ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Teplo po letech podraží v Plzni, za vodu zaplatí nejméně v Klatovech

  • 3
S novým rokem opět na řadě míst Plzeňského kraje zdraží poplatky za vodu, vytápění i odvoz odpadu. Například v Tachově si za odpad připlatí o padesát procent více, v Plzni zase vzroste cena tepla. Naopak za teplo zaplatí méně obyvatelé Domažlic, v Klatovech zase ušetří za vodu.

K největšímu skoku směrem nahoru dojde u odpadů, a to v Tachově. Tam se poplatek na hlavu zvýší od 1. ledna 2021 o 50 procent na 750 korun.

„My svoz odpadů poměrně hodně dotujeme, od občanů vybereme ročně zhruba šest milionů korun a služba město stojí kolem 15 milionů, takže i po tomto zvýšení, budeme muset vyvážení odpadů dotovat,“ sdělil místostarosta Tachova Josef Horáček.

Náklady podle něj budou v příštím roce ještě vyšší, protože dojde ke zvýšení cen za uložení odpadů na skládku. „Do konce letošního roku je to 500 korun za tunu, od příštího roku 800 korun,“ sdělil Horáček. 

Z měst, kde jsou odpady placené formou poplatku na obyvatele, zaplatí Tachovští nejvíce v kraji. Za nimi s cenou 600 korun na hlavu a rok budou Rokycany, následují Domažlice s poplatkem 550, nejníže budou s cenou 450 korun Klatovy.

V Domažlicích zaplatí od nového roku za teplo méně

V Plzni, kde se poplatek za svoz odpadů odvíjí od frekvence vyprazdňování popelnic a kontejnerů, budou poplatky stejné jako letos. U kontejneru o objemu 1100 litrů, který se nejčastěji používá u panelových a bytových domů, se svozem jednou za 14 dnů bude cena 8820 korun za rok, při svozu jednou za týden pak 15 400 Kč. U popelnice o objemu 120 litrů vyjde svoz jednou za 14 dnů na 1600 Kč za rok, svoz jednou za týden přijde na 2600 korun.

V Tachově s nejdražšími odpady naopak dojde v příštím roce ke snížení cen tepla o téměř jedno procento na 565 korun za gigajoule (GJ).

K ještě razantnějšímu snížení o 8,5 procenta dojde v Domažlicích, kde lidé za GJ zaplatí 576,50 Kč. Ředitel Domažlické správy nemovitostí Miloslav Miller uvedl, že firma nakoupila plyn na burze za výrazně nižší cenu než v loňském roce. „Proto může dojít k tak razantnímu snížení ceny v příštím roce,“ sdělil Miller.

V Plzni si za teplo po několika letech připlatí

Plzeňské domácnosti zaplatí v roce 2021 za gigajoule (GJ) tepla 540,32 Kč včetně DPH, meziročně to je o 25 Kč více. Po několika letech tak Plzeňská teplárenská navýší své ceny v průměru o čtyři procenta.

„Do ceny tepla jsme kromě inflace byli nuceni promítnout růst ceny vstupů, zejména nárůst ceny emisních povolenek. Dalším výrazným faktorem navýšení ceny je tlak státu na odklon od spalování hnědého uhlí a s tím související investice do projektů ekologizace výrobního zařízení,“ uvedl generální ředitel Plzeňské teplárenské Václav Pašek.

Průměrná čtyřčlenná domácnost v panelovém domě, která ročně spotřebuje 25 GJ na vytápění a ohřev teplé vody, zaplatí ročně o 630 Kč více. I přes zdražení zůstane z největších měst v kraji Plzeň nejlevnější. 

Na druhém místě je Tachov, následují Domažlice a nejdražší budou Klatovy s cenou 673,70 Kč za GJ. Ta zůstává stejná jako letos.

Zvýšení předplatného na MHD

Lidé v Klatovech naopak tradičně nejvíce ušetří za dodávku vody. Oproti loňsku se cena vodného a stočného za kubický metr ještě sníží o 2,3 procenta na 65,90 Kč. 

O ceně vody v příštím roce zatím nerozhodly Rokycany a Domažlice, v Tachově zůstane cena na stejné úrovni jako loni na začátku roku. Lidé tedy zaplatí 84,50 za metr krychlový. V Plzni dojde ke zdražení o 4,6 procenta na 98,80 Kč. Čtyřčlenné rodině s průměrnou spotřebou vody se odběr prodraží o zhruba šest set korun za rok.

Kromě poklesu spotřeby vody se do navýšení cen promítá také předpoklad, že v příštím roce porostou náklady na elektrickou energii a chemikálie pro výrobu pitné vody, náklady na likvidaci kalů z čistírny odpadních vod, mzdové náklady nebo poplatky za uložení vodovodů v kolektorech města.

U ostatních poplatků vedení měst své občany šetřilo. U jednotlivého jízdného se ceny v městské hromadné dopravě nikde nezvyšují. V Plzni se ale zvýšilo předplatné. Například roční se zvedlo o necelá tři procenta na 4 120 Kč.

Stejné zůstanou ve všech městech i poplatky za psy. Na 1200 korun ročně tak i nadále přijde pes v Klatovech a Tachově, na 1000 korun v Rokycanech a na 900 korun v Plzni a Domažlicích.