Městští památkáři tvrdí, že opravu zchátralého domu urychlit nemohou, protože majitelé snahu o rekonstrukci sice mají, ale chybějí jim peníze.
„Takže sankce by nebyly nic platné, pouze by přinesly léta se táhnoucí soudní spory,“ říká pracovník odboru památkové péče plzeňského magistrátu Jiří Koranda.
Okolní podnikatele ale výroky památkářů neuklidňují. „Největší problém je pronájem bytů a kanceláří, protože nikdo nechce koukat v zadním traktu na ruinu. Mám v domě na náměstí zrekonstruovaný byt 1+1, ale kvůli výhledu je těžké ho pronajmout,“ postěžoval si Jan Maňas, spolumajitel domu na náměstí Republiky 31.
Správce sousedního domu číslo 29 František Brabenec se marně snaží pronajmout byt 2+1. „Obě okna má do dvora s výhledem na ruinu. Lidé přijdou, vše se jim líbí, ale řeknou, že nechtějí koukat na smetiště,“ líčí Brabenec.
Šéf památkového odboru magistrátu Petr Marovič majitele hájí tím, že dům v Riegrově ulici koupili kolem roku 2000 ve velice špatném stavu poté, co se tam léta táhly spory kolem nevyřešených majetkových podílů, kvůli kterým se nedal prodat.
„Neměl ani štít, léta byl podepřený kovovými podpěrami, obcházela se tam léta ohrada, byla to totální havárie. Majitelé štít nakonec dostavěli, byly tam propadlé stropy. To samé bylo v domě v Luční 12 s mansardovou střechou, který zasáhla potopa. Domu hrozil demoliční výměr a stejným majitelům se podařilo ho zachránit. Nebýt povodní, dům v Riegrově ulici už by byl opravený,“ myslí si Marovič.
Koranda je přesvědčen o tom, že se majitelé chovají jako dobří vlastníci, protože se v Plzni ujali i zchátralého objektu v ulici U Svatého Rocha 2 na Roudné. Ten obsahuje základy původní kaple.
Poslední slib vlastníků podle Korandy zněl, že dokončí objekt v Luční ulici, který je hotový zvenku, zrekonstruované je i přízemí pro bydlení a zbývá patro, které zatím nebylo v jejich finančních možnostech.
„Po opravě tam dostanou nájemníky a v tu chvílí objekt začne vydělávat. Pak se vrhnou na dvorní křídlo Riegrovy ulice. Opravě se nebrání,“ uvedl Koranda.
Brabenec snahám o opravu nevěří a tvrdí, že už je objekt neopravitelný. Někteří vlastníci okolních domů dokonce mluví o tom, že majitel čeká na razítko, až bude moci dům ve dvorním traktu srovnat se zemí. Ale to podle nich může trvat třeba dalších pět let.
Památkář Jiří Koranda si to ale nemyslí. Podle něj bude oprava stát odhadem 2,5 milionu korun. „Problém nemá spodní část, ale patro, kde se musí udělat kompletní zastřešení. Podle projektové dokumentace tam bude objekt s jedním bytem pro milovníka netradičního bydlení,“ popsal památkář.
Podle něj byly oba domy v Riegrově ulici 3 propojené pavlačemi, na které je, stejně jako na rekonstrukci domu ve dvorním traktu, také zpracovaná projektová dokumentace. „Vše je ale o penězích,“ dodal památkář.