Airbnb v Praze slábne, říká analýza. Více lidí si ze služby dělá bussiness

  17:41aktualizováno  17:41
Letos se odhlásilo ze služby Airbnb v Praze více bytů, než se k ní přidalo. Ukazuje to analýza datové platformy Golemio městské společnosti Operátor ICT. Podle ní službu na pronajímání využívá okolo 12 tisíc bytů, z toho polovina je na byznys.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: airbnb.cz

Pro turisty ideální pomocník při plánování dovolené, pro místní obyvatele i město naopak strašák. Takovou pověst si postupně vybudovala služba Airbnb, která se často skloňuje i v diskusích o nedostupnosti bydlení v Praze. Minulé vedení města hovořilo dokonce o tom, že služba Airbnb v Praze využívá téměř dvacet tisíc bytů.

Aktuální, na internetu zveřejněná analýza datové platformy Golemio městské společnosti Operátor ICT ale ukazuje, že se pod Airbnb pronajímá jen 12 674 bytů, z toho je 3 353 nabídek v Praze 1.

Data pro analýzu poskytla společnost Blahobyty. Oproti předchozím údajům čísla především ukazují, kolik lidí skutečně aktivně byty pronajímá, a to i v časové řadě od roku 2013. Navíc do součtu pronajímaných bytů nezahrnuje analýza Operátora ICT zaniklé nabídky. Analyzovaná data ukazují také to, jaká je průměrná cena ubytování. Ta momentálně činí 1 597 korun za noc. V samotném centru Prahy je průměrná cena za jednu noc 2 304 korun.

Airbnb v Praze podle čísel  Operátor ICT slábne

Airbnb v Praze podle čísel Operátor ICT slábne

Zásadní trend, který z dat platformy vyplývá, je ten, že boom služby Airbnb v Praze postupně upadá. Letos například vůbec poprvé převážil počet bytů, které byly z nabídky Airbnb odhlášeny, nad těmi, které ve službě nově přibyly. Nových nabídek ubytování se na webu Airbnb letos objevilo pouhých 2 468, naopak 3 044 bytů jejich majitelé odhlásili. Ještě loni přitom ve službě přibylo téměř šest tisíc pražských bytů a jen necelé čtyři tisíce se odhlásily.

„Na těch číslech můžeme pozorovat, že spousta lidí provoz ukončuje. Třeba proto, že to není tak návratné,“ vysvětluje Benedikt Kotmel, vedoucí projektu Golemio.

Vlastní analýzu ke službě Airbnb v Praze před časem zveřejnil Institut plánování a rozvoje (IPR). Oproti výstupům Operátora ICT se ale některá čísla liší. „Analýza IPR například považuje za sdílenou ekonomiku jen ty byty, ve kterých jejich majitel pronajímá pouze jeden pokoj. Jenže IPR použil jen data za jeden měsíc a ne časovou řadu,“ říká Kotmel.

Zatímco IPR uvádí, že skutečně sdílených bytů je na trhu jen dvacet procent a zbytek tvoří čisté podnikání, podle dat Operátora ICT je tento podíl půl na půl. Aktuální analýza totiž bere v potaz, zda majitel byt pronajímá méně než šedesát dní v roce. „V takovém případě můžeme hovořit o sdíleném ubytování,“ dodává Kotmel s tím, že takových bytů je v Praze 6 352. Druhá polovina je už skutečný byznys. Z porovnání nových a odhlášených bytů lze zároveň vyčíst, že bytů na byznys poměrově lehce přibývá.

Služba slibuje platit poplatky

Právě počet dnů v roce, po které majitel byt pronajímá, je jedním z ukazatelů, na základě kterých by Praha službu Airbnb chtěla regulovat. „Tím se dá odlišit, zda majitel byt pronajímá s podnikatelským záměrem, a tudíž by měl podléhat jasným regulacím pro poskytovatele ubytovacích služeb, nebo zda nemovitost pronajímá v období, kdy je třeba delší dobu pryč,“ popisuje radní pro oblast bydlení Adam Zábranský (Piráti) s tím, že druhou jmenovanou skupinu by město mělo spíše podporovat.

Dalším nástrojem, jak ubytovací službu lépe kontrolovat, je podle Zábranského změna zákona o místních poplatcích. Ty totiž momentálně musí platit sami pronajímatelé, kteří tak ale často nečiní.

„Ve Sněmovně je nyní pozměňovací návrh zákona, který by poplatky zvýšil, a navíc by ho mohlo samo Airbnb odvádět jménem pronajímatelů,“ říká radní s tím, že má Praha oproti jiným metropolím turistické poplatky kvůli zákonu příliš nízké. Pokud bude návrh přijat, je služba Airbnb údajně připravena poplatek začít vybírat. „Chceme být Praze dobrým partnerem a zároveň usnadnit život našim hostitelům. To jsou hlavní důvody, proč jsme se rozhodli nabídnout pomoc při výběru poplatku,“ uvedl Vladimír Beroun z Airbnb.

Negativní zkušenost s vyjednáváním má ale například Vídeň, které umožnila novela turistického zákona z roku 2017 vybírat jednotný poplatek i skrze ubytovací platformy. Vídeň ale s Airbnb o jednotném výběru místního poplatku a dalších podmínkách vyjednávala déle než rok. Nakonec ale jednání přerušila, protože Airbnb odmítalo požadavky města, a nyní firmě hrozí pokuty z přestupkového řízení.

Podle Zábranského se Praha se službou dokáže domluvit. „Myslím si, že je Airbnb stále otevřenější, protože si uvědomuje, že v opačném případě mohou být ty regulace přísnější. Navíc může být placení poplatků prospěšné pro obě strany,“ myslí si Zábranský. „Služba si může udělat dobré jméno tím, že díky ní Praha získává peníze, a navíc pronajímatelům odpadne byrokracie,“ dodává.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Další z rubriky

Pražské zastupitelstvo jednalo 22 hodin, dalo peníze na průzkum k metru D

Sál, ve kterém zasedá zastupitelstvo. Sál je vyfocen od místa, kde jsou židle

Na 22 hodin se protáhlo jednání pražského zastupitelstva, které začalo ve čtvrtek v devět dopoledne. Mimo jiné nad...

Pošťačka se přiotrávila neznámou látkou. Kvůli tomu evakuovali celou poštu

Pošťačka se přiotrávila neznámou látkou. Evakuovali proto celou poštu (23....

Dvaatřicetiletou ženu, pracující na jedné z poboček české pošty v pražských Jinonicích, převezla záchranná služba do...

Praha posílí linku od metra na letiště, jezdit budou dva autobusy naráz

Nový velkokapacitní autobus Mercedes Benz.

Autobusová linka 119, která pendluje mezi zastávkou metra Nádraží Veleslavín a Letištěm Václava Havla, bude od poloviny...

Najdete na iDNES.cz