Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Po přestavbě trati zanikne stanice v Koterově, nahradí ji nová Slovany

  15:17
Na dvě a čtvrt miliardy korun vyjde přestavba železniční trati mezi plzeňským hlavním nádražím a stanicí v Plzni-Koterově. Je to čtvrtá z plánovaných pěti staveb, po jejichž dokončení bude plzeňský železniční uzel odpovídat podmínkám evropské železnice 21. století. Současná zastávka v Koterově zanikne a místo ní vznikne nová Slovany.

V rámci přestavby železniční trati mezi hlavním vlakovým nádražím v Plzni a Koterovem zanikne koterovská zastávka. Místo ní vznikne nová Plzeň-Slovany. | foto: Martin Polívka, MF DNES

O vypsání výběrového řízení na zhotovitele rekonstrukce plzeňské části trati na České Budějovice informovala mluvčí Správy železnic Nela Friebová. 

„Stavba bude navazovat na již dokončenou rekonstrukci kolejiště ve stanici Plzeň-hlavní nádraží ve směru na Prahu. Přestavbou projde navazující úsek ve směru na České Budějovice, ale také stanice Plzeň-Koterov. V Koterově dojde k odstranění všech tří nástupišť, protože nádraží již nebude sloužit osobní dopravě,“ vysvětlila Friebová.

Místo na nádraží v Koterově, na které nebyly navázané žádné linky městské ani meziměstské dopravy, budou nově vlaky stavět na zastávce Plzeň-Slovany. Ta vyroste mezi silničními mosty do Lobez a Božkova. 

Vzniknou tu dvě nástupiště, na každé straně trati jedno. U každého je projektovaná délka 120 metrů a přístřešky pro cestující. Protože nástupiště budou přibližně v úrovni spodní hrany dveří moderních vlakových jednotek, i pro cestující s hendikepem nebo maminky s kočárky bude nástup a výstup bezproblémový. 

Novou zastávku a bezbariérovou přístupovou cestu k ní ve svahu nad tratí u mostu do Lobez bude podle dostupné dokumentace platit Správa železnic.

„Nová vlaková zastávka umožní rychlý přestup mezi vlaky, autobusy a trolejbusy. Kolem kruhové křižovatky, do které se napojují Lobezská, Částkova a Sušická ulice, už slouží řadu let stanice městské dopravy,“ vysvětlil David Malán z oddělení přípravy a realizace komunikací a mostů magistrátního odboru investic. 

Po přestavbě budou vlaky jezdit rychlostí až 120 km v hodině

Jen pár kroků od kruhové křižovatky jezdí trolejbusy linky 12 do Božkova, autobusy linek 29 mezi Doubravkou a Borskými Poli a také nejvytíženější autobusová linka 30, která objíždí většinu Plzně na trase z Košutky přes Doubravku, Slovany a Bory k Západočeské univerzitě, případně až na Borská Pole.

Po přestavbě čtyřkilometrového úseku trati směrem na České Budějovice tudy budou moci vlaky jezdit rychlostí až 120 kilometrů v hodině, zatím je tu povolená maximálně stovka.

Kromě toho, že koterovské nádraží přijde o většinu kolejí, které slouží mimo jiné k odstavování nákladních vlaků, zmizí i přechod pro chodce přes koleje v místě už zrušeného přejezdu u ulic K dráze a Na Lipce. „Místo úrovňového přechodu bude vybudovaná bezpečnější lávka nad tratí,“ uvedla Friebová.

Z veřejně dostupné dokumentace k přestavbě trati mimo jiné vyplývá, že se projektanti připravují na možné vybudování druhé koleje od Koterova směrem na České Budějovice.

V některých místech proto budou přisypávat vytěžený materiál vedle současné jednokolejné trati pro případ přidávání kolejí.

„Spojení mezi oběma krajskými městy by mělo být důstojné a komfortní. Ekonomika nám moc nenahrává, ale myslím si, že by mělo skončit období jednokolejných tratí,“ shrnul loni v Plzni pro MF DNES generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Správa železnic ohlásila maximální cenu přestavby

Na rozdíl od předchozích tří staveb železničního uzlu Plzeň, kdy při vypisování výběrových řízení tehdejší Správa železniční dopravní cesty zveřejňovala jako základ cenu spočítanou projektanty, a při splnění všech podmínek rozhodovala nejnižší cena, u trati z centra Plzně je to jinak. Správa železnic ohlásila maximální cenu, kterou je ochotna zaplatit. Tou sumou je 2,22 miliardy korun bez DPH.

