„S hlubokým zármutkem v srdci oznamujeme, že nás dnes ráno, po krátké nemoci, navždy opustil manžel, táta, brácha, děda a hlavně úžasný člověk, legenda západočeských diskoték, váš Péťa Březina. V našich srdcích budeš navždy a nikdy na Tebe nezapomene. Tvá milující rodina,“ informovali v neděli příbuzní.
Petr Březina vystupoval na diskotékách od roku 1970, na svém kontě jich měl zhruba osm tisíc. Rád pouštěl rockovou klasiku 60. a 70. let, ale na jeho akcích bylo možné slyšet i novější písně jiných žánrů.
MF DNES o diskžokejovi psala naposledy v říjnu 2022, kdy plzeňská bigbítová kapela Bumerang, která proslula v 70. a 80. letech minulého století, dražila své vinylové desky, CD a DVD. Výtěžek pak putoval právě Petru Březinovi na pořízení elektrického vozíku, který byl nucen používat kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu.
Žil jsem rockovou muzikou, přiznal diskžokej
„Rád bych si koupil elektrický vozík, protože když mám s tím obyčejným někam vyrazit a někdo mě má tlačit, tak i menší kopec docela cítí,“ plánoval tehdy Březina, jak 76 tisíc korun z dražby prvních pěti setů s názvem „Zeptám se racků“ využije.
Nahrávky Bumerangu vznikly u příležitosti 50. výročí zrodu skupiny. Petr Březina měl na vydání setu zásadní podíl. Dodal k nim totiž nahrávky, ze kterých byla limitovaná edice 500 kusů pořízena.
Při dražbě, které se kromě hudebníka Jiřího Langa účastnil i starosta plzeňských Slovan Lumír Aschenbrenner, oba líčili, jaký vliv na ně Petr Březina a jeho šíření rockové hudby mělo. „Za časů komunistického marasmu mně svou muzikou pomáhal tu dobu nějak přežít,“ uvedl Aschenbrenner.
Lang se s Březinou znal od doby svého působení v Bumerangu. „Dodával nám materiál, písničky, které těžce sháněl. On tady udržoval povědomost o tom, co se děje ve světě,“ vzpomínal Lang.
„Jsem vděčný klukům za to, že si na mě vzpomněli. Já tou muzikou žil,“ nezastíral radost diskžokej.