Ze soutěže na provoz linkových autobusů vypadla společnost ČSAD Plzeň

  14:29aktualizováno  14:29
Hejtmanství vyřadilo ze soutěže na provoz linkových autobusů v Plzeňském kraji na dalších deset let dosavadního dominantního dopravce ČSAD Autobusy Plzeň. Společnost totiž neposkytla finanční záruky. Zakázku tak zřejmě získá druhý a jediný uchazeč, dopravní firma Arriva.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňský kraj zhruba za rok a půl zřejmě přestanou obsluhovat linkové autobusy ČSAD Autobusy Plzeň ze skupiny Z-Group Zdeňka Zemka. Vystřídat by je měly vozy skupiny Arriva, která dnes v kraji obsluhuje jen část okresu Domažlice.

Dosavadního dominantního dopravce vyřadili minulý týden na svém jednání krajští radní. ČSAD s vyřazením nesouhlasí a bude se bránit. Důvodem, proč kraj ČSAD vyřadil, je fakt, že nesplnil jednu z podmínek soutěže, kterou bylo poskytnutí finanční záruky.

Území kraje bylo rozděleno na dvě části - sever a jih. Pro každou oblast byl vypsán samostatný tendr a do obou se ČSAD i Arriva přihlásily.

„Soutěž na autobusy oblast Sever a Jih pokračuje, bylo schváleno vyřazení jednoho z uchazečů z důvodu neposkytnutí finanční jistoty. Uchazeč jistotu řádně nedoložil. Vyřazení bylo doporučeno více právnickými firmami,“ popsal krajský radní pro dopravu Pavel Čížek. Uchazeči měli dohromady složit nebo doložit finanční jistotu 20 milionů korun.

Čížek připomněl, že následovat bude elektronická aukce, která má sloužit ke snížení ceny. Nedávno podobně skončila i krajem vypsaná soutěž na provoz osobních vlaků na elektrifikované trati Klatovy - Beroun, kde se měly utkat České dráhy a firma RegioJet.

Soukromník ale nakonec z podobných důvodů jako ČSAD ze soutěže vypadl a zakázku získal národní dopravce.

ČSAD Autobusy Plzeň hodlá proti vyřazení podat námitky. „Ze soutěží jsme byli vyloučeni jenom proto, že došlo na naší straně k administrativnímu pochybení a jeden z dokumentů, doklad o bankovní garanci, jsme přiložili pouze v kopii, a ne v originále,“ uvedl Miroslav Slaný, mediální zástupce Z-Group a.s., která je se svými 1 400 autobusy a 1 700 řidiči jedním z nejvýznamnějších tuzemských dopravců.

„Domníváme se, že každý slušně se chovající zadavatel by v takovém případě měl umožnit v krátké lhůtě odstranit podobnou administrativní marginálii,“ dodal Slaný.

Podle něj se kraj chová nelogicky a proti samotnému smyslu soutěže. „Tím, že zbytečně vyřadil jednoho ze dvou uchazečů, zamezil jakékoliv licitaci o ceně a možnosti dosáhnout co nejnižší ceny,“ dodal Slaný.

Vítěz soutěže, který bude v Plzeňském kraji jezdit deset let, musí nakoupit nové autobusy. Nové vozy podle Čížka mohou díky komfortu přilákat více cestujících.

Vítěz soutěže musí nakoupit nové autobusy

Ulehčením pro kraj může být to, že další firma BusLine, která soutěž už na začátku zpochybnila kvůli zadávací dokumentaci, stáhla svou stížnost u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„Návrh na prozkoumání postupu zadavatele obou výběrových řízení firma BusLine stáhla a my jsme tedy správní řízení zastavili,“ potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Společnost Arriva je vlastnicky spojená s německou železniční společností Deutsche Bahn. V kraji se nyní spekuluje o tom, že provoz nespustí, protože k ní nepřejdou řidiči autobusů pracující v ČSAD a svých dost nemá.

Odboroví předáci ve firmě ale uvádějí, že pokud Arriva nabídne příznivé platy, řidiči Z-Group opustí, protože nebudou chtít dojíždět do Zemkových dopravních firem ve Středočeském nebo Karlovarském kraji.

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy mistrů. Plzeň začne...

Senior si přijel užít do Čech, zemřel v klubu při sexuálních hrátkách

ilustrační snímek

Při sexuálních hrátkách s mladou ženou zemřel v nočním klubu ve Folmavě na Domažlicku sedmdesátiletý cizinec. Při...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na trávníku se...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Do Česka se valí vedra. Na Plzeňsku mají padat teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Pro úterý platí výstraha před vysokými teplotami a mohou padat rekordy. Až přes 34 stupňů by mělo být na jihu Moravy, v...

Další z rubriky

V cele věznice na Borech seděl budoucí prezident Havel i kardinál Duka

Spolu s americkou velvyslankyní Shirley Temple-Blackovou položil v roce 1990...

V listopadu si připomeneme pád komunistického režimu, který zavíral své kritiky do vězení. Nejznámějším politickým...

Chybí peníze, hrozí omezení služeb pro postižené i matky s dětmi v tísni

Nové bydlení pro mentálně postižené v Pelhřimově.

Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku se ocitl v ohrožení. Chybí mu minimálně šest zaměstnanců, kteří se postarají o lidi...

V šumavském výběhu je už příliš mnoho vlků, samice dostala antikoncepci

Vlčí smečka žijící ve výběhu v Srní na Šumavě se předvádí zimní srstí.

Výběh v Srní na Šumavě, kde mohou návštěvníci zblízka pozorovat vlky, je na hranici svých možností. Smečka nyní čítá...

Prodej rodinný dům, Heřmanova Huť,…
Prodej rodinný dům, Heřmanova Huť,…

Lipová, Heřmanova Huť - Dolní Sekyřany, okres Plzeň-sever
2 990 000 Kč

Najdete na iDNES.cz