Deníky letců i záchranné padáky. Výstava přiblíží historii letectví

  20:25aktualizováno  20:25
Vystřelovací sedadlo stíhacího letounu Mig-21 s padákem, figuríny oblečené do originálních leteckých kombinéz nebo deníky letců. Nová výstava v Národopisném muzeu Plzeňska představuje historii československého letectva od jeho vzniku až po současnost.

Výstava s názvem 95 let čs. letectví v Národopisném muzeu Plzeňska, na snímku autor výstavy Ladislav Vitík | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Návštěvníkům výstavy 95 let čs. letectva se představuje více než stovka dobových exponátů. K vidění jsou také řády a vyznamenání, průkazy letců, padáky či palubní přístroje letadel, expozice přibližuje i osudy několika pilotů.

"Máme zde také osobní deník generála Jana Irvinga, rodáka z Lisova u Stodu. Deník si psal, když byl v leteckém učilišti," řekl ČTK autor výstavy Ladislav Vitík s tím, že Irving se později zapsal do historie 311. československé bombardovací perutě RAF jako vynikající pilot.

Fotogalerie

Příchozí si mohou vidět i jeho uniformu včetně všech vyznamenání, jež obdržel.

"Byl znám tím, že napadl z našich letců nejvíc ponorek, byl i instruktorem našich letců na Bahamách, po válce vstoupil jako pilot do československých aerolinií, v 50. letech byl vyhozen," řekl Vitík ČTK.

Začátek výstavy je věnován roku 1918 a vzniku letectva, který je přiblížen fotografiemi osobností, které se v prvních dnech samostatnosti státu o založení vojenského letectva zasloužily.

"K vidění budou historické letecké mapy z roku 1933, používané 6. leteckým plukem lehkých bombardérů," nastínil Vitík.

V Británii létala více než tisícovka pilotů

Válečné období je charakterizováno těmi, kteří se nesmířili s mnichovskou kapitulací a chtěli vybojovat vlasti ztracenou svobodu.

"K těm patřili zejména letci, kteří se zapojili do odbojové činnosti. V roce 1940 mělo čs. letectvo ve Velké Británii celkem 1 287 příslušníků, z nichž více než pět set padlo na frontách," říká Vitík.

Období leteckého odboje reprezentuji originální uniformy českolovenských pilotů RAF, ukázka záchranného člunu pilota královského letectva či výstrojní součástky.

Poválečné letectvo pak dokumentují uniformy, letecké kombinézy, palubní přístroje letadel, spojovací technika, vystřelovací sedadlo stíhacího letounu Mig-23, záchranné padáky, letecké symboly a insignie, pilotní průkazy letců a letecké události spjaté na letištích Plzeňska.

"Znovu po pěti letech organizujeme výstavu, která se zaměřuje na historii a současnost letectví. Pro veřejnost jsou připraveny nejen cenné historické předměty, ale také informace o současném letectví, část je věnována Českým aeroliniím, největšímu leteckému dopravci u nás," uzavírá Ladislav Vitík.

Výstavu pořádá Západočeské muzeum v Plzni ve spolupráci s Leteckým historickým klubem Plzeň a Svazem letců ČR, zájemci si ji mohou prohlédnout až do 22. září. 

Autoři:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Do Plzně míří chorvatští rowdies, stadion ohlídají policisté na koních

Čeští policisté nacvičovali v libereckém Dopravním podniku zásah proti

Desítky policistů ze čtyř krajů a několika útvarů budou v Plzni dohlížet na obávané fanoušky chorvatského fotbalového...

Sypače vyjíždějí častěji než v posledních letech, údržba silnic se prodraží

Dopravní komplikace v Plzni (3. února 2019)

Zimní údržba silnic v Plzeňském kraji spolkne v letošní sezoně zřejmě víc peněz, než bývalo v posledních letech zvykem....

Najdete na iDNES.cz