„Tohle pozvání mě potěšilo, na své rodné město mám spoustu vzpomínek a jsem i čestným občanem Plzně. Toho si velice vážím,“ prozradil Jiří Suchý, který se svými hudebními kolegy ze Semaforu plánuje připravit mimořádně zajímavý program plný skladeb, které za více než půl století v podstatě zlidověly.
Organizátoři hudebních cen začátkem ledna vyhlásili také dvoukolovou anketu pro hudební fanoušky z celé republiky, na základě které získají nejlepší umělci ceny v některé z devíti kategorií. Hlasovat lze online na www.anketazebrik.cz, kde mohou fanoušci nejprve nominovat pět umělců v každé kategorii a ve druhém únorovém kole se pak bude rozhodovat o konečných vítězích.
Ceny pro nejúspěšnější hudebníky, producenty a filmaře připravuje sochař Václav Česák a celým slavnostním večerem budou pátého dubna provázet moderátoři Žofie Dařbujánová a Marek Taclík.
Kromě oceňování umělců je však Žebřík postavený především na koncertech pozvaných interpretů a kapel, které dodržují festivalové standardy. Návštěvníci se tak mohou těšit na téměř hodinová vystoupení jednotlivých hostů a speciální program.
Ten může být letos naplněný například i hostováním Jiřího Suchého ve skladbě Konec jistého Rambouska z posledního alba Frihet skupiny Chinaski. Jiří Suchý k této písni napsal text a zároveň v ní i s Michalem Malátným zpívá, takže je velmi pravděpodobné, že hudebníci tuto skladbu na Žebříku zahrají společně na živo.
„Každý rok přemýšlíme, jak vystoupení jednotlivých muzikantů pojmout, aby byl každý z koncertů unikátní a aby si návštěvníci odnesli mimořádný zážitek. A letos tomu nebude jinak,“ doplnil ředitel hudebních cen Jarda Hudec.
Hlavním organizátorem Žebříku je magazín iREPORT a spoluorganizátory jsou Plzeňský kraj a město Plzeň. Mezi oceněnými minulého ročníku byli například Vypsaná fixa, Lucie, Marek Ztracený, Tomáš Klus nebo Ewa Farna.
Ceny Žebřík získali MIG 21, Pražský výběr či Meky Žbirka (3. 4. 2022)