Vyčetla mi, že jsem na ni nic nezkusil, vzpomíná na modelku malíř aktů

  9:01
Plzeňský architekt Jiří Boudník, který v New Yorku stavěl mrakodrapy a po útocích na Světové obchodní centrum 2001 se podílel na záchranářských a odklízecích pracích, je zároveň i malířem. „Řekl jsem, sundej si kalhotky, a ona to udělala,“ vzpomíná na jednu z prvních modelek. Své akty nyní vystavuje v plzeňské galerii. Po stížnosti z radnice, že slečně na obraze jsou vidět intimní partie, je zakryl pásem cudnosti.
Fotogalerie4

Jiří Boudník vystavuje své akty v plzeňské galerii na Slovanech. Jeden z obrazů po kritice z radnice poupravil, slečně zakryl intimní partie pásem cudnosti. | foto: Ladislav Vaindl

Co mohou lidé na výstavě spatřit?
Jde o tvorbu z loňského roku, která je ale inspirovaná díly starými tak třicet let a vytvořil jsem je, když jsem žil v New Yorku. Jen jsem u nich upravil třeba barvy nebo scénu.

Původní verze obrazů pocházejí z konce devadesátých let, kdy jste žil v Americe.
Ano. Od roku 1997, po promoci na architektuře v New Yorku, jsem se profesně věnoval stavbám mrakodrapů na Manhattanu, moje večery ale patřily newyorským slečnám. Všechny bydlely ve stejné čtvrti. Zajímavé bylo, že tam žilo mnoho cizinek – Egypťanka, Španělka nebo Francouzka. Byl jsem požehnaný štěstím na krásné spolubydlící nebo přítelkyně, jejichž krásu jsem musel zvěčnit.

Jiří Boudník

V 17 letech emigroval s matkou a sestrou do USA. V Americe vystudoval školu umění a architekturu. V New Yorku stavěl mrakodrapy.

Po útocích na Světové obchodní centrum 11. září 2001 se podílel na záchranářských a odklízecích pracích, svými 3D modely výrazně pomohl hasičům a záchranářům. O svých zkušenostech napsal knihu Věže – příběh 11. záři.

Má vlastní architektonický ateliér a architektuře se věnuje na obou stranách Atlantiku.

Plzeňská výstava Sans Souci – Bez starostí je umístěna v Galerii Karla Syky na Slovanech a k vidění bude do poloviny dubna.

Jak těžké bylo modelky přimět, aby se před vámi svlékly?
Vzpomínám si, že když jsem s portréty začínal, maloval jsem jednu modelku z Holandska, jmenovala se Ingrid, už dříve pózovala pro několik umělců. Kreslil jsem ji v ateliéru a v jeden moment jsem řekl: Sundej si kalhotky. A ona to udělala. Vlastně mě udivilo, s jakou jednoduchostí ten proces sundávání kalhotek proběhl.

Zajímavé bylo, že najednou v ten den o půlnoci slyším bouchání na dveře. Když jsem otevřel, stála tam ona a říká mi rozhořčeně: Jak to, že jsi na mě nic nezkusil? Odpověděl jsem jí, že jsem profesionální umělec, tak to není vhodné. Překvapilo mě a šokovalo, že to ona vnímala jinak.

Na jednom z vašich vystavovaných obrazů v Plzni jsou zakryté intimní partie namalované slečny. Proč?
Dostala se ke mě stížnost z radnice, že kolem výstavy chodí děti a jeden z obrazů je může pohoršovat. Domnívám se, že je to ten, kde slečna má vidět intimní partie. Ač to není obscénní, nechtěl jsem se s nikým hádat, vytvářet problém, zároveň jsem nechtěl obrazy měnit, tak jsem koupil krajku a půl dne jsem šil pro slečnu na obraze krajkové kalhotky. Pak jsem ten pás cudnosti dočasnou žvýkačkou, která nezanechává mastný flek, na intimní partie nalepil. S cenzurou svých děl jsem se tak setkal vůbec poprvé.

Pomáhalo vám v USA umění k navazování sociálních kontaktů?
Určitě. Díky malování jsem poznal i pár svých budoucích přítelkyň. Zároveň, když má někdo zájem o vaši tvorbu, seznámíte se s ním a sblížíte. Mám mezi svými přáteli i lidi, kteří si ode mě nějaký obraz koupili.

Mimochodem, nedaleko slovanské radnice, u polikliniky, stojí zcela nahá socha Uzdravená od sochaře Jiřího Hanzálka. Ta vás, jestli se nepletu, poměrně dost ovlivnila.
Jako malý kluk jsem měl problémy se zánětem středního ucha, a tak pro mě byla budova slovanské polikliniky spojena s bolestí. Když jsem pak ale vyšel ven a viděl sochu nahé ženy, která před budovou stála, pocit bolesti byl ten tam a já obdivoval její krásu. Odtud asi pramení můj celoživotní zájem o vyobrazení ženy v rouše Evině.

Co se týče malby aktů, je v Plzni rozhodně na koho navazovat. Jak vás místní malíři ovlivnili?
Když jsem byl malý kluk, hodně jsem se kamarádil s Pavlem Bukovským. To byl můj spolužák vlastně už ve školce. Jeho tatínek Stanislav Bukovský dlouholetý, výborný malíř. Když jsem byl asi ve druhé třídě a chodil jsem k Pavlovi na návštěvu, tajně jsem nakukoval do ateliéru Standy Bukovského. Pamatuji se, že tam měl jeden obraz, byl to čtverec, otočený o 45 stupňů, a v něm byla malba ženy. A úplně dole v rohu bylo její přirození a na něm místo chloupků umělcův podpis a datum. To se mi hrozně líbilo, přišlo mi to vtipné a malého kluka něco podobného samozřejmě oslovilo.

Pak na mně měla velký vliv i tvorba Jiřího Kovaříka. V té době mě ale ještě nenapadlo, že bych sám mohl akty malovat. A pak jsem také objevil malíře Hugo Boettingera, jehož tvorba se mi velmi líbí. Nejde úplně o realistickou malbu, spíše se jedná o neoklasicistní styl. Každopádně všechny jmenované beru jako své předchůdce a moc si jich vážím. A také mě inspirují zahraniční umělci, z nich hlavně Édouard Manet a jeho krásná Olympia.

Účastnil jste se někdy také vyhlášených setkání plzeňských umělců?
Ano. Scházeli se například na Jižním předměstí v ateliéru pana Zikmunda, což byl další plzeňský umělec. Byli jsme tam s Pavlem Bukovským. Pamatuji se, že se tam kouřily fajfky, hrozně krásně to tam vonělo a také se tam vedly všemožné filozofické debaty. Jeden z umělců třeba řešil, co je a co není. Říkal: Vidíte ty hodinky? Asi ano. A teď, když je zakryji? Ne, ale víte, že tam jsou. Podobné věci mě hodně ovlivnily. Vzpomínám si, že jsem potom běžel domů a hned jsem se podíval do zrcadla, chtěl jsem tehdy vidět, jestli ve svých rysech spatřím inteligenci. Po té debatě jsem se inteligentnější cítil a zajímalo mě, jestli se to nějak projeví i fyzicky. A samozřejmě, že ne. Nicméně v takové společnosti vás napadnou různé věci. Měl jsem štěstí, že jsem se mohl takových seancí účastnit. Byl to nezapomenutelný zážitek.

Standa Bukovský spolupracoval také s dalším umělcem, panem Lněničkou. Točili na kruhu keramiku a já jsem si to také vyzkoušel. Bylo to v Černicích v někdejší cihelně. Tehdy mi už nevím, jestli Pavel nebo Standa, řekl, že kdo u Lněničky točil na kruhu, emigroval. Nevím, jestli jsem tehdy dostal nápad, že odejdu, ale každopádně se to naplnilo.