Pokud nebudou výběr zhotovitele provázet problémy, například odvolání neúspěšných účastníků, přípravné práce by mohly začít už v závěru letošního nebo na začátku stavební sezony roku 2021.

Přestavba železniční trati je ale jen začátek velkých a viditelných dopravních změn, které tuto oblast v následujících asi 12 letech zasáhnou.

Podél trati je plánovaná část východního plzeňského silničního okruhu, který po dokončení propojí výpadovku od Karlových Varů kolem Boleveckého rybníka, seřaďovacího nádraží s dálničním přivaděčem od Černic, který nyní končí u Jasmínové ulice.

Právě kvůli této budoucí silnici, která by měla být v celé délce zprovozněná kolem roku 2032, budou vznikat už nyní při přestavbě železniční trati základy silničního tunelu. 

Auta jedoucí k dálnici v budoucnu nejprve podjedou současný most přes trať se silnicí do Božkova a o několik desítek metrů dál zmizí v tunelu pod železniční tratí.

„Byli jsme v minulosti na řadě jednání se Správou železniční dopravní cesty, nyní Správou železnic. Jsme domluvení, že při rekonstrukci trati už dopředu vzniknou stěny budoucího silničního podjezdu i jeho horní rám, na kterém pak povede trať. V podstatě půjde o tunelový objekt, který bude po stavbě předán Ředitelství silnic a dálnic. Až se pak bude silnice budovat, u podjezdu se odbagruje zemina, provozu železnice se to nijak nedotkne,“ popsal plánovaný postup pověřený šéf plzeňského Ředitelství silnic a dálnic Zdeněk Kuťák.

Podobným způsobem vznikl v Plzni i železniční most v Křimicích. Když stavbaři rekonstruovali trať na Cheb, rovnou do ní zakomponovali most, pod kterým později vznikla část západního městského okruhu z Nové Hospody do Křimic.

Nová zastávka Plzeň-Slovany

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Plzeňském kraji se volí v obvodu Plzeň - město.

Seznamy kandidátů: Domažlice, Klatovy, PlzeňRokycany, Tachov, HoražďovicePřeštice, Nepomuk, Nýřany, Zbiroh, Chodová Planáostatní

  • Nejčtenější

Plzeň - Slavia 3:0, penalta a vyloučení v úvodu, boj o první místo vyzněl pro mistra

Souboj o první místo ve fotbalové lize vyhrála Plzeň, oslabenou Slavii porazila jednoznačně 3:0 a v tabulce se dostala...

Škoda na stadionu přes 200 tisíc korun. Plzeňský klub podává trestní oznámení

Viktoria Plzeň podává trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s nedělním utkáním fotbalové ligy proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po těžbě zůstaly v lese národního parku hluboké koleje a zničený potok

Správa Národního parku Šumava zastavila odvoz vytěženého dřeva z bývalé první zóny parku u Zhůří a hledá viníky...

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu svázal, dusil polštářem a znásilnil. U soudu dostal senior tři roky

Krajský soud v Plzni nepravomocně vyměřil tři roky vězení seniorovi ze Sokolovska, který loni znásilnil svoji tehdy už...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Uprchlému cizinci hrozí vězení za neposkytnutí pomoci, hledají ho 11 let

Okresní soud Plzeň-město se začal zabývat nehodou, která se stala před 12 lety v Plzni. Podle obžaloby kolizi způsobil...

Požár zničil hospodářskou část domu na Klatovsku, škoda je dva miliony

Rozsáhlý požár zachvátil v noci na dnešek rodinný dům v Rozsedlech na Klatovsku. Plameny zcela zničily jeho...

V opilosti vyhrožoval zabitím Ukrajinců a hajloval, výtržnost si odpracuje

Začátkem března procházel čtyřiačtyřicetiletý Anton Dúška ze Slovenska ulicemi v plzeňské čtvrti Lobzy, když z oken...

Ve Vrčeni na Plzeňsku budou v referendu hlasovat o budoucnosti rybníka

Současně s komunálními volbami se ve Vrčeni na Plzeňsku uskuteční v pátek a v sobotu místní referendum. V obci s 335...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...