Kvůli místům pro prvňáčky čekali rodiče ve frontách i sedm hodin

  16:43aktualizováno  16:43
I sedm hodin čekali v úterý rodiče ve frontách, aby svým budoucím prvňáčkům zajistili místo ve škole, kterou si vybrali. Obrovský zájem byl například o místa v 31. ZŠ na Severním předměstí v Plzni. Loni přišlo k zápisu v Plzni 1 930 dětí, letos jich zřejmě bude asi o sto víc.

Zápis do první třídy na 31. ZŠ v Plzni na Severním předměstí. Na snímku Martin Holan a učitelka Ivana Golová. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Před budovou 31. ZŠ čekali někteří rodiče už od sedmé hodiny ráno, i když zápisy začínaly až dvě hodiny po poledni. Chtěli mít jistotu, že se na ně dostane.

"Báli jsme se, že se syn už nevejde, a proto jsme přišli dřív. Čekali jsme tu od 11 hodin, první rodiče přišli už v sedm ráno," popsal situaci Jiří Červený. Syna chtěli dát s manželkou do 31. ZŠ kvůli tomu, že bydlí blízko. Syn navíc hraje hokej v Třemošné a škola s klubem spolupracuje.

"Zatím verdikt nemáme, ale paní učitelka u zápisu říkala, že bychom se vejít měli," doplnila jej manželka.

Zmíněná škola otevírá letos čtyři první třídy, loni to bylo o dvě víc. "Můžeme zapsat pouze takový počet dětí, který odpovídá kapacitě školy. To je v našem případě 820 dětí," popsal ředitel školy Václav Fišer s tím, že zájem je stále vyšší. Počet otevíraných tříd se kvůli zájmu postupně zvyšoval. Fišer si to vysvětluje například dobrým sportovním zázemím.

"Na tu školu jsem chodil už já. A po mně i dcera," přidává další z důvodů Richard Holan, který s manželkou přivedl k zápisu syna Martina. I oni měli jisté obavy.

"Když jsme se bavili s rodiči ve školce, do které syn chodí, cítíme obavy. Tříd je relativně málo a dětí přebytek," popsal Holan a dodal, že z tohoto důvodu šli k zápisu hned první možný den.

Tradičně velký zájem bývá také o Základní školu v Plzni-Újezdě. Zápis tu začíná tuto sobotu. "Nedá se vyloučit, že někteří rodiče budou čekat několik hodin před zahájením, jako tomu bylo i v loňském roce," připustila ředitelka školy Helena Fenclová.

Zatímco loni škola otevírala jen jednu první třídu, letos to budou dvě. "Můžeme přijmout 32 dětí. Doufám, že se naplní tak akorát," věří Fenclová.

Podle vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu Evy Prokopové by mělo k zápisům do prvních tříd přijít více než dva tisíce dětí. "Loni přišlo k zápisu 1 930 dětí, 1 649 jich do prvních tříd opravdu nastoupilo, zbytek měl odklad. V letošním roce čekáme nárůst zhruba sto dětí," nastínila Prokopová. Prvňáčků bude podle odhadu přibývat ještě dva roky.

Děti jistě najdou místo v Benešově ZŠ v Doudlevcích

Celkové množství míst na základních školách v Plzni je podle Prokopové dostatečné. "Rozšiřovat kapacitu nepotřebujeme, ta je v rámci Plzně poměrně velká. Jsou ale školy, které budou muset prvňáčky odmítnout. Jiné naopak tolik využité nejsou. V daném spádovém obvodu by mělo být dítě určitě umístěno," ujistila Prokopová.

Jednou ze škol, kde dítě místo určitě najde, je Benešova mateřská a základní škola v Plzni-Doudlevcích. "Pokud bude třeba, můžeme otevřít tři první třídy. Odhadujeme ale, že přijde zhruba padesát dětí, a otevřou se tedy třídy dvě," sdělila ředitelka školy Ivana Čapíková.

Základním kritériem při zápisu je bydliště ve spádovém území, v případě Plzně ve stejném obvodu, jako je škola. Dalším faktorem při přijetí je pořadí příchozích.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Další z rubriky

Soud znovu a detailně zkoumá zákrok ozbrojeného policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Okresní soud Plzeň-město dnes začal znovu projednávat zákrok zástupce velitele krajské policejní zásahové jednotky...

Ve sněhu na horách je dost vody. Zemědělci doufají, že zůstane v krajině

Sněhová nadílka přilákala na Železnorudsko davy běžkařů. V neděli ale horská...

Na Šumavě ve výškách nad tisíc metrů leží podle nejaktuálnějších měření Českého hydrometeorologického ústavu od 80 do...

Výdaje na provoz MHD rostou, radní Plzně zvažují zdražení jízdného

Plzeňská radnice kvůli rychlému růstu výdajů na provoz veřejné dopravy zvažuje...

Radnice Plzně se chystá na horší časy. Chce zastavit růst výdajů na veřejnou dopravu. Letos na ni má dát téměř miliardu...

Najdete na iDNES.cz