Železná Ruda chce vozit lyžaře skibusem, centrum by se zbavilo aut

  9:47aktualizováno  9:47
Vedení radnice v Železné Rudě na Klatovsku usiluje, aby po městě jezdil skibus. Ten by zdarma dopravoval lyžaře do skiareálů nebo přepravoval běžkaře na stopy. Návštěvníci by nemuseli jezdit do centra města auty, pro která tam není dostatek parkovacích míst.

Vedení radnice v Železná Rudě chce zavést ve městě skibus, který by přepravoval lyžaře ke skiareálům a běžkaře na stopy. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Cílem je, aby už v příští sezoně návštěvníci nejezdili po městě auty, pro která zde hlavně o víkendech chybějí parkovací místa.

„Až bude jezdit skibus, můžeme lyžařům říci, aby zaparkovali zadarmo na parkovišti Kaskády a k nám dojeli skibusem,“ říká provozovatel železnorudských lyžařských areálů Nad Nádražím a Belveder Ladislav Zísler.

Parkoviště Kaskády je zhruba tři kilometry od sjezdovek. Zísler připomněl, že Kaskády jsou někdy poloprázdné a lidé marně hledají místo na parkování v centru horského městečka.

Skibus je potřebný i proto, že areály Nad Nádražím, Belveder a skiareál Špičák prodávají společný skipas.

„Dopoledne by mohly rodiny s dětmi lyžovat v jednom z areálů a na odpoledne by skibusem dojely do druhého. Dnes, když se musejí přesouvat auty, je to obtížné, protože musejí hledat místo na parkování,“ přiblížil Zísler. Nejhorší je situace o Vánocích a školních prázdninách.

Místostarosta Železné Rudy Filip Brož přiznává, že skibus je pro město nutností. „Chceme, aby lidé ráno mohli vyjít z hotelu na zastávku a zadarmo se svézt k lyžařským areálům. Neměli by zatěžovat dopravu v centru. Navíc parkoviště v blízkosti sjezdovek nejsou nafukovací, kapacita je omezená,“ vysvětlil Brož.

Vedení města nyní jedná s místními podnikateli a dalšími subjekty a upřesňuje s nimi třeba to, kde budou zastávky skibusu nebo frekvenci jednotlivých jízd.

Podnikatelé by se podle Brože měli na provozu skibusu finančně podílet. „Není v možnostech města, aby tuto službu financovalo samo,“ uvedl Brož. Zísler odhadl, že podnikatelé, kteří z turistického ruchu žijí, minimálně polovinu nákladů na provoz skibusu dohromady dají.

Brož přiblížil i předběžnou trasu. Autobus by měl jezdit ze Špičáckého sedla, kde by byla točna, ke skiareálu Špičák. Stavěl by i u Alpalouky, ve městě pak u areálu Nad Nádražím, následovala by sjezdovka Belveder.

Druhá točna by byla na Gerlově Huti, kde je hlavní nástupní plocha pro běžkařské trasy. „Zatím se rozhodujeme, jestli bude zajíždět i do centra města k lyžařskému areálu Samoty,“ popsal Brož. Trasa by tedy měřila přibližně deset až dvanáct kilometrů.

V Železné Rudě už skibus před lety krátce jezdil, nepodařilo se ale zapojit dost podnikatelů, kteří by na provoz přispívali. Někteří turisté si myslí, že jeho provozování ztroskotalo kvůli místním, kteří byli proti jeho placení z městského rozpočtu.

Železná Ruda žije z turismu

Místostarosta Filip Brož ale uvedl, že nevraživost vůči podnikatelům ve městě nezaznamenal. „Myslím si, že místní chápou, že z turismu Ruda z větší části žije,“ poznamenal.

Že ve městě určitá rivalita je, ale vyplývá z dokumentu Strategie udržitelného rozvoje pro město Železná Ruda 2014-2024. V kolonce sociodemografické podmínky stojí, že hrozbou pro město jsou rozpory mezi lidmi ekonomicky závislými na cestovním ruchu a ostatními obyvateli.

Tento fenomén znají ve větším rozsahu například v Českém Krumlově, kde část místních dokonce tvrdí, že turisté jim město „ukradli“.

„Návštěvníci tu zapotřebí jsou a věřím, že na ně místní naštvaní nebudou,“ dodal Brož. Potřebné ale podle něj je, aby se turisté chovali vůči místním ohleduplně. „Někdy se stává, že si obyvatelé odklidí sníh na parkovacím místě před domem, přijede turista a suverénně jim tam zaparkuje,“ popsal místostarosta.

Železná Ruda nyní připravuje poptávku na dodavatele služeb skibusu. „Nedokážu říci, kolik to bude stát, právě k tomu poslouží poptávkové řízení,“ sdělil místostarosta.

Od skibusu si místní podnikatelé slibují i to, že jim pomůže přilákat do jejich resortů další zákazníky. Část z nich totiž kvůli lepšímu parkování jezdí lyžovat za hranice do areálu na Velkém Javoru.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Puštík zaútočil na běžce v lese, sova muži podrápala hlavu

V Plzni na Borských polích zaútočil na muže puštík. Sova se zřejmě bála o...

Na muže, který si šel zaběhat do lesa na Borských polích v Plzni, zaútočil puštík. Bojovná sova svému nepříteli, který...

Spokojený Vrba: Čtyři góly Spartě jsou super, Brabec hrál nejlepší zápas

Plzeňský trenér Pavel Vrba během utkání nadstavby na Slavii.

Spartě měl co vracet. Plzeňský trenér Pavel Vrba oplatil rivalovi dva měsíce starou čtyřgólovou porážku a se svým...

Další z rubriky

Opuštěné koleje z Plzně do Chrástu chce kraj využít pro šlapací drezínu

Vytrhávání kolejí na staré pražské trati mezi Plzní a Chrástem. Kolejiště se...

Plzeňský kraj chce zachovat část železniční trati z Plzně do Chrástu, která přestala fungovat po otevření tunelu v...

Zloděj vezl auto přes hranici obsazenou policií, naboural další tři vozy

Muž ukradl v Německu BMW a ujížděl s ním do České republiky. Policisté ho...

Špatný den na krádež auta si vybral třiadvacetiletý cizinec. V Německu odcizil BMW a ujížděl před policisty do Čech. Na...

Schizofrenik, který vraždil mačetou, jde do detence. Před činem trpěl bludy

Davida K. přivedli ke Krajskému soudu v Plzni policisté ze zásahové jednotky....

David K., který podle vyšetřovatelů loni v prosinci v Plzni brutálně zavraždil mačetou mladistvého chlapce, půjde do...

Najdete na iDNES.cz