o nemovitostech v Praze |
Interaktivní mapová aplikace zobrazuje Tomkův plán, pod kterým je zobrazená i současná mapa Prahy. Na plánku jsou barevnými body vyznačená významná místa pro tehdejší život – veřejná prostranství, vodní zdroje, opevnění, zemědělská plocha nebo i některé budovy.
O jaké místo se přesně jedná, včetně GPS souřadnic, se uživatel dozví poté, co na některý z bodů na mapě klikne.
Zobrazení map si může uživatel nastavit podle svých potřeb. Aplikace umožňuje nastavení průhlednosti Tomkova plánu, který tak může více splynout s moderní mapou v pozadí. Mapa umožňuje také vyhledávat místa podle jejich názvu, typu nebo lokality.
Aplikace nabízí i možnost porovnat Tomkův plán s dalšími mapami, například s Hergertovým plánem, Jüttnerovým plánem nebo Orientačním plánem Prahy a obcí sousedních.
Václav Vladivoj Tomek (1818–1905) byl český historik, který se dlouhodobě zabýval dějinami Prahy ve středověkém období a spoluvytvářel systém pro památkovou péči.