Prostory Ústavu umění a designu zaplnila díla zdejších studentů

  9:37aktualizováno  9:37
V obrovský výstavní prostor se v těchto dnech proměnila nová budova Ústavu umění a designu v Plzni. Stovky studentů této školy zde prezentují své semestrální a klauzurní práce. Ojedinělá výstava je k vidění do 7. února.

Výstava klauzurních a semestrálních prací studentů ZČU v Üstavu umění a designu v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Vedle ilustrací, grafik, maleb, figurálních kreseb, fotografií, animací a knih jsou k vidění sochařské instalace, keramické objekty, práce z oblasti grafického designu, fashion designu, designu kovu a šperku i průmyslového a produktového designu. Nechybí samozřejmě ani multimediální, intermediální a novomediální práce," řekl Petr Klíma z ústavu.

Studenti Ústavu umění a designu představují své klauzurní a semestrální práce vždy na závěr zimního a letního semestru akademického roku.

Poprvé se ale výstava koná ve velkorysém prostoru nové budovy školy. Ta byla slavnostně otevřena v říjnu. Zajímavá je svou jedinečnou a nevídanou dispozicí ateliérů, studií a dílen, která působí jako továrna na umění. Stovky prací jsou nyní rozprostřeny po všech ateliérech budovy.

Studenti jednotlivých oborů zpracovávali vždy vlastní téma. "V ateliéru Nová média se studenti vyrovnávali se zadáním na téma Zázrak. Semestrální i klauzurní práce jejich intermediálních kolegů se nesly v duchu tématu Čaj o páté," sdělil Klíma s tím, že v ateliéru Multimédia měli studenti přinést ve formě filmu nebo videa autorskou výpověď na zvolené osobní téma.

"Studenti animované a interaktivní tvorby vytvořili soubor animací na téma Plzeňská dvanáctka a již tradiční téma Hlavy," doplnil.

Fotogalerie

Osobitá témata nabídly i další ateliéry - zadáním pro studenty oboru Design kovu a šperku byl návrh pečetního prstenu a objektu či šperku coby amuletu. Studenti oboru Sochařství se věnovali tématům s existenciálním rozměrem - Že zemřu, vím, že se stanu věčným, tuším a Zbožštění.

"Mezi řadou volných plastik a instalací nicméně najdeme i klasické modelované portrétní studie a lidské figury v životní velikosti, jejichž zvládnutí patří do základní výbavy budoucích sochařů," ujistil Petr Klíma.

K vidění jsou také produkty dalších ateliérů. Například obor průmyslový design představuje návrhy autosedačky, vakuové přísavky či kliky.

Ojedinělá výstava potrvá do 7. února, otevřena je ve všední dny od 10 do 18 hodin.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Zničené obrubníky i dlažba. Náklaďáky na objížďce drtily nové chodníky

Auta, která kvůli nehodě u Přeštic jezdila přes Dolní Lukavici, poničila v obci...

Neobvyklou dohru má těžká dopravní nehoda, která se před týdnem stala na silnici mezi Přešticemi a Horní Lukavicí na...

Expolicista za úplatek varoval před kontrolami ubytoven, dostal pokutu

Bývalému policistovi Petru Hynkovi hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby až...

Bývalý policista Petr Hynek, který vyzrazoval provozovatelům plzeňských ubytoven plánované kontroly cizinecké policie a...

Zloději na útěku oblékli bundy od bezdomovců, chtěli zmást policisty

Ilustrační snímek

Neotřelý způsob, jak zmást policisty, zvolili dva muži, kteří v Plzni ukradli tržbu z prodejny Žabka, po akci nabourali...

Najdete na iDNES.cz