Zoologická a botanická zahrada města Plzně chová nyaly nížinné deset let. Od roku 2011 je rozmnožuje.
„Sameček Polo přišel na svět 18. července. Zatím se projevuje jako velká osobnost. Je velice samostatný a nebojí se zdržovat daleko od matky i stáda,“ popisuje zooložka Miroslava Palacká.
Nyala nížinná je jihoafrický druh antilopy preferující husté křoviny poblíž vody. „Samci dospívají zhruba ve třech letech, kdy zároveň mění barvu. U nyal je totiž zřetelné barevné odlišení samců a samic,“ uvedla Palacká.
Samci jsou mohutnější, mají tmavou srst a rohy. Samice zůstávají od narození světle zrzavé. „Každá z nich má, podobně jako zebry, své vlastní nezaměnitelné proužkování na těle a tečky na tvářích,“ vysvětluje chovatelka.
Přírůstek v plzeňské zoo |
Sameček Polo zůstane v Plzni přibližně rok. Pokud bude vše v pořádku, přestěhuje se později do jiné zoologické zahrady, kde získá své vlastní stádo.
Plzeňskou chovnou skupinu nyal nížinných tvoří v současnosti jeden samec, čtyři samice a pět mláďat.
První samec v plzeňské zoo se jmenoval Mex a pocházel z Drážďan. „Druhý byl samec Mari z holandského safari parku Beekse Bergen Hilvarenbeek. Letos v červnu dorazil z Liberce nový chovný samec Mwanza, který se narodil 22. ledna 2015,“ vyjmenoval mluvčí zoo Martin Vobruba.
„Je to nejklidnější antilopa, kterou v Plzni chováme. Manipulace s nimi je bezproblémová. Pokud se leknou, už to něco znamená,“ uzavírá Palacká.