Desítky policistů zasahovaly na Ztraceném nepřetržitě od 25. července do 12. srpna. Krajské vedení policie spočítalo, že celkové náklady mimořádné policejní akce dosáhly 1 045 210 korun.
"Z této částky bylo na platy policistů a občanských zaměstnanců vynaloženo 780 tisíc korun. Jde o výdaje na pohotovost, práci přesčas včetně zákonných příplatků, pojistného a zákonných odvodů," uvedl krajský policejní ředitel Jaromír Kníže.
Policie dále vyčíslila, že 254 tisíc korun stály pohonné hmoty a cestovné, přes deset tisíc policie zaplatila za bezpečnostní pásky a další spotřební materiál.
Kníže uvedl, že na Šumavě bylo denně kolem padesáti příslušníků převážně pořádkové policie. Na místě fungoval antikonfliktní policejní tým, přítomni byli i lidé dokumentující činnost policistů z odboru vnitřní kontroly krajského policejního ředitelství a z policejní inspekce.
Čtyřem aktivistům hrozí soud za napadení policisty
Podle policejní mluvčí Martiny Kohoutové policisté v průběhu těžby nezjistili ani jeden případ, kdy by dřevorubci úmyslně ohrozili aktivisty. Naopak 212 blokádníků policie zadržela a eskortovala na obvodní oddělení. Většina z nich se bude zpovídat z přestupku správním orgánům, čtyřem lidem hrozí soud, protože byli obvinění z násilí proti úřední osobě.
Policie řeší i trestní oznámení týkající se přeznačení stromů, přehrazení přístupových cest nebo případy šíření poplašné zprávy v souvislosti s několika anonymními výhrůžkami, že na Ztraceném jsou nastražené bomby.
Čtyři blokádníci tvrdí, že utrpěli při zásazích policistů zranění a podali stížnosti na postup policie. Případy prošetřuje policejní odbor vnitřní kontroly.
Inspekce bezpečnosti práce řeší několik podnětů na porušení pravidel ze strany dřevorubců a vyšetřuje i případ vážného zranění jednoho z těžařů (čtěte zde).