Předloňský výlov Drahotínského rybníku u Zruče-Sence na Plzeňsku.

Předloňský výlov Drahotínského rybníku u Zruče-Sence na Plzeňsku. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ryby budou menší, hospodáři stále pociťují následky letních veder

  • 4
Následky rekordních veder, která panovala v létě, teď přinášejí problémy rybářům v Plzeňském kraji. Někde kvůli nedostatku vody v sádkách oddalují výlovy, jinde očekávají, že ryby budou letos menší, protože v horku nemohly dostávat příkrm.

Největší chovatel ryb v Plzeňském kraji, společnost Klatovské rybářství teprve nyní dává dohromady plán výlovů. Během října, listopadu a letos i prosince vyloví většinu rybníků v regionu, což bude atraktivní podívaná i pro veřejnost. Při některých si mohou zájemci čerstvou rybu hned i koupit.

„S výlovy začínáme letos zhruba o čtrnáct dnů později než v jiných sezonách. Je málo vody. My ale potřebujeme, aby nám jí do sádek nateklo dostatečné množství. Proto se snažíme výlovy letos oddálit. Budeme končit až v prosinci. V minulých letech jsme měli hotovo v listopadu,“ vysvětluje Petr Votípka, výrobní náměstek akciové společnosti Klatovské rybářství, které ryby chová ve čtyřech střediscích.

Extrémní sucha se nejspíše negativně podepíší i na konečném úlovku. „Myslím, že výlov bude letos nižší. Na rybách se určitě podepsalo letní extrémní horko. Byl nedostatek vody a byla teplá. Měla málo kyslíku. Nedalo se pořádně krmit. Kdyby se přikrmovalo jako jindy, docházelo by ke kyslíkovým deficitům a ryba by příkrm ani nestrávila,“ říká Votípka.

Podobně to vidí také hospodář Jiří Vojta ze stříbrské místní organizace Českého rybářského svazu. „Určitě nebude úlovek tak silný, jak bychom doufali. Ve velkých vedrech ryby tolik nebraly příkrm. Přirozená potrava jim ale stačí pouze na normální růst. Přírůstek proto nebude tak velký,“ myslí si Vojta.

Kvůli nedostatku vody budou muset rybáři vylovit rybník Košinář na Plzeňsku. „Je to z nutnosti. Ryby nebudeme prodávat veřejnosti, jak to bývá při výlovech obvyklé,“ dodává hospodář plzeňské Správy veřejného statku Jaroslav Frydrýn.

Naopak během výlovu Drahotínského rybníka se zájemci mohou stejně jako každý rok těšit, že si budou moci přímo na jeho břehu kapra koupit.

Jaroslav Frydrýn doufá, že i přes mimořádné letní sucho bude letošní úlovek lepší než ten loňský. „Minulý rok byl katastrofální. Doufáme, že letošek pro nás bude úspěšnější,“ dodává.

Klatovští rybáři budou z celkových čtyř stovek rybníků letos lovit 150. A to hlavně na Klatovsku, Domažlicku, Plzeňsku a Tachovsku.

Hlavní chovanou rybou je kapr

Své bohatství na začátku listopadu vydá i největší rybník z rajonu Klatovského rybářství - 64hektarový Myslívský rybník. Rybáři rozhodí sítě také na svém druhém největším rybníku - Hnačovském.

„Jeho výlov plánujeme na 20. říjen, ale může se stát, že to bude o nějaký den dříve nebo později. Termín je kvůli havarijnímu stavu orientační. V rybníce je prasklá spodní výpusť a voda nám neřízeně vytéká poškozeným dřevěným potopeným požerákem,“ vysvětluje Votípka.

Naprostou většinu produkce ryb z vodních ploch v kraji představuje kapr. Menší část v některých lokalitách zaujímají takzvané vedlejší druhy ryb, například býložravé ryby - amur a tolstolobik, dravé ryby - štika, sumec, candát a okoun, ale také třeba lín. Zda budou kapři o letošních Vánocích dražší než v minulých letech, se zatím nedá přesně určit. „V tuto chvíli můžu pouze říct, že pokud se bude zdražovat, tak jen řádově v jednotkách korun,“ dodal Votípka.

,