Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Studenti archeologie zkoumali Šalamounovu horu, v Itálii odkrývali lázně

  9:11
Studenti z katedry archeologie ze Západočeské univerzity v Plzni bádali na italském pobřeží po zaniklé římské kolonii Castrum Novum. Během výzkumu odkrývali část lázeňského komplexu. Druhá expedice vyrazila do Kyrgyzstánu k Šalamounově hoře.

Výzkum badatelů na místě zaniklé římské kolonie Castrum Novum v Itálii | foto: Západočeská univerzita

Jen málokomu se dostanou do rukou kamenné nástroje vytvořené člověkem před 30 až 50 tisíci lety. Odborníci z Plzně tu možnost měli.

„Naše katedra provádí výzkumy především v České republice. Své aktivity ale nově rozšiřujeme také do zahraničí. Vedle toho, že jsou významné z hlediska archeologických objevů, slouží studentům jako možnost praxe,“ vysvětluje vedoucí katedry Pavel Vařeka.

První z expedic zamířila na dva červnové týdny do katastru města Santa Marinella, které se nachází na východním italském pobřeží zhruba 70 kilometrů severně od Říma.

Desetičlenný tým zde pomáhal se získáváním poznatků o zaniklé římské kolonii Castrum Novum, která zde byla založena ve 3. století před Kristem.

Bádání v Evropě i Asii

„Kolonie měla kontrolovat pohyb na Via Aurelia, což byla jedna ze slavných římských cest, která spojovala Řím s městy Cosa a Pisa. Původně vznikla jako opevněný tábor, postupem času se ale stala lokalitou vyhledávanou bohatými římskými rodinami. Život v této oblasti se rozvíjel od 3. století před Kristem až do 5. století našeho letopočtu. Poté zde na dlouhá staletí ustal a vrátil se až po 2. světové válce,“ popisuje lokalitu členka týmu archeologů Klára Preusz.

V průběhu výzkumu plzeňští badatelé odkrývali část lázeňského komplexu. „Naše skupina měla na starost úsek o rozměru 10 na 15 metrů. Zásadní bylo objevení cisterny napojené na kanalizaci, která má oproti jiným, které byly v této oblasti nalezeny, mnohem větší rozměry. Odkryli jsme ji až do hloubky 3,5 metrů. Zkušebním vrtem jsme poté hledali její skutečnou hloubku a došli až ke čtyřem metrům,“ říká Preusz.

Velikost cisterny nasvědčuje tomu, že šlo o lázně určené pro velký počet osob. „Cisterna byla zřejmě ve třetím století zasypána. Dále se nám podařilo odkrýt předpecní prostor pro vytápění a další prvky lázní,“ doplňuje Preusz.

V souboru nálezů západočeské expedice se mimo to nachází například běžné, ale i luxusní keramické zboží, fragmenty mozaik, pečetě, bronzové předměty, jako hřebíky, háčky na ryby a v neposlední řadě i mince. Artefakty zamířily do depozitáře Muzea moře a starověké námořní plavby v nedaleké Santa Seveře.

Systematický archeologický průzkum v Castrum Novum probíhá od roku 2014. „Velká část informací o této kolonii je ztracená. Místo, které můžeme archeologicky zkoumat, je zachovalé pouze díky tomu, že leželo na soukromé zahradě. Její majitel, pro nás díky Bohu, odmítal zahradu prodat developerům, a tím pro nás toto významné kulturní dědictví zachoval. V 60. letech totiž velkou část původního římského města pohltila moderní zástavba,“ vysvětluje Preusz.

Expedice z Plzně se na výzkumu této oblasti podílela poprvé. Výprava, kterou finančně podpořila Západočeská univerzita, bude pokračovat letos v září.

„V roce 2015 došlo k odhalení hradeb v délce přibližně 120 metrů. Díky tomu víme, kde přesně se nacházelo centrum města. Nyní se jej snažíme odkrývat a popsat jeho přesnou podobu. Z dostupných archivních pramenů i archeologických nálezů víme, že se ve městě nacházelo divadlo a díky nápisům na kamenných deskách jsme zjistili, že zde byl chrám. Bylo to tudíž klasické římské město, které mělo všechny prvky, jež tehdejší sídla měla,“ doplňuje Preusz.

Pětičlenná expedice vyrazila do Kyrgyzstánu

Do kyrgyzského města Oš se mezi 9. až 16. červnem z Plzně vypravila pětičlenná expedice.

„Naším cílem byla dokumentace artefaktů, které se nacházejí na úpatí Šalamounovy hory. Druhým hlavním tématem naší expedice bylo zpracování nálezového fondu univerzity ve městě Oši, které leží právě na úpatí této slavné hory. Dalším cílem byla katalogizace artefaktů z 10. až 12. století. Jedná se zejména o keramiku, zdobenou různobarevnými glazurami,“ popisuje výpravu do střední Asie Josef Hložek z katedry archeologie.

Okolí města Oš je pro archeology velice významné. Ve středověku se jednalo o důležité centrum na Hedvábné stezce spojující východ Asie se Středomořím.

Nacházejí se zde ale rovněž artefakty staré téměř 50 tisíc let. Pozadí města dominuje posvátná Šalamounova hora, která je jako jediné místo v Kyrgyzstánu od roku 2009 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kvůli erozi a vandalismu rytiny na Šalamounově hoře mizí

„Tato oblast má velice dlouhý pravěký vývoj. Jako důkaz nám slouží obrovské množství skalních rytin, které se nalézají na Šalamounově hoře. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že naše expedice měla i záchranný rozměr. Kvůli postupující erozi a bohužel i vandalismu některé ze skalních rytin rychle zanikají. Chtěli bychom proto vytvořit dva katalogy - jeden zaměřený právě na skalní rytiny a druhý na nálezy. K nim patří i kamenné artefakty vyrobené v době zhruba před 50 až 30 tisíci roky. Měli jsme také možnost zdokumentovat široké spektrum pravěké keramiky a kamenných artefaktů,“ vysvětluje Hložek.

Archeologický průzkum této oblasti začal v 80. letech minulého století. Od rozpadu Sovětského svazu ale stagnuje. Spolupráce Západočeské univerzity v Plzni a Státní univerzity v Oši by měla nepříznivou situaci změnit.

„Navázanou spolupráci bude katedra nadále rozvíjet nejen ve formě dalších výzkumných expedic, ale také prostřednictvím vzájemných studijních pobytů studentů archeologie a historie Západočeské univerzity v Plzni a Státní univerzity v Oši. Spolupráce by měla v blízké budoucnosti vyústit ve vytvoření moderního studijního oboru Archeologie v Kyrgyzstánu,“ uzavírá tisková mluvčí Západočeské univerzity Šárka Stará.

Autor:
  • Nejčtenější

Lék antivaxerů způsobil muži nakaženému covidem mrtvici, tvrdí lékař

Nepříjemný zážitek má za sebou lékař plzeňské fakultní nemocnice. Když spolu s kolegy ze záchranné služby přijel k muži...

Slovácko - Plzeň 1:2, dva góly domácím odvolal VAR, rozhodl Beauguel

Plzeňští fotbalisté zůstanou i po 17. ligovém kole na druhém místě tabulky. K důležité výhře 2:1 na Slovácku vykročili...

Při střelbě v Radějovicích na Plzeňsku zemřel muž, pachatel se oběsil

V Radějovicích na Plzeňku došlo v neděli v podvečer ke střelbě, během které zemřel muž. Pachatel se po činu oběsil....

Gól Slavie uznán správně, brance Slovácka ruka předcházela, řekla komise

Kontroverzní situace, v nichž v hlavní roli bylo hraní rukou, sudí v 17. kole fotbalové ligy vyřešili správně podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé kolaudují domy bez dveří nebo obkladů. Drahý materiál prodražil stavby

Premium Dražší podlaha se vyměnila za levnější, stejně tak obklady, nebo kotel. Kvůli razantnímu zdražení stavebních prací a...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Radní shání zimní boty pro bezdomovce, nápad získal podporu politiků

Neobvyklou akci na pomoc bezdomovcům v zimním období rozjel radní Plzně David Šlouf. Vyzval na sociálních sítích...

Plzeňská podivnost. Farmářské trhy byly, vánoční se ale konat nesmějí

Farmářské trhy na jedné straně náměstí Republiky v Plzni se o víkendu konat mohly, ty adventní v druhé části ovšem ne....

VIDEO: Řidič nebezpečně předjížděl, auta kvůli němu musela brzdit

Na nebezpečné předjíždění kamionu na hlavním tahu mezi Plzní a Českými Budějovicemi upozornil policisty řidič, který...

Horažďovice opravily průtah, v Horšovském Týně se jezdí po novém mostě

Ode dneška se lépe jezdí řidičům na dvou místech v Plzeňském kraji. V Horšovském Týně na Domažlicku se otevřel...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...