Boj o odpad v Plzni zaměstnává i policii kvůli nařčení z pletich

  19:51aktualizováno  19:51
Dusno, nervozita i policejní vyšetřování provází výběrové řízení na svoz komunálního odpadu v Plzni. Důvěryhodnost procesu totiž zpochybnily informace o údajné snaze zakázku ovlivnit. Může se jednat i o souboj konkurentů. Ve hře je minimálně sto milionů korun ročně.
Po výběru svozových firem vznikne městská vyhláška, která změní dosavadní systém svozu odpadu v Plzni. Ilustrační snímek

Po výběru svozových firem vznikne městská vyhláška, která změní dosavadní systém svozu odpadu v Plzni. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

O napjatou atmosféru kolem zakázky na svoz komunálního odpadu se postaraly informace deníku Právo. Ten na začátku dubna uvedl, že získal výpis z e-mailové korespondence z roku 2010.

Dokument má dokládat, že se Petr Baloun, ředitel společnosti Plzeňské komunální služby, která výběr svozových firem organizuje, a zastupitel ODS David Šlouf snažili v předcházejícím, již zrušeném výběrovém řízení zvýhodnit jednoho ze zájemců. Údajně se s ním domlouvali na organizaci výběrového řízení.

Baloun i Šlouf rezolutně odmítli, že by se pokusili zakázku zmanipulovat. Petr Baloun kvůli dokumentu zpochybňujícímu věrohodnost celého výběru podal trestní oznámení.

V současné době probíhá v Plzni už třetí výběrové řízení na svozové firmy. První i druhé řízení bylo zrušeno kvůli námitkám uchazečů o zakázku. Poslední - třetí - řízení běží od roku 2011 a sleduje jej Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Po výběru svozových firem vznikne městská vyhláška, která změní dosavadní systém svozu odpadu ve městě. Majitelé budov si už nebudou domlouvat ceny sami se svozovými firmami, ale budou za odvoz platit městu a to bude systém řídit.

Opoziční zastupitelé se kvůli podezření z pletich při soutěži dožadovali, aby vedení města výběr svozových firem přerušilo a někteří doporučovali, aby Baloun odstoupil z funkce dokud se záležitost nevyjasní. Vedení města to odmítlo.

"Popírám, že bych někdy e-maily zmíněné v článku psal," prohlásil Petr Baloun a oznámil, že 4. dubna podal trestní oznámení pro poškození cizích práv. "Nyní by mělo probíhat vyšetřování," řekl Baloun.

"E-mail jsem nepsal. Se zakázkou jsme nic společného neměl. Je to absurdní a nesmyslné," uvedl zastupitel David Šlouf.

Bývalý primátor Rödl je pro zastavení výběrového řízení

Bývalý primátor a dnes opoziční zastupitel Pavel Rödl z uskupení Občané.cz prohlásil, že pokud se objevilo podezření z pletich při výběru, je to vážná věc. "Navrhuji, aby bylo výběrové řízení pozastaveno," konstatoval Rödl.

Petr Baloun upozorňoval, že e-maily, které měl údajně poslat, se týkaly výběrového řízení v roce 2010, které bylo zrušeno.

"Bylo vyhlášeno nové, kde byl rozšířen počet účastníků. To prověřil úřad pro hospodářskou soutěž. Z mého pohledu si neumím představit, že řízení, které běží pod takovým dohledem, by bylo manipulováno," uvedl Baloun.

Nicméně například Tomáš Jílek z TOP 09 prohlásil, že očekával, že Baloun odstoupí z funkce šéfa Plzeňských komunálních služeb. "Nikdy se tady neobjevilo tak vážné podezření související s výběrovým řízením," sdělil.

Pavel Rödl varoval, že pokud město vybere firmy na svoz odpadu, pak ty mohou později čelit podezření, že se účastnily pletich.

Petr Baloun řekl, že nerezignuje. "Já jsem to zvažoval. Ale je to pro mě velké poškození a nemíním se vzdát. Myslím, že by to byl špatný signál, kdyby informace o tom, že se něco údajně stalo, vedly k rezignaci lidí na jejich funkce. Pro mě je směrodatné, co vyšetří policie," konstatoval Baloun.

Do výběrového řízení se přihlásilo šest zájemců

Domnívá se, že informace o podezřelých e-mailech, které měl posílat, mohou být důsledkem konkurenčního boje firem, které zakázku chtějí získat.

Primátor Martin Baxa z ODS je přesvědčen, že výběrové řízení se přerušovat nemá a že by Baloun odstupovat neměl. "Pro mě bylo klíčové, že Petr Baloun podal sám trestní oznámení, sám se vystavil policejnímu vyšetřování, aby se věc objasnila, a sdělil, že je připraven se obhájit a očistit. Nevidím v tuto chvíli důvod panu Balounovi nevěřit," prohlásil Baxa.

Poslední, třetí výběrové řízení na svoz odpadu v Plzni bylo vyhlášeno na konci roku 2011. Správnost zadávacích podmínek v roce 2012 posuzoval ÚOHS, který řekl, že podmínky jsou v pořádku.

"Přihlášeno je šest zájemců. Byla uzavřena jejich kvalifikace a je připravena kompletní dokumentace pro druhé kolo výběru. Ve druhém kole půjdou zájemci do cenové války," sdělil Baloun. Ten se domnívá, že výběr bude ukončen letos.

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nám dal za pravdu, že je řízení vedeno správně. Informujeme jej o všech krocích. Úřad je tedy o řízení informován v podstatě nepřetržitě a může zasáhnout kdykoli by měl pocit, že dochází k porušování zákona," uvedl Petr Baloun.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Plzeň přidá cyklistům stovky metrů tras, postaví i lávku přes Radbuzu

Nová cyklistická lávka přes Mži u Radčické ulice v Plzni

Příznivci cyklistiky v Plzni se letos dočkají nových úseků cest. Radnice nechá upravit další část komunikace, která...

Ženu soudí za bodnutí manžela dýkou. Říkal, že jsem nepotřebná, hájí se

Žena z Plzeňska se přiznala, že po předchozí hádce dvakrát bodla dýkou svého...

Až deset let za mřížemi hrozí devětačtyřicetileté ženě z Plzeňska, která je obžalovaná, že po hádce dvakrát bodla dýkou...

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz