Na Tachovsku a Klatovsku firmy nabírají lidi a chystají nové investice

  9:51aktualizováno  9:51
Na Tachovsko a Klatovsko začali v poslední době přicházet noví investoři. Svědčí to o tom, že se firmám daří překonávat ekonomickou krizi. Podle odborníků láká na Tachovsko blízkost dálnice a vyšší nezaměstnanost, která může zaručit dostatek pracovních sil. Největším investorem je firma Grammer.

Tachovská firma Grammer rozšířila na začátku října výrobu a přijala dalších 190 zaměstnanců. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Tachovský Grammer, který je s pěti sty lidmi největším zaměstnavatelem v okolí, uvedl do provozu halu na výrobu kompletních sedadel do nákladních automobilů Daimler a DAF. Kvůli tomu přijal 190 nových zaměstnanců.

Grammer investoval zhruba 300 milionů korun a očekává, že zvýší meziročně tržby téměř na dvojnásobek. Letos utržil dvě miliardy korun.

Podnik nyní drží 36 procent evropského trhu sedaček pro nákladní vozy. Na základě jednání s dalšími možnými odběrateli plánuje zvýšení až na 60 procent. Uvedl to ředitel tachovského podniku Martin Kořínek.

Více než tři stovky lidí chce nabrat také rakouská firma RSF Elektronik. Kvůli vybudování veškerých sítí pro tuto novou fabriku zmizí do měsíce poslední velké budovy z kasáren ve Stříbře.

"Od září se jedná s dalšími čtyřmi zahraničními zájemci, kteří chtějí pozemky nad dva hektary," řekl Vladimír Müller, prokurista české pobočky britské firmy Waystone CZ, která areál pro investory připravuje. Další velký investor míří na Klatovsko.

Ekonomická krize by mohla začít odeznívat

Takové jsou zprávy z posledních dní, které naznačují, že by ekonomická krize mohla začít odeznívat. "Zatím to beru jako první pozitivní signály. Určitě je to dobře, že investice směřují hlavně do problematičtější části kraje, to znamená na Tachovsko," zhodnotil situaci Pavel Beneš z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje.

Podle něj do regionu láká investory blízkost dálnice a vzhledem k vyšší nezaměstnanosti i dostatek pracovních sil. "I když nevýhodou je řídká hustota osídlení, takže někde mohou být problémy s dopravou," připomněl Beneš.

Na Tachovsku byla v září nezaměstnanost 9,2 procenta, což je obrovský úbytek oproti 13,5 procenta z doby vrcholící krize, tedy z prosince 2009. Tehdy tam připadalo na jedno pracovní místo zhruba padesát uchazečů, dnes jich je třináct.

Výhoda blízkosti dálnice chybí Klatovsku, ale přesto se tam stále drží nezaměstnanost mnohem níže ve srovnání s Tachovskem. V září to bylo 7,2 procenta.

"Je tam jiná struktura ekonomické základny, hodně míst je tam ve službách díky turistickému ruchu, jsou tam tradiční zaměstnavatelé, i když řada firem také skončila. Klatovsko je založené na drobnějších ekonomických aktivitách. Až na výjimky tam nejsou větší investice," popsal Beneš.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Plzeň přidá cyklistům stovky metrů tras, postaví i lávku přes Radbuzu

Nová cyklistická lávka přes Mži u Radčické ulice v Plzni

Příznivci cyklistiky v Plzni se letos dočkají nových úseků cest. Radnice nechá upravit další část komunikace, která...

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Najdete na iDNES.cz