Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Univerzita přijímá i bez zkoušek, vzrostl zájem o pedagogickou fakultu

  9:44
Epidemie covidu-19 změnila přijímací řízení na plzeňské vysoké školy. Některé fakulty zkoušky pořádají distančně, jiné je zrušily úplně. Překvapivě také narostl zájem o některé obory, například o fakultu zdravotnických studií či všeobecné ošetřovatelství. Počet přihlášek výrazně stoupl i na pedagogické fakultě.

Západočeská univerzita v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Ačkoliv budou letos maturitní zkoušky probíhat jinak než obvykle, chceme uchazeče o studium na Západočeské univerzitě v Plzni ujistit, že změny v podobě maturit nijak neovlivní jejich šance na přijetí,“ říká prorektorka pro studijní a pedagogickou činnost Blanka Šedivá.

Na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara už přijímací zkoušky do bakalářských i magisterských studijních programů proběhly, a to plně distanční formou. 

„Uchazeči odevzdávali elektronicky portfolio své tvorby. Zájemci o bakalářské studium, kteří postoupili do druhého kola, dále zasílali své domácí práce na zadané téma, uchazeči o magisterské studium museli odevzdat také motivační dopis v textové nebo audiovizuální formě a doložit dosavadní studium a profesní úspěchy,“ uvedla mluvčí univerzity Šárka Stará.

V přijímacím řízení ke studiu v akademickém roce 2021/2022 fakulta do bakalářských programů zaregistrovala 730 přihlášek, což je přibližně o šest procent více než loni.

730 přihlášek na fakultu designu a umění

„Svou roli mohla sehrát i online propagační kampaň, kterou fakulta vzhledem k epidemické situaci připravila místo klasického Dne otevřených dveří,“ sděluje Stará. Narostl i počet uchazečů o magisterské navazující programy. Přihlásilo se jich 156.

Výrazně vzrostl zájem uchazečů o studium na Fakultě zdravotnických studií. Do bakalářských a magisterských programů fakulta letos zaregistrovala celkem 1 684 přihlášek, o 219 více než loni. U studijního programu Všeobecné ošetřovatelství v kombinované formě studia došlo dokonce k meziročnímu nárůstu přihlášek o 86 procent.

„Doba pandemie nám ukázala, jak potřebná je zdravotnická péče. Možná právě tato zkušenost zvýšila zájem o tento typ studia. Byl to rok, který práci všeobecných sester zviditelnil a mnohým představil zdravotnictví jako perspektivní obor nabízející smysluplné a stabilní zaměstnání,“ říká děkan Lukáš Štich.

Přijímací zkoušku budou uchazeči skládat ve dnech 14. a 15. června. Ti, kteří se tohoto termínu ze zdravotních důvodů nebo z důvodu konání maturitní zkoušky nebudou moci zúčastnit, mají k dispozici náhradní termín 23. června.

Také Fakulta pedagogická letos zaznamenala mimořádný zájem. Jen do bakalářských studijních programů podali uchazeči 2 469 přihlášek, což je o 309 více než loni.

Uzavřené je už také přijímání přihlášek do magisterského studijního programu Učitelství pro 1. stupeň ZŠ, kde stoupl počet přihlášek o 60 procent. Přijímací řízení do navazujících magisterských programů je ještě otevřené, a to až do 21. května.

Velký zájem o studium na fakultě pedagogické

Uchazeči o studium budou skládat přijímací zkoušku z předmětů dle zvoleného studijního programu. Vzhledem k okolnostem se fakulta letos rozhodla pro online testování. Zkoušky budou probíhat v prvním červnovém týdnu, náhradní termín byl stanoven na 14. července. 

Zkoušky na umělecké předměty budou skládat uchazeči distančně, elektronickým odevzdáním prací na výtvarné obory či nahrávek na hudební obory. U tělovýchovných programů dojde k redukci disciplín a přizpůsobení organizace.

V případě nižšího počtu uchazečů, než je kapacitní limit fakulty v daném studijním programu, může děkan v tomto konkrétním studijním programu přijímací zkoušku prominout. „Tento týden bylo rozhodnuto, že bez přijímací zkoušky budou přijati uchazeči o studium programů Fyzika, Chemie, Informatika, Matematika, Německý jazyk, Ruský jazyk a Technická výchova, to vše se zaměřením na vzdělávání,“ konstatuje Šárka Stará.

Fakulta filozofická se rozhodla s ohledem na letošní termíny maturitních zkoušek posunout přijímací zkoušky až na druhou polovinu srpna. Uskuteční se tedy nejdříve v týdnu od 16. srpna.

Fakulta také zvažuje vypsání druhého kola přijímacího řízení do navazujících magisterských a doktorských programů a pravděpodobně i vybraných bakalářských studijních programů, a tak bude možné ještě podat přihlášku.

Bez přijímacího řízení budou přijati uchazeči na Fakultě elektrotechnické, Fakultě strojní a Fakultě ekonomické. Přijímáni jsou na základě studijních výsledků na střední škole.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Plzeň - město.

Výsledky pro:  Domažlice, Klatovy, PlzeňRokycany, Tachov, HoražďovicePřeštice, Nepomuk, Nýřany, Zbiroh, Chodová Planáostatní

  • Nejčtenější

Zradila ho navigace. Kamion si krátil cestu přes les, zůstal viset na lávce

Řidič kamionu na Tachovsku si chtěl zkrátit trasu přes lesní cestu, to se mu ale vymstilo. Když se snažil otočit,...

Matka dávala školačku na sex sousedovi s HIV, dohodla si pět let vězení

Na pětiletém trestu vězení se dohodla se státním zástupcem osmatřicetiletá žena z Karlovarska, která tolerovala své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena napomenula muže za odhození odpadků, po jeho útoku nevidí na oko

Pohmožděniny, lehký otřes mozku a poraněné oko, na které teď nevidí. Tak dopadla žena z Plzně poté, co na ulici v...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zlatého ledňáčka si z festivalu Finále odvezl film Kdyby radši hořelo

Zlatého ledňáčka za celovečerní hraný film si z plzeňského festivalu Finále odvezli tvůrci komedie Kdyby radši hořelo....

Tachov a Rokycany mají nové koalice, v Dobřanech vsadili na stabilitu

O novém vedení měst po komunálních volbách mají jasno nejen v Plzni, ale i v dalších městech Plzeňského kraje. V...

Opravená vodárenská věž bude sloužit pacientům psychiatrické nemocnice

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech na Plzeňsku opravila ve svém areálu vodárenskou věž, jejíž vznik se podle...

Šance na přežití pacientů s rakovinou jater za léta výrazně vzrostla

Pětadvacet let uběhlo v plzeňské fakultní nemocnici od doby, kdy se zde ve velkém začala rozvíjet jaterní chirurgie....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...