Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Univerzita přijímá i bez zkoušek, vzrostl zájem o pedagogickou fakultu

  9:44
Epidemie covidu-19 změnila přijímací řízení na plzeňské vysoké školy. Některé fakulty zkoušky pořádají distančně, jiné je zrušily úplně. Překvapivě také narostl zájem o některé obory, například o fakultu zdravotnických studií či všeobecné ošetřovatelství. Počet přihlášek výrazně stoupl i na pedagogické fakultě.

Západočeská univerzita v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Ačkoliv budou letos maturitní zkoušky probíhat jinak než obvykle, chceme uchazeče o studium na Západočeské univerzitě v Plzni ujistit, že změny v podobě maturit nijak neovlivní jejich šance na přijetí,“ říká prorektorka pro studijní a pedagogickou činnost Blanka Šedivá.

Na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara už přijímací zkoušky do bakalářských i magisterských studijních programů proběhly, a to plně distanční formou. 

„Uchazeči odevzdávali elektronicky portfolio své tvorby. Zájemci o bakalářské studium, kteří postoupili do druhého kola, dále zasílali své domácí práce na zadané téma, uchazeči o magisterské studium museli odevzdat také motivační dopis v textové nebo audiovizuální formě a doložit dosavadní studium a profesní úspěchy,“ uvedla mluvčí univerzity Šárka Stará.

V přijímacím řízení ke studiu v akademickém roce 2021/2022 fakulta do bakalářských programů zaregistrovala 730 přihlášek, což je přibližně o šest procent více než loni.

730 přihlášek na fakultu designu a umění

„Svou roli mohla sehrát i online propagační kampaň, kterou fakulta vzhledem k epidemické situaci připravila místo klasického Dne otevřených dveří,“ sděluje Stará. Narostl i počet uchazečů o magisterské navazující programy. Přihlásilo se jich 156.

Výrazně vzrostl zájem uchazečů o studium na Fakultě zdravotnických studií. Do bakalářských a magisterských programů fakulta letos zaregistrovala celkem 1 684 přihlášek, o 219 více než loni. U studijního programu Všeobecné ošetřovatelství v kombinované formě studia došlo dokonce k meziročnímu nárůstu přihlášek o 86 procent.

„Doba pandemie nám ukázala, jak potřebná je zdravotnická péče. Možná právě tato zkušenost zvýšila zájem o tento typ studia. Byl to rok, který práci všeobecných sester zviditelnil a mnohým představil zdravotnictví jako perspektivní obor nabízející smysluplné a stabilní zaměstnání,“ říká děkan Lukáš Štich.

Přijímací zkoušku budou uchazeči skládat ve dnech 14. a 15. června. Ti, kteří se tohoto termínu ze zdravotních důvodů nebo z důvodu konání maturitní zkoušky nebudou moci zúčastnit, mají k dispozici náhradní termín 23. června.

Také Fakulta pedagogická letos zaznamenala mimořádný zájem. Jen do bakalářských studijních programů podali uchazeči 2 469 přihlášek, což je o 309 více než loni.

Uzavřené je už také přijímání přihlášek do magisterského studijního programu Učitelství pro 1. stupeň ZŠ, kde stoupl počet přihlášek o 60 procent. Přijímací řízení do navazujících magisterských programů je ještě otevřené, a to až do 21. května.

Velký zájem o studium na fakultě pedagogické

Uchazeči o studium budou skládat přijímací zkoušku z předmětů dle zvoleného studijního programu. Vzhledem k okolnostem se fakulta letos rozhodla pro online testování. Zkoušky budou probíhat v prvním červnovém týdnu, náhradní termín byl stanoven na 14. července. 

Zkoušky na umělecké předměty budou skládat uchazeči distančně, elektronickým odevzdáním prací na výtvarné obory či nahrávek na hudební obory. U tělovýchovných programů dojde k redukci disciplín a přizpůsobení organizace.

V případě nižšího počtu uchazečů, než je kapacitní limit fakulty v daném studijním programu, může děkan v tomto konkrétním studijním programu přijímací zkoušku prominout. „Tento týden bylo rozhodnuto, že bez přijímací zkoušky budou přijati uchazeči o studium programů Fyzika, Chemie, Informatika, Matematika, Německý jazyk, Ruský jazyk a Technická výchova, to vše se zaměřením na vzdělávání,“ konstatuje Šárka Stará.

Fakulta filozofická se rozhodla s ohledem na letošní termíny maturitních zkoušek posunout přijímací zkoušky až na druhou polovinu srpna. Uskuteční se tedy nejdříve v týdnu od 16. srpna.

Fakulta také zvažuje vypsání druhého kola přijímacího řízení do navazujících magisterských a doktorských programů a pravděpodobně i vybraných bakalářských studijních programů, a tak bude možné ještě podat přihlášku.

Bez přijímacího řízení budou přijati uchazeči na Fakultě elektrotechnické, Fakultě strojní a Fakultě ekonomické. Přijímáni jsou na základě studijních výsledků na střední škole.

  • Nejčtenější

Tělo už prostě řeklo dost. Plzeňský obránce Limberský ukončil kariéru

Poslední pamětník nejslavnější plzeňské éry se loučí s hráčskou kariérou. Fotbalový bek David Limberský se v...

Testy a roušky lze někde zrušit už teď, míní odborníci. Podívejte se kde

V okresech s příznivou epidemickou situací je podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) možné ve třídách...

Majitel Zbrojovky mírní svá vyjádření o Šádkovi. Spolupráci ale přiznal

Fotbalisty Zbrojovky Brno bude skutečně řídit stávající plzeňský generální manažer Adolf Šádek - tak trochu. Majitel...

Tituly, Liga mistrů. Záložník Hořava se po osmi letech v Plzni rozloučil

Patřil k důležitým hráčům i oporám, slavil ligové tituly i postupy do Champions League. V poslední sezoně však takřka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hořava už nechce cítit tu bolest v koleni, ukončil kariéru

Premium Česká liga přichází o šampiona, který se vymykal fotbalové škatulce. Tomáš Hořava ve 33 letech ukončil kariéru, přiměla...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Od neděle se Plzeň dočká přímého vlakového spojení s Karlovými Vary

Přímým autobusovým spojům mezi Plzní a Karlovými Vary začnou od neděle 13. června konkurovat vlaky. Mezi krajskými...

Tygr v plzeňské zoo se dočkal nové partnerky, chovatelé doufají v mláďata

Po dlouhé době mají návštěvníci plzeňské zoo možnost spatřit ve výběhu pro tygry chovný pár těchto šelem. K tamnímu...

Silničář zůstal pod převráceným vozem údržby, auto musel zvednout jeřáb

Řidiče, který zůstal částečně přimáčknutý pod vozidlem na čištění silnic, vyprošťovali dopoledne hasiči v šumavské...

Plzeňská firma z Borských polí láká zaměstnance, na pohovor je vozí taxi

Plzeňský výrobce klimatizačních jednotek Daikin se přiklonil k netradiční metodě lákání zájemců o práci. Firma sídlící...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...