Obyvatelé Radčic půjdou k referendu kvůli silničnímu napojení na okruh

  14:31aktualizováno  14:31
Lidé žijící v městském obvodu Plzeň-Radčice dostanou 9. března příležitost vyjádřit se k plánované stavbě komunikace, která by měla Radčice spojit se západním silničním okruhem Plzně. Pro uspořádání referenda hlasovali všichni zastupitelé městské části.

Obyvatelé Radčic se budou 9. března v referendu vyjadřovat k plánované stavbě silnice, která by měla spojit Radčice se západním silničním okruhem Plzně. | foto: Plzen.eu

Výsledek hlasování nicméně nebude pro uskutečnění stavby rozhodující. Bude to projev veřejného mínění, ke kterému bude moci vedení města přihlédnout.

Referendum se bude konat proto, že někteří obyvatelé Radčic mají obavy, že po vybudování sjezdu z okruhu by ve čtvrti vzrostl provoz a zhoršilo by se tam životní prostředí.

Jiní si naopak myslí, že by silnice byla prospěšná, protože by vytvořila jednodušší spojení Radčic s dalšími částmi Plzně.

V současné době se schyluje k zahájení druhé etapy západního okruhu z Křimic na Severní předměstí. Druhá etapa naváže na první úsek, který spojuje průmyslovou zónu Borská pole s Křimicemi.

Okruh má po dokončení druhé etapy odvést část tranzitní dopravy jezdící přes město. Především má ulevit Karlovarské a Klatovské třídě.

Jakýkoli výsledek referenda by neměl nijak zkomplikovat nebo zbrzdit stavbu samotného západního okruhu.

Starosta Plzně-Radčic Rolando Arias řekl, že pro lidi budou připraveny všechny relevantní informace. „Bude to co nejdřív, aby měli minimálně týdny na prostudování a na základě toho se mohli rozhodnout. Informace budeme mezi lidi distribuovat, dáme je na vývěsku nebo sociální sítě,“ prohlásil Arias.

Stavbu západního okruhu má na starost Plzeňský kraj a o navazující stavby, mezi které patří i plánovaný sjezd do Radčic, se stará město Plzeň.

Náměstek primátora pro dopravu Michal Vozobule upozornil, že sjezd z okruhu u Radčic má sloužit pouze pro auta do hmotnosti 3,5 tuny. „Nemohla by tam tedy nákladní auta nebo kamiony,“ vysvětlil.

Náměstek primátora připustil, že po vybudování sjezdu by zřejmě vzrostl počet aut na silnici mezi Kalikovským mlýnem a odbočkou na okruh těsně před samotnými Radčicemi. Z tohoto místa by nová silnice vedla asi 850 metrů do kopce a na okruh by se napojila pod vrchem Sylvánem.

Michal Vozobule řekl, že město zastupitelům a dalším obyvatelům Radčic poskytne veškeré informace pro jejich rozhodování. Vozobule ujišťuje, že spory o sjezd neohrozí stavbu okruhu.

„To rozhodně nechceme. V momentě, kdy by tahanice kolem toho měla prodloužit přípravu druhé etapy okruhu, budu striktně proti,“ sdělil.

Michal Vozobule uvedl, že stavbu okruhu lze upravit tak, aby sporný sjezd nevznikl. „Odborníci tvrdí, že by to nebylo jednoduché, ale zároveň říkají, že to není nemožné,“ uvedl.

Náměstek se domnívá, že nepostavení sjezdu u Radčic by neznamenalo zásadní omezení funkčnosti silničního okruhu. Zdůraznil, že případné vítězství odpůrců sjezdu v referendu nemusí znamenat, že se silnice nepostaví.

„Řekl jsem jim, že výsledek referenda bude pouze jakési pomyslné plus na straně těch, kteří vyhrají. V radě města pak může zvítězit názor, že se pro město klíčový projekt nebude komplikovat. Myslím, že by to bylo pochopitelné,“ konstatoval.

V případě postavení sjezdu by počet aut neměl vzrůst

Zároveň ovšem připustil, že pokud by v referendu zvítězili odpůrci sjezdu, pak by ve prospěch jejich postoje mluvila skutečnost, že nepostavením silnice by město ušetřilo desítky milionů korun. „To je relevantní fakt, který do konečného rozhodování může vstupovat,“ podotkl.

Náměstek řekl, že podle modelu dopravních odborníků se v případě postavení sjezdu zhruba zdvojnásobí intenzita dopravy od Kalikovského mlýna k Radčicím. V samotném intravilánu Radčic by ale podle předběžných odhadů počet projíždějících aut vzrůst neměl.

Na stavbu druhé etapy západního okruhu Plzně bylo koncem loňského roku vydáno stavební povolení. Nyní se připravuje výběrové řízení na stavební firmu, která zakázku získá. Začátek stavby je odhadovaný na říjen a dokončená má být v roce 2022.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Cestu přes centrum Plzně nově urychlí sdílené koloběžky

Kromě kol mohou lidé pro cestování po Plzni nově využívat sdílených koloběžek. K dispozici je zatím pět stanovišť v...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Voda z Úhlavy opět zásobuje Plzeň, znečištěná voda je teď v Berounce

Plzeň začala opět zásobovat obyvatele měst a vodou z Úhlavy. Hodnoty chemikálií, které se do řeky dostaly z firmy v...

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz