Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mnozí rodiče nemají peníze na lyžařské kurzy, školákům chce přispět kraj

  9:31
Řada rodičů nemá peníze na to, aby dala svým dětem čtyři tisíce korun na školní lyžařský kurz. Školy se žákům ze sociálně znevýhodněných rodin snaží pomáhat tím, že jim půjčí vybavení nebo umožní částku splácet. Plzeňský kraj nyní uvažuje o tom, že by všechny sedmáky podpořil bez ohledu na finanční situaci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

Hejtmani nedávno diskutovali o tom, že by kraje na školní lyžařské kurzy přispívaly. O záležitosti, do níž by mohly vstoupit také obce a ministerstvo, budou dál jednat. Podle většiny oslovených učitelů je nápad dobrým řešením.

Na druhý stupeň Masarykovy základní školy v Klatovech chodí přibližně 240 žáků. Ředitelka Emilie Salvetrová odhaduje, že zhruba dvacet procent z nich na hory nejezdí, jelikož si to rodina nemůže dovolit.

„Nemají lyže ani další potřebné věci, ostatně jejich pořízení je poměrně nákladné. Volíme Špičák, protože ho máme blízko. Letos je přihlášených 75 zájemců, od šesté do deváté třídy,“ uvedla.

Ubytování a strava za šest dní činí 2 250 korun, dalších zhruba 1 200 korun stojí permanentky. Aby se kurzu mohlo zúčastnit co nejvíce kluků a holek, dávají Klatovy každému 600 korun.

Popsaný model ze strany města ale rozhodně neplatí všude. Část hejtmanů by proto ráda podpořila všechny sedmáky, bez ohledu na finanční situaci u nich doma.

Věc je zatím na začátku, takový krok ale schvaluji, říká hejtman

„Zatím je věc na začátku, ale rozhodně takový krok schvaluji. Chceme návrh zajistit systémově v celé zemi,“ konstatoval hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. Podle předpokladu by kraje a města daly celkem 1 000 korun, resort školství by pak poskytl 2 500.

„Pro děti by samozřejmě příspěvky byly dobré. Osmákům a deváťákům nabízíme i vodácký výcvik. Někteří dostanou vybrat, nemůžou jet na hory a za rok, dva roky ještě na vodu,“ doplnila Salvetrová.

S obtížemi sestavoval letos učitel tělesné výchovy Marek Drapák skupinu, která s ním pojede na lyže. Kantor, který pracuje na rokycanské devítiletce v ulici Míru, dal nakonec dohromady 20 uchazečů, sedmáci tvoří jen třetinu z nich.

„Máme tady poměrně dost dětí ze sociálně slabých rodin. Kdyby měli všichni pobyt, který vyjde na čtyři a půl tisíce, zaplacený, určitě by vyrazila celá třída. Chtějí být součástí kolektivu, něco spolu zažít a naučit se. Když si to nevyzkouší, možná je rodiče na svah nikdy nevezmou,“ domnívá se kantor, který se svými svěřenci právě míří na Šumavu.

Podobné zkušenosti s nedostatkem přihlášených měli v minulosti také na plzeňské 16. Základní škole v Resslově ulici. Ředitelka Eva Peisarová se rozhodla, že kurzy úplně zruší.

„Bohužel, už je třetím rokem neorganizujeme. Mrzí nás to. I když by si žáci mohli výstroj půjčit, nejsou na to doma zařízení. Nemají například ani pořádné zimní oblečení,“ nastínila případy, s nimiž se setkává. Zmíněnou finanční pomoc pro žáky by uvítala.

Někde mohou výcvik platit na splátky

Stejný názor má ředitel Nové školy v Domažlicích Karel Štípek. „Myslím, že by to bylo výborné. Děti za rodinnou situaci nemůžou. Snažíme se jim alespoň poskytnout lyže a boty. Výhodou je, že jezdíme do Železné Rudy, kterou máme skoro za humny. Ubytování, jídlo a permanentka stojí 3 600 korun. I tak jde o drahý sport. Koneckonců mám porovnání se zahraničím, kde jsou upravenější sjezdovky a cenově to vyjde stejně jako v Čechách,“ sdělil. Z téměř 68 sedmáků jich na hory vyrazí čtyřicet, zbytek čeká náhradní výuka.

Vyjít vstříc se snaží rodičům, kteří nemají peníze nazbyt, rovněž na tachovské základní škole v Kostelní ulici. „Pokud někdo přišel a nemohl sumu dát naráz, nabídli jsme mu čtyři splátky. Jde o necelé čtyři tisíce,“ řekla kantorka Alena Bartošová, která má výcvik na starosti.

Oproti ostatním osloveným školám je poptávka v posledních letech o něco vyšší. Ze šesté a sedmé třídy se zapsalo pětatřicet dětí. „Co se týče případného příspěvku, lyžování je vlastně taková nadstavba. Je hezké, ale vlastně není k životu tak potřeba. Rozdíl vidím třeba u plavání. Hodiny absolvují žáci povinně a jsou pro ně zdarma. Přeci jenom se děti kolem vody pohybují, pokud neumí plavat, je to pro ně velké ohrožení,“ podotkla pedagožka.

  • Nejčtenější

Milá Zagorka, brojleři a Červený Hrádek. Od Jakešova blábolení uplynulo 35 let

Uběhlo pětatřicet let a slavný projev tehdejší šéfa komunistů Miloše Jakeše a jednoho z nejmocnějších mužů té doby zní přesto stále stejně neuvěřitelně. Zmatené blábolení, kolik berou populární...

17. července 2024  7:49

U Postřekova hořela skládka pneumatik. Kolabovali hasiči, oheň už se nešíří

Hasiči kolem 15:30 lokalizovali požár hromady pneumatik a rodinného domu v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku. Hořet začalo po poledni a požár se rozšířil na okolní budovy, vzhledem k počtu...

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  19:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejhorší požár za poslední roky, řekli hasiči. U Postřekova jich několik zkolabovalo

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do výšky 15 metrů. V obci shořelo několik nemovitostí. Nejvíce byla zasažena stodola, sousední dům byl...

21. července 2024  19:32

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šádek: Chceme honit kluky z Prahy. Chorý se se mnou zapomněl rozloučit

V nových dresech a s novými posilami vstoupí fotbalisté Viktorie Plzeň v sobotu večer v Praze na Dukle do nového ročníku nejvyšší soutěže. Po odchodech Řezníka, Klimenta, Traoreho a Chorého tým...

16. července 2024  16:51

Čtrnáctiletá dívka z Tachovska odjela se známým do Německa, hledá ji policie

Policisté pátrají po čtrnáctileté Michaele Janovské z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým známým do Německa. Kousek za hranicí údajně vystoupila z auta a tam její stopa končí....

24. července 2024  14:15

Bohemia Sekt slaví úspěch, šumivá vína z Plzence předčila i francouzské sekty

Společnost Bohemia Sekt ze Starého Plzence zazářila v mezinárodní soutěži Concours Mondial de Bruxelles. Hodnotitelé z řad novinářů a degustátorů z celého světa odměnili medailemi šest jejích vzorků...

24. července 2024  12:21

Hrady CZ míří na Švihov. Zahrají Chinaski, Daniel Landa i kapela Jelen

Devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ udělá v pátek a v sobotu zastávku na hradě Švihov u Klatov. V pátek tu vystoupí exkluzivně a zcela poprvé zpěvák Daniel Landa, pouze na...

24. července 2024  9:24

Plzeň odehraje venkovní zápas Evropské ligy s Kryvbasem v Košicích

Fotbalisté Plzně odehrají úvodní venkovní utkání 3. předkola Evropské ligy s ukrajinským Kryvbasem Kryvyj Rih 8. srpna v Košících. Západočeši o dějišti zápasu, které schválila UEFA, informovali na...

23. července 2024  21:39

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...