V současné době jsou hodně skloňované pojmy cenzura a svoboda slova, jak to vnímáte vy?
Vím, že tahle problematika existuje, ale nijak ji nevztahuji k sobě. Podle mě je velmi důležitý respekt. Jednoho člověka k druhému, muže k ženě, ženy k muži. A tím bych ten výčet pohlaví asi ukončil. Já se v žádném případě neztotožňuji s některými nápady progresivně mystických hnutí, protože pro mě je opravdu důležité, že respektuji druhého a pak už není třeba nic rozpitvávat dál. Ať se každý člověk cítí, jak chce. Do nikoho se nenavážím, nikoho neurážím, myslím, že ani svou tvorbou. Jestli se někdo cítí pohoršen, tak je to spíš tím, že si nastavuje zrcadlo. Je to více o něm, než o mně. Já se chovám ke každému člověku stejně, ať je to někdo, kdo montuje šroubky u nějaké linky, opravář praček, ředitel firmy nebo prezident. Jestliže s ním jednám s respektem, pak je jedno, jestli někoho oslovuji ty, vy nebo oni. Určitě nikomu nedělat nic naschvál, neubližovat mu. Inkluze by měla být přirozená věc.

Uznávám pojem meritokracie, což je vláda těch, kteří něco umí. Určitě nejsem proto, aby byli lidé nahrazováni někým jen proto, že on má nějaký názor, nějaké pohlaví, nebo je něčím odlišný. Vždycky by to mělo být o dovednostech a zkušenosti.

Zpátky k umění. Jak byste charakterizoval svou tvorbu? Je spíše realistická nebo abstraktní?
Částečně jde o realistickou tvorbu. Rád ale do obrazů zapojuji čas. To znamená, že figura na plátně se vlastně hýbe. Je to, jako kdybyste měla různé obrazy v rámečcích a dala je přes sebe. Rád experimentuji s barvami. Uprostřed tvorby si třeba řeknu, že mi postava na obraze připomíná Egypťanku u Nilu. Vybaví se mi modrý Nil, tak použiji tuto barvu. Z přikrývky se potom třeba stane vodní tok. V barvách chci mít svobodu, ne se jimi omezovat.

Nejčtenější

Ve třech vteřinách jsem byl na zemi, řekl miliardář Kovář o pádu vrtulníku

Havárii vrtulníku s relativně šťastným koncem má za sebou miliardář Vladimír Kovář žijící na Plzeňsku. V sobotu po poledni zřejmě chyboval v pilotování před přistáním a velice tvrdě dosedl s...

Bohemians - Plzeň 1:2, domácí snížili pozdě, jejich gól předtím zvláštně neplatil

Plzeňští fotbalisté i po 29. kole zůstali na druhém místě ligové tabulky. Na hřišti Bohemians zvládli i druhý zápas v tomto týdnu a zvítězili 2:1. V prvním poločase se prosadil Šulc, krátce po změně...

Loupežné přepadení na benzince u Plzně. Maskovaný muž sebral peníze a odjel autem

Maskovaný muž v úterý večer přepadl čerpací stanici nedaleko Plzně. Obsluha mu po výhrůžce útokem vydala téměř 20 tisíc korun, pachatel pak z místa odjel osobním autem. Policisté zadrželi muže,...

Zmatení rozhodčí na hřišti i při rozhovoru. Může chybu čtvrtého sudího napravit VAR?

Hlavní rozhodčí Lukáš Nehasil dělal v utkání fotbalové ligy mezi Bohemians a Plzní (1:2) přehmaty na hřišti, pak je zmateně vysvětloval v televizním rozhovoru. „Špatně se mi k tomu mluví. Je to...

Počet lidí, kteří se snaží utéct ze svého pohlaví, je pro mě alarmující, říká terapeut

Premium

Psychoterapeut Marek Rubricius poskytuje podpůrné služby v plzeňském Hospicu sv. Lazara. Mezi jeho klienty patří děti i mladí lidé. Často se setkává s názorem, že covid jim ublížil. On na to má ale...

Nehoda, či cizí zavinění? V klatovském podchodu zemřel muž se zraněním hlavy

Policisté vyšetřují smrt třicetiletého muže, kterého našel v neděli ráno v Klatovech náhodný kolemjdoucí s těžkým poraněním. Muž ležel v podchodu pod Plzeňskou ulicí v Klatovech. Policie prosí o...

21. dubna 2025  9:47,  aktualizováno  9:53

Zdobení kraslic plzeňskou seniorku uklidňuje, nemá čas na splín a nudu

Nedávno byla v Nepomuku a v Blovicích na Plzeňsku, ale během velikonočních svátků ji lidé mohou zastihnout na dalších místech Plzeňského kraje. Seniorka Marie Kučerová z Plzně se totiž před...

21. dubna 2025  8:36

Na Dukle 79 gólů. Plzeň je jednu výhru od finále házenkářské extraligy

Házenkáře Plzně dělí jediná výhra od postupu do finále extraligy. Ve druhém semifinále vyhráli na hřišti Dukly Praha 40:39 a v sérii na tři vítězná utkání vedou 2:0 na zápasy. Rozhodnout mohou už za...

20. dubna 2025  19:40

Zpěvačka Bára Zemanová: V SuperStar bylo hodně emocí, trémy a strachu

Talentovaná zpěvačka Bára Zemanová z Plzeňska na sebe poprvé úspěšně upozornila před lety v soutěži Česko hledá SuperStar. Nezařadila se však mezi některé další účastníky, jejichž jména rychle...

20. dubna 2025  10:43

A teď si dvakrát dáme Spartu. Dvě výhry v sezoně jsou minulost, říká plzeňský Bakoš

Cíl pro základní část první ligy splnili. Plzeňští fotbalisté porazili doma pražskou Duklu 4:2 a podtrhli druhé místo v tabulce, odrazili tlak Baníku i Sparty. Právě s ní se Viktoria v příštím týdnu...

20. dubna 2025  8:29

Plzeň - Dukla 4:2, domácí otočili během chvíle a do nadstavby jdou z druhé příčky

Plzeňští fotbalisté po obratu končí po základní části české ligy na druhém místě. V domácím utkání 30. kola porazili pražskou Duklu 4:2 díky trefám Cadua, Durosinmiho, Kalvacha a Vydry. Hosté sice...

19. dubna 2025  17:48,  aktualizováno  18:33

Zdrogovaný muž najížděl autem do dveří podniku, kde předtím napadl recepční

Mladého muže, který pod vlivem drog najížděl do dveří jednoho z podniků v Rozvadově na Tachovsku, zadrželi policisté a s návrhem na vzetí do vazby ho obvinili z těžkého ublížení na zdraví ve stádiu...

19. dubna 2025  10:54

Ve Stodu na Plzeňsku shořel opuštěný dům, třicet hasičů bojovalo s odpadky

Ve Stodu na jižním Plzeňsku shořel v noci na sobotu opuštěný dům v centru města. Požár se obešel bez zranění. Na místě zasahovalo podle řídícího důstojníka Michala Pathyho třicet hasičů.

19. dubna 2025  9:22

Před 80 lety padaly bomby na Plzeň, osvětlovací rakety proměnily noc v den

Před 80 lety zažila Plzeň dosud nejmohutnější nálet, jaký obyvatelé zakusili od začátku druhé světové války. V noci na 17. dubna 1945 dopadaly bomby z více než dvou stovek bombardérů na seřaďovací a...

19. dubna 2025  8:57

Hrady a zámky se po zimě otevřely

Minulý týden se v západních Čechách otevřely návštěvníkům všechny hrady, zámky i historické statky a stavení ve správě Národního památkového ústavu.

19. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Počet lidí, kteří se snaží utéct ze svého pohlaví, je pro mě alarmující, říká terapeut

Premium

Psychoterapeut Marek Rubricius poskytuje podpůrné služby v plzeňském Hospicu sv. Lazara. Mezi jeho klienty patří děti i mladí lidé. Často se setkává s názorem, že covid jim ublížil. On na to má ale...

18. dubna 2025

Předjíždějící řidič srazil v Plzni chlapce na koloběžce, dítě je lehce zraněné

Osmasedmdesátiletý řidič srazil ve čtvrtek ráno v Plzni chlapce na koloběžce. Chlapec vjel do cesty v momentě, kdy jej jiná řidička pouštěla, avšak senior v tu chvíli zřejmě dítě neviděl a začal ženu...

18. dubna 2025  10:42