Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Univerzita přijímá i bez zkoušek, vzrostl zájem o pedagogickou fakultu

  9:44
Epidemie covidu-19 změnila přijímací řízení na plzeňské vysoké školy. Některé fakulty zkoušky pořádají distančně, jiné je zrušily úplně. Překvapivě také narostl zájem o některé obory, například o fakultu zdravotnických studií či všeobecné ošetřovatelství. Počet přihlášek výrazně stoupl i na pedagogické fakultě.

Západočeská univerzita v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Ačkoliv budou letos maturitní zkoušky probíhat jinak než obvykle, chceme uchazeče o studium na Západočeské univerzitě v Plzni ujistit, že změny v podobě maturit nijak neovlivní jejich šance na přijetí,“ říká prorektorka pro studijní a pedagogickou činnost Blanka Šedivá.

Na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara už přijímací zkoušky do bakalářských i magisterských studijních programů proběhly, a to plně distanční formou. 

„Uchazeči odevzdávali elektronicky portfolio své tvorby. Zájemci o bakalářské studium, kteří postoupili do druhého kola, dále zasílali své domácí práce na zadané téma, uchazeči o magisterské studium museli odevzdat také motivační dopis v textové nebo audiovizuální formě a doložit dosavadní studium a profesní úspěchy,“ uvedla mluvčí univerzity Šárka Stará.

V přijímacím řízení ke studiu v akademickém roce 2021/2022 fakulta do bakalářských programů zaregistrovala 730 přihlášek, což je přibližně o šest procent více než loni.

730 přihlášek na fakultu designu a umění

„Svou roli mohla sehrát i online propagační kampaň, kterou fakulta vzhledem k epidemické situaci připravila místo klasického Dne otevřených dveří,“ sděluje Stará. Narostl i počet uchazečů o magisterské navazující programy. Přihlásilo se jich 156.

Výrazně vzrostl zájem uchazečů o studium na Fakultě zdravotnických studií. Do bakalářských a magisterských programů fakulta letos zaregistrovala celkem 1 684 přihlášek, o 219 více než loni. U studijního programu Všeobecné ošetřovatelství v kombinované formě studia došlo dokonce k meziročnímu nárůstu přihlášek o 86 procent.

„Doba pandemie nám ukázala, jak potřebná je zdravotnická péče. Možná právě tato zkušenost zvýšila zájem o tento typ studia. Byl to rok, který práci všeobecných sester zviditelnil a mnohým představil zdravotnictví jako perspektivní obor nabízející smysluplné a stabilní zaměstnání,“ říká děkan Lukáš Štich.

Přijímací zkoušku budou uchazeči skládat ve dnech 14. a 15. června. Ti, kteří se tohoto termínu ze zdravotních důvodů nebo z důvodu konání maturitní zkoušky nebudou moci zúčastnit, mají k dispozici náhradní termín 23. června.

Také Fakulta pedagogická letos zaznamenala mimořádný zájem. Jen do bakalářských studijních programů podali uchazeči 2 469 přihlášek, což je o 309 více než loni.

Uzavřené je už také přijímání přihlášek do magisterského studijního programu Učitelství pro 1. stupeň ZŠ, kde stoupl počet přihlášek o 60 procent. Přijímací řízení do navazujících magisterských programů je ještě otevřené, a to až do 21. května.

Velký zájem o studium na fakultě pedagogické

Uchazeči o studium budou skládat přijímací zkoušku z předmětů dle zvoleného studijního programu. Vzhledem k okolnostem se fakulta letos rozhodla pro online testování. Zkoušky budou probíhat v prvním červnovém týdnu, náhradní termín byl stanoven na 14. července. 

Zkoušky na umělecké předměty budou skládat uchazeči distančně, elektronickým odevzdáním prací na výtvarné obory či nahrávek na hudební obory. U tělovýchovných programů dojde k redukci disciplín a přizpůsobení organizace.

V případě nižšího počtu uchazečů, než je kapacitní limit fakulty v daném studijním programu, může děkan v tomto konkrétním studijním programu přijímací zkoušku prominout. „Tento týden bylo rozhodnuto, že bez přijímací zkoušky budou přijati uchazeči o studium programů Fyzika, Chemie, Informatika, Matematika, Německý jazyk, Ruský jazyk a Technická výchova, to vše se zaměřením na vzdělávání,“ konstatuje Šárka Stará.

Fakulta filozofická se rozhodla s ohledem na letošní termíny maturitních zkoušek posunout přijímací zkoušky až na druhou polovinu srpna. Uskuteční se tedy nejdříve v týdnu od 16. srpna.

Fakulta také zvažuje vypsání druhého kola přijímacího řízení do navazujících magisterských a doktorských programů a pravděpodobně i vybraných bakalářských studijních programů, a tak bude možné ještě podat přihlášku.

Bez přijímacího řízení budou přijati uchazeči na Fakultě elektrotechnické, Fakultě strojní a Fakultě ekonomické. Přijímáni jsou na základě studijních výsledků na střední škole.

  • Nejčtenější

Křetínský a jeho zájem o plzeňskou Viktorii? Není to pravda, reaguje mluvčí holdingu

Daniel Křetínský, jeden z nejbohatších Čechů a šéf fotbalové Sparty, má údajně zájem o další klub. Podle zdrojů CNN...

Šikovní architekti navrhli byty téměř za třetinu toho, co stojí v Praze

Průměrné ceny bytů za metr čtvereční stále rostou, v Praze jsou už na 125 tisících. Přesto lze stavět kvalitně a...

Po úniku chemikálií v Plzni zemřeli dva lidé, další dva jsou ve vážném stavu

Z objektu firmy v Plzni na Skvrňanech, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů, dopoledne unikly...

Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť, případem se už zabývá policie

Únik chemikálií v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. V sobotu zemřel jeden z hospitalizovaných mužů ve Fakultní nemocnici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovácko vyzve Lokomotiv Plovdiv, Plzeň narazí na Dynamo Brest

Českou premiéru v nově vzniklé Konferenční lize zažije Plzeň. Fotbalová Viktoria začne kvalifikaci evropského poháru...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť, případem se už zabývá policie

Únik chemikálií v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. V sobotu zemřel jeden z hospitalizovaných mužů ve Fakultní nemocnici...

Kojenec po útoku oslepl a ochrnul. Spadl mi na zem, hájí se jeho matka

S těžkým poraněním hlavy vezli loni v srpnu záchranáři do plzeňské nemocnice pětiměsíčního chlapce. Podle obžaloby mu...

V domě s pečovatelskou službou se napadli dva senioři, jeden má bodné zranění

V nemocnici skončil sedmdesátiletý senior, kterého v neděli odpoledne bodl do zad jiný starší muž. Incident se odehrál...

Covid oživil starý plán na nový infekční pavilon v plzeňské nemocnici

Už před šestnácti lety se měla infekční klinika Fakultní nemocnice v Plzni stěhovat do nového pavilonu. Jeho stavba se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...