Archeologové z Plzně našli v Itálii část sochy, zřejmě císaře Aurelia

  12:28aktualizováno  12:28
Archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni se radují z přelomového nálezu. V Itálii, kde už osm let pokračuje výzkum, objevili ruku sochy, která pravděpodobně zpodobňuje císaře Aurelia. Kromě ní našli i mince a stavební prvky po zaniklé římské kolonii Castrum Novum.

Plzeňští archeologové objevili při výzkumu zaniklé římské kolonie Castrum Novum ruku sochy ztvárňující pravděpodobně císaře Aurelia. | foto: Západočeská univerzita

„Ve chvíli nálezu se kolena rozklepala úplně všem. Byl to moment, který jsme si všichni přáli, protože výzkum v tom místě probíhá od roku 2010,“ komentovala Klára Preusz z katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity objev ruky sochy.

Studenti archeologie a pracovníci katedry ji našli minulý týden ve střední Itálii. Jeden z přítomných odborníků to nazval podáním ruky z minulosti. Část díla se našla víc jak metr pod současným povrchem.

Radostný objev, který je za desítky posledních let v oblasti unikátní, se odehrál při výzkumu zaniklé římské kolonie Castrum Novum na katastru města Santa Marinella ve středním Laziu v Itálii asi 50 kilometrů na sever od Říma, kde se od 10. do 29. června členové plzeňské katedry archeologie účastní výzkumu.

Loni identifikovali objekt veřejných římských lázní, letos chtějí odhalit další významné veřejné budovy v centrální části města.

„Letos bylo naším cílem odhalit centrální část města a identifikovat další významné veřejné budovy. Tomu, že jsme na správné cestě, napovídají doposud učiněné nálezy. Již během prvních dní jsme vyzvedli několik mincí, fragmenty mramorových soch v životní velikosti a další dekorativní či stavební prvky jako barevné omítky, mramorové obložení nebo fragmenty sloupů,“ uvedla Preusz.

Výzkum v Itálii

Doplnila, že čtyři dny před ukončením této části průzkumu mají archeologové mincí už přes 120. Datují je do 3. až 5. století našeho letopočtu.

„Momentálně odkrýváme budovu sousedící s fórem. Pravděpodobně se jednalo o takzvaný portikus, tedy jakési loubí, zdobené sochami římských císařů,“ zmiňuje Klára Preusz nejnovější nález.

V následujících letech chtějí plzeňští archeologové s výzkumem v této oblasti pokračovat.

Počátky města Castrum Novum jsou spojovány s výstavbou bývalé římské cesty Via Aurelia, která spojovala Řím s městy Cosa a Pisa. Její délka byla 336 kilometrů a měla velký význam pro expanzi Říma.

Římská kolonie Castrum Novum vznikla ve 3. století před Kristem na původní etruské zástavbě, existující od 5. století před naším letopočtem. Relikty města byly známy již v 18. století. Nálezy z prvních vykopávek jsou dodnes součástí vatikánských muzeí. Systematický výzkum však začal až v roce 2010. Plzeňská katedra archeologie se na něm podílí od roku 2016.

Preusz uvedla, že studenti se v oblasti setkávají s archeologickou situací, která v Čechách, ani v Evropě nemá srovnání.

Snímky nálezů zatím badatelé nemohou zveřejnit

„Na místě jsou společně s italskými archeology a odborníky, uplatnit zde mohou svoje zkušenosti a rozšířit svůj životopis. Provádějí nejen odkryv zeminy, ale zapojují se i do dokumentace a zpracování nálezů. V závěru výzkumu obdrží certifikát o absolvování zahraničních výzkumů,“ popsala.

Průzkum se koná v letovisku, kde je všude kolem přímořská zástavba. „Vlastník pozemku ale nepodlehl tlaku developerů a poskytl pozemek archeologickému výzkumu,“ podotkla Preusz.

Výzkum je realizován ve spolupráci s Muzeem moře a starověké námořní plavby v Santa Seveře, kde budou nalezené předměty vystaveny. Jejich fotografie zatím členové expedice nemohou podle smlouvy zveřejňovat.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Další z rubriky

O nenávistném komentáři pod fotkou zadržených běženců rozhodne soud

Policie ČR ve spolupráci s kolegy z Německa zadržela na dálnici D5 u Šlovic...

Plzeňští úředníci zrušili ženě pravomocně vyměřenou pokutu za nenávistný komentář na Facebooku k zadržení běženců na...

Muž chtěl v kempu za rozbitý mobil upálit spící mladíky, dostal podmínku

Miroslav Kozler byl přesvědčený o tom, že mu mladíci rozbili mobil. Pod autem,...

Za žhářský útok ve vodáckém kempu nedaleko Dolan na Plzeňsku potrestal krajský soud dvaapadesátiletého Miroslava...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz