Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Budu bojovat proti pozitivní diskriminaci, říká lídryně SPD Pošarová

  9:12
Lídryní kandidátky SPD do krajských voleb v Plzeňském kraji je Marie Pošarová. V případě, že bude hejtmankou, je odhodlaná bojovat proti pozitivní diskriminaci menšin. Je pro zrušení většiny sociálních dávek. Zastává názor, že ten, kdo pracuje, má mít mnohem vyšší daňové úlevy.

O post hejtmanky Plzeňského kraje v nadcházejících krajských volbách bude bojovat předsedkyně SPD v Plzni Marie Pošarová. (17. 9. 2020) | foto: Petr Eret, MF DNES

V programu máte uvedeno, že odmítáte pozitivní diskriminaci, zvýhodňování takzvaných diskriminovaných menšin. Co máte na mysli a jak se to dá zařídit?
Když přijdete na úřad a jste menšina, máte speciální okénko, kde vám úředník všechno vypíše.

Menšina je podle vás kdo?
Mohou to být Romové i jiné etnické skupiny, které jsou na našem území.

Třeba Ukrajinci? Nebo koho myslíte?
Ukrajinců tu není tolik. Jde o to, že menšiny mají třeba na sociálce speciální kancelář, kam klient přijde, úřednice mu všechny formuláře a žádosti vypíší, poradí mu. Když vy přijdete na sociálku, úřednice vám řekne, že tam není od toho vám radit, že máte vypsat formulář a že se ozvou.

Takže menšinám pomáhají a většinovému obyvatelstvu podle vás ne?
Oni se chovají tak, aby státu ušetřili peníze, ale podmínky by měly být nastavené pro všechny stejně. Pokud poradím jednomu, musím poradit i druhému. Nebo ať se neradí nikomu a každý ať si dokumenty vyplní sám.

To, že někomu úředníci vycházejí víc vstříc, berete jako pozitivní diskriminaci?
Ano, určitě.

Jak to z pozice na Plzeňském kraji zařídíte, když je to celostátní agenda?
I na kraji můžu razit to, co je v ústavě, tedy že máme všichni rovné podmínky.

Jakou škodu má stát nebo my všichni z toho, že úřednice někomu lépe poradí?
Mezi lidmi pak vzniká nevraživost, protože si řeknou, já nedostanu sociální dávky, on je dostane. Už teď mezi lidmi koluje, že pokud nemají správnou barvu pleti, nedostanou sociální dávky, že jim nikdo nepomůže a úředníci naopak řeknou, že pokud mají auto, mají ho prodat a ne žádat o sociální dávky.

Vy mluvíte o pozitivní diskriminaci, ale v České republice funguje i opravdová diskriminace. Když například Rom zavolá někomu, že si chce od něj pronajmout byt, už kvůli jménu se stává, že ho majitel odmítne. Není větší problém tato diskriminace?
Já bych neřekla, že je to diskriminace, to je pouze zkušenost s tímto etnikem. Když vám zavolá Vietnamec, nemáte problém a přitom se také jedná o menšinu. Ale o menšinu, jejíž příslušníci jsou schopní, pracovití, chodí do práce a když jim pronajmete byt, neudělají vám z něj kůlničku na dříví, ale budou vám platit.

Marie Pošarová

  • 40 let
  • pracuje jako analytička v menší české firmě
  • vystudovala pedagogiku dospělých na Univerzitě Jana Amose Komenského a provozně ekonomickou fakultu na České zemědělské univerzitě v Praze
  • s manželem mají dva syny

Já ale vycházím ze zkušenosti Romů, kteří se zajímali o byt. Byli to slušní lidé, ale měli jedinou vadu – jinou barvu pleti.

Pokud chtějí podnájem, mohou obvolat více lidí, existují tu i městské byty. Pokud jsou to slušní, pracovití lidé, nikdo jim nebrání, aby si vzali úvěr a opatřili si vlastní bydlení, jako to činí většinová společnost.

Takže nepovažujete za problém, že slušný člověk jen kvůli jiné barvě pleti se k pronájmu bytu nedostane?
Já to beru tak, že právo vlastníka bytu je rozhodující. Do toho by lidem stát neměl mluvit. To je jako když k vám přijde návštěva. Někoho pustíte a někoho ne.

Vy říkáte, že Romové mohou pracovat, vzít si úvěr, ale v České republice existuje diskriminace i v tom, že zavolají zaměstnavateli a ten je nevezme jen proto, že jsou Romové. Necítíte to jako velký problém?
Já mohu mluvit ze zkušenosti. Manžel podniká. Měli zaměstnané i Romy a měli s nimi špatné zkušenosti, protože dva dny přišli do práce, pak dva dny ne. To se opakovalo a pak už se ani neozvali.

Neromové do práce chodili?
Ano, chodili nebo se slušně omluvili, když nemohli.

Ale my tu vedle sebe žijeme. Oni jsou občané a my s nimi musíme žít na tomto území. Nemůžeme je nikam vystěhovat. Máte nějaký návrh, abychom soužití zlepšili?
Jeden náš člen je Rom, je hendikepovaný a pracuje v chráněné dílně. I on a někteří lidé z romské menšiny nás v kampani podporují a říkají, že je problém v tom, že Romové dostávají všechno zadarmo. Zkrátka je to v České republice nastavené tak, že se jim nevyplatí pracovat.

Nejen Romům se tím pádem nevyplatí pracovat.
Bohužel ano, je to tak. Jde ale o to, že oni se na rozdíl od většinové společnosti existujícímu systému víc přizpůsobili. Jsou zkrátka přizpůsobivější než většinová společnost.

V Česku jsou naopak nízké sociální dávky. Vy navíc říkáte, že se v České republice lidem nevyplatí pracovat, ale nikdy předtím tady tak nízká nezaměstnanost nebyla. V Plzeňském kraji byla dlouhodobě dvouprocentní, teď se kvůli covid-19 mírně zvedla.
Ale určitému etniku se to vyplatí a to je hodně zastoupeno v těch dvou procentech.

A podle vás to není tím, že Romy podnikatelé nevezmou do práce a že je v České republice diskriminace?
Není to tím a nemluvme o diskriminaci. Když o ní nebudeme mluvit, diskriminace tu nebude. Já jsem byla na úřadu práce, měla jsem tam jednání a byl tam pán z romského etnika a rozčiloval se, že mu ještě nebyl přiznaný invalidní důchod, přitom byl zdravý, nic mu nebylo.

V České republice byla dlouhodobě nízká nezaměstnanost. Zjišťovala jste někdy, kolika procentní nezaměstnanost je v romském etniku?
Tato statistika se bohužel nevede.

Takže nemáte žádný důkaz.
Stačí přijít na úřad práce.

Mluvíte o tom, že je třeba zrušit sociální dávky jako je příspěvek na bydlení a další, zdají se vám vysoké i dávky v nezaměstnanosti. Když je ale snížíte, přijdou o ně nejen Romové, ale i ostatní lidé.
Já bych nešla cestou snižování dávek, ale cestou pozitivní motivace. Když bude člověk pracovat, zaplatí méně daní a peníze mu zůstanou. Když nebudete pracovat, tak peníze nedostanete.

  • Nejčtenější

Chtít prodělat koronavirus je krátkozraké, tvrdí uzdravená hygienička

Premium Onemocnění covid-19 si nevybírá. Koronavirus prodělala i vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice...

Ve vazbě jsou kromě Berbra i tři další obvinění, proti rozhodnutí podali stížnost

Obvodní soud pro Prahu 6 poslal v souvislosti s ovlivňováním výsledků fotbalových zápasů do vazby čtyři obviněné. Mezi...

Lidi ovlivňuje internet, teď kvůli covidu shánějí vitamin D, říká lékárnice

Premium Lidé si v druhé vlně epidemie nemoci covid-19 dělají zásoby léků, které dlouhodobě užívají. Bojí se, co bude dál. Jsou...

Advokátovi nařídili nasadit si v síni roušku, podal na soud žalobu

Advokát Libor Hlavsa podal ke Krajskému soudu v Plzni správní žalobu proti údajně nezákonnému zásahu ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž schvaloval smrt vojáků v Afghánistánu. Šli tam dobrovolně, řekl soudu

U Krajského soudu v Plzni stanul sedmdesátiletý Antonín Dobner, kterému hrozí až 15 let vězení za podporu a propagaci...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Z budovy v Plzni se utrhla podkrovní římsa, zasypala ulici a poničila auta

V Plzni v Husově ulici se nad ránem utrhla asi 15 metrů dlouhá podkrovní římsa několikapatrového domu a dopadla na...

Popeláři porušili předpisy, řidič při couvání přimáčkl kolegu na sloup

Popelářský vůz přimáčkl v Čečovicích na Domažlicku na sloup elektrického vedení jednoho z pracovníků, který stál na...

Nemocnice v Plzeňském kraji omezují operace a shánějí pomocníky

Nemocnice v Plzeňském kraji se připravují na krizový scénář přílivu covidových pacientů, který má podle předpovědních...

Advokátovi nařídili nasadit si v síni roušku, podal na soud žalobu

Advokát Libor Hlavsