Pralesovité bučiny zůstanou nedotčené, CHKO Kolowratům nahradí ztráty

  8:50aktualizováno  8:50
V lokalitě Diana v Českém lese, kde se nachází i pozemky rodu Kolowratů, se bude hospodařit v bezzásahovém režimu. A majitelé pozemků na oplátku získají finanční kompenzaci. Taková je podstata dohody mezi CHKO a potomky českých šlechticů.

Rezervace Diana v Českém lese. | foto: Kolowratovy lesy

Podle ředitele Správy CHKO Český les Tomáše Peckerta znamená dokument zásadní posun v péči o tuto krajinu.

„Domluvili jsme se na bezsásahovém režimu v oblasti. Zároveň jsme se zavázali rodu Kolowratů poskytnout náhrady hospodářských ztrát, které mu tento krok způsobí,“ uvedl Tomáš Peckert.

Kompenzace, na něž má majitel pozemků v přírodních rezervacích nárok, upravuje zákon. Dohoda, kterou CHKO s rodem Kolowratů uzavřela, jde ale ještě nad jeho rámec.

„Diana má svůj schválený plán péče. Nová smlouva obsahuje další ustanovení. Vlastník se v ní například zavázal, že bude na své náklady opravovat oplocenky. To podle zákona jeho povinností není. Pravidla jsou stanovena dlouhodobě, není nutné vyjednávat každý rok. Jedinečné květnaté bučiny v přírodní rezervaci Diana si takový přístup zaslouží,“ vysvětluje Tomáš Peckert a poukazuje na fakt, že dohoda bude platit osm let.

Spolupráci si pochvalují i majitelé pozemku. „Dlouhodobě se snažíme hospodařit způsobem šetrným k životnímu prostředí. Uzavření dohody vítáme zejména z důvodu jasně stanovených požadavků orgánu ochrany přírody na způsob hospodaření v zájmovém území,“ konstatuje Dominika Kolowrat-Krakowská.

Výhodou podle ní je například to, že je možné v delším časovém horizontu plánovat pěstební postupy a přitom počítat s kompenzací za ztížené hospodaření. „Dohodu považujeme za krok správným směrem ve spolupráci s chráněnou krajinnou oblastí Český les,“ dodává Dominika Kolowrat-Krakowská.

Přírodní rezervace Diana chrání na dvaceti hektarech jedinečné pralesovité květnaté bučiny. K druhové bohatosti zdejší přírody přispívá velké množství odumírajících a padlých stromů, které umožňují růst rozmanitých druhů hub. V dutinách hnízdí ptáci.

Rezervace Diana

Rezervace byla zřízena v roce 1933 a je považována za jeden z nejstarších lesních porostů v Českém lese. „Je to také místo velmi atraktivní pro turisty. Především díky zámečku a přilehlému parku,“ doplňuje Tomáš Peckert.

Vlastníci pozemků a lidé, kteří je obhospodařují, mají podle něho na podobu krajiny zásadní vliv. Podobné dohody mohou být pozitivní motivací k šetrnému obhospodařování krajiny.

Agentura ochrany přírody a krajiny, pod níž Správa CHKO Český les patří, proto tyto smlouvy připravuje i s dalšími vlastníky pozemků.

Tyto dohody zatím nejsou v Česku příliš běžné. „Moc se této možnosti nevyužívá. Co vím, tak jedinou podobnou uzavřela v roce 2013 společnost Kinský dal Borgo pro některé pozemky v chráněné krajinné oblasti Český ráj,“ podotýká.

Například CHKO Šumava tuto formu spolupráce s vlastníky pozemků vůbec nepoužívá. Žádné dohody tu s vlastníky neuzavírají, problematiku řeší pouze formou zákonných finančních náhrad.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Plzeň přidá cyklistům stovky metrů tras, postaví i lávku přes Radbuzu

Nová cyklistická lávka přes Mži u Radčické ulice v Plzni

Příznivci cyklistiky v Plzni se letos dočkají nových úseků cest. Radnice nechá upravit další část komunikace, která...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz