Utopil v septiku svědka, aby na něj svedl znásilnění dítěte, říká obžaloba

  8:56aktualizováno  8:56
Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Jaromíra Šmídka ze Sokolovska, který je obžalovaný, že letos v lednu hodil do jímky u domu v Karlových Varech Dominika P. a otvor pak uzavřel těžkým poklopem. Oběť se v beznadějné situaci utopila. Obžalovanému hrozí až doživotní trest.

Děsivé útrapy zažíval jednadvacetiletý Dominik P. v noci na 23. ledna letošního roku. Podle žalobce ho sedmačtyřicetiletý Jaromír Šmídka omámil a posadil ho do svého auta. Tento únos zachytila náhodou bezpečnostní kamera v autě, které stálo na druhé straně silnice.

Šmídek pak podle žalobce odvezl poškozeného k opuštěnému domu v Karlových Varech, tam ho hodil do plné žumpy a zavřel nad ním poklop. Uvězněný muž nedosáhl na dno a bylo mu jasné, že se ven už nedostane.

„Obžalovaný zavřel jímku poklopem vážícím 48,65 kilogramu tak, aby poškozený nemohl z jímky utéci a aby prožil fyzické i duševní útrapy z postupného utonutí a nemožnosti uniknout ven či přivolat pomoc. Poškozený v jímce utonul,“ popsal v obžalobě státní zástupce Martin Rykl.

Podle něj chtěl Šmídek na Dominka P. svést znásilnění dítěte, za nějž je nyní také souzený.

Spoutaného Šmídka ráno přivedla k soudu vězeňská eskorta. Od konce ledna je ve vazbě. „Co je mi kladeno za vinu jsem nespáchal. Žádné ohrožení výchovy ani vraždu,“ prohlásil obžalovaný.   

„Dominika P. jsem odvezl do Karlových Varů, kde měl domluvenou schůzku. U pomníku Ivana Hlinky jsem ho vysadil. Stálo tam auto a dva lidi. Od té doby jsem ho neviděl,“ tvrdí.

Ze spisu však vyplývá, že motivem k vraždě bylo znásilnění dítěte, z něhož je Šmídek také obžalovaný. V minulosti totiž žil s družkou a jejími dětmi ve středních Čechách. Loni v srpnu se přestěhovali do domu, který patřil právě Dominikovi P.

Dva měsíce po přestěhování na novou adresu podala družka na Šmídka trestní oznámení. Dcerka se jí totiž svěřila s tím, co od ní Šmídek v koupelně údajně požadoval. Tehdy sedmileté holčičce podle spisu obžalovaný řekl, že to bude jejich tajemství, a nesmí nikomu nic říct. 

Fotogalerie

„V důsledku tohoto jednání se u nezletilé rozvinula posttraumatická stresová porucha, která se u ní projevuje úzkostí, připomínkami negativních událostí, výčitkami a poruchami chování,“ popsal státní zástupce.

V té době již matka s obžalovaným nežila.

Když se Šmídek začátkem letošního roku dozvěděl, že policie prověřuje informace o sexuálním zneužívání dítěte, podle spisu se snažil vše hodit právě na Dominika P., který prý byl připravený proti němu svědčit.

Proto se chtěl Šmídek podle spisu mladíka zbavit. Když za ním zavřel poklop jímky, napsal z jeho mobilního telefonu SMS své bývalé družce. Ve zprávě se vydával za Dominika P. a přiznal se ke znásilnění dívky.

„Přesvědčil jsem ji, aby říkala, že jsem to neudělal já, ale Jaromír,“ stálo mimo jiné v textové zprávě.

V opuštěném domě našli policisté tělo mladého muže (25. ledna 2018)

Podle státního zástupce tehdy Šmídek věděl, že Dominik P. už nebude nikdy schopen toto popřít ani někde svědčit. „Kromě snahy vyvinit sám sebe chtěl také obžalovaný získat pro sebe i bývalou přítelkyni,“ podotkl Martin Rykl.  

Za znásilnění a vraždu provedenou zvlášť trýznivým způsobem po předchozím uvážení a v úmyslu zakrýt jiný trestný čin hrozí obžalovanému trest 15 až 20 let vězení, nebo i trest výjimečný do 30 let, případně doživotí.

Pozůstalí požadují tři miliony jako nemajetkovou újmu a čtyřicet tisíc korun za pohřeb. Rozsudek by mohl soud vynést ještě v průběhu podzimu.

Autor:

Nejčtenější

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Další z rubriky

Kulky létají ze střelnice, bojíme se o život, píší místní ombudsmance

Policista se při střelbě na střelnici na Mělnicku omylem postřelil do nohy....

Případ z května, při němž ženu v Chotěšově na Plzeňsku zasáhla do nohy kulka, vyšetřuje policie. Někteří místní...

Padělky za statisíce. Policisté z Klatovska stíhají cizince za jejich prodej

Likvidace padělků bot pod dohledem celníků.

Policisté z Klatovska zahájili trestní stíhání devětatřicetiletého cizince, kterého obvinili z přečinu porušení práv k...

V kontejneru vrněl vibrátor, žena kvůli neznámému zvuku volala strážníkům

Starší ženu vyděsil v Plzni zvláštní zvuk vycházející z kontejneru na odpad.

Na plzeňské strážníky se obrátila žena, kterou vyděsily vrnivé zvuky vycházející z kontejneru na komunální odpad....

Najdete na iDNES.cz