Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Studenti archeologie zkoumali Šalamounovu horu, v Itálii odkrývali lázně

  9:11
Studenti z katedry archeologie ze Západočeské univerzity v Plzni bádali na italském pobřeží po zaniklé římské kolonii Castrum Novum. Během výzkumu odkrývali část lázeňského komplexu. Druhá expedice vyrazila do Kyrgyzstánu k Šalamounově hoře.

Výzkum badatelů na místě zaniklé římské kolonie Castrum Novum v Itálii | foto: Západočeská univerzita

Jen málokomu se dostanou do rukou kamenné nástroje vytvořené člověkem před 30 až 50 tisíci lety. Odborníci z Plzně tu možnost měli.

„Naše katedra provádí výzkumy především v České republice. Své aktivity ale nově rozšiřujeme také do zahraničí. Vedle toho, že jsou významné z hlediska archeologických objevů, slouží studentům jako možnost praxe,“ vysvětluje vedoucí katedry Pavel Vařeka.

První z expedic zamířila na dva červnové týdny do katastru města Santa Marinella, které se nachází na východním italském pobřeží zhruba 70 kilometrů severně od Říma.

Desetičlenný tým zde pomáhal se získáváním poznatků o zaniklé římské kolonii Castrum Novum, která zde byla založena ve 3. století před Kristem.

Bádání v Evropě i Asii

„Kolonie měla kontrolovat pohyb na Via Aurelia, což byla jedna ze slavných římských cest, která spojovala Řím s městy Cosa a Pisa. Původně vznikla jako opevněný tábor, postupem času se ale stala lokalitou vyhledávanou bohatými římskými rodinami. Život v této oblasti se rozvíjel od 3. století před Kristem až do 5. století našeho letopočtu. Poté zde na dlouhá staletí ustal a vrátil se až po 2. světové válce,“ popisuje lokalitu členka týmu archeologů Klára Preusz.

V průběhu výzkumu plzeňští badatelé odkrývali část lázeňského komplexu. „Naše skupina měla na starost úsek o rozměru 10 na 15 metrů. Zásadní bylo objevení cisterny napojené na kanalizaci, která má oproti jiným, které byly v této oblasti nalezeny, mnohem větší rozměry. Odkryli jsme ji až do hloubky 3,5 metrů. Zkušebním vrtem jsme poté hledali její skutečnou hloubku a došli až ke čtyřem metrům,“ říká Preusz.

Velikost cisterny nasvědčuje tomu, že šlo o lázně určené pro velký počet osob. „Cisterna byla zřejmě ve třetím století zasypána. Dále se nám podařilo odkrýt předpecní prostor pro vytápění a další prvky lázní,“ doplňuje Preusz.

V souboru nálezů západočeské expedice se mimo to nachází například běžné, ale i luxusní keramické zboží, fragmenty mozaik, pečetě, bronzové předměty, jako hřebíky, háčky na ryby a v neposlední řadě i mince. Artefakty zamířily do depozitáře Muzea moře a starověké námořní plavby v nedaleké Santa Seveře.

Systematický archeologický průzkum v Castrum Novum probíhá od roku 2014. „Velká část informací o této kolonii je ztracená. Místo, které můžeme archeologicky zkoumat, je zachovalé pouze díky tomu, že leželo na soukromé zahradě. Její majitel, pro nás díky Bohu, odmítal zahradu prodat developerům, a tím pro nás toto významné kulturní dědictví zachoval. V 60. letech totiž velkou část původního římského města pohltila moderní zástavba,“ vysvětluje Preusz.

Expedice z Plzně se na výzkumu této oblasti podílela poprvé. Výprava, kterou finančně podpořila Západočeská univerzita, bude pokračovat letos v září.

„V roce 2015 došlo k odhalení hradeb v délce přibližně 120 metrů. Díky tomu víme, kde přesně se nacházelo centrum města. Nyní se jej snažíme odkrývat a popsat jeho přesnou podobu. Z dostupných archivních pramenů i archeologických nálezů víme, že se ve městě nacházelo divadlo a díky nápisům na kamenných deskách jsme zjistili, že zde byl chrám. Bylo to tudíž klasické římské město, které mělo všechny prvky, jež tehdejší sídla měla,“ doplňuje Preusz.

Pětičlenná expedice vyrazila do Kyrgyzstánu

Do kyrgyzského města Oš se mezi 9. až 16. červnem z Plzně vypravila pětičlenná expedice.

„Naším cílem byla dokumentace artefaktů, které se nacházejí na úpatí Šalamounovy hory. Druhým hlavním tématem naší expedice bylo zpracování nálezového fondu univerzity ve městě Oši, které leží právě na úpatí této slavné hory. Dalším cílem byla katalogizace artefaktů z 10. až 12. století. Jedná se zejména o keramiku, zdobenou různobarevnými glazurami,“ popisuje výpravu do střední Asie Josef Hložek z katedry archeologie.

Okolí města Oš je pro archeology velice významné. Ve středověku se jednalo o důležité centrum na Hedvábné stezce spojující východ Asie se Středomořím.

Nacházejí se zde ale rovněž artefakty staré téměř 50 tisíc let. Pozadí města dominuje posvátná Šalamounova hora, která je jako jediné místo v Kyrgyzstánu od roku 2009 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kvůli erozi a vandalismu rytiny na Šalamounově hoře mizí

„Tato oblast má velice dlouhý pravěký vývoj. Jako důkaz nám slouží obrovské množství skalních rytin, které se nalézají na Šalamounově hoře. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že naše expedice měla i záchranný rozměr. Kvůli postupující erozi a bohužel i vandalismu některé ze skalních rytin rychle zanikají. Chtěli bychom proto vytvořit dva katalogy - jeden zaměřený právě na skalní rytiny a druhý na nálezy. K nim patří i kamenné artefakty vyrobené v době zhruba před 50 až 30 tisíci roky. Měli jsme také možnost zdokumentovat široké spektrum pravěké keramiky a kamenných artefaktů,“ vysvětluje Hložek.

Archeologický průzkum této oblasti začal v 80. letech minulého století. Od rozpadu Sovětského svazu ale stagnuje. Spolupráce Západočeské univerzity v Plzni a Státní univerzity v Oši by měla nepříznivou situaci změnit.

„Navázanou spolupráci bude katedra nadále rozvíjet nejen ve formě dalších výzkumných expedic, ale také prostřednictvím vzájemných studijních pobytů studentů archeologie a historie Západočeské univerzity v Plzni a Státní univerzity v Oši. Spolupráce by měla v blízké budoucnosti vyústit ve vytvoření moderního studijního oboru Archeologie v Kyrgyzstánu,“ uzavírá tisková mluvčí Západočeské univerzity Šárka Stará.

Autor:
  • Nejčtenější

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Zlín - Plzeň 1:0, marný tlak favorita, překvapivý výsledek zajistil Poznar

Fotbalisté Plzně nemají navzdory herní převaze ze zápasu ve Zlíně nic. V 8. ligovém kole prohráli 0:1, jediný gól...

Vitamin D má jasné protivirové účinky, říká primář plzeňské nemocnice

Náměstek pro vědu a výzkum a primář oddělení imunochemické diagnostiky plzeňské fakultní nemocnice Ondřej Topolčan je...

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školka distančně a řidičák přes playstation. Herci natočili skeč o koroně

Vzdělání? Mateřská škola distančně, základní škola taky distančně. Tak začíná scénka nazvaná Úřad práce v roce 2034,...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Plzeň vede žebříček nehod s vážnými následky, hustota dopravy je obrovská

Plzeň je mezi krajskými městy v České republice nejhorší co se týče následků dopravních nehod. Za prvních šest měsíců...

Auto přerazilo strom a přistálo v potoce, řidič jel moc rychle

Řidič BMW nezvládl na Klatovsku projet ve vysoké rychlosti zatáčkou, vyjel mimo silnici, kde přelomil strom a skončil v...

Silničáři se nesmí nakazit, auta se při střídání dezinfikují ionizátory

Aby silničáři zvládali zimní údržbu téměř pěti tisíc kilometrů silnic v Plzeňském kraji bez výpadku řidičů kvůli...

Hlavní nádraží v Plzni čeká obří rekonstrukce, hala získá eskalátory

Výpravní budova hlavního nádraží v Plzni projde důkladnou rekonstrukcí a modernizací. Správa železnic, která je...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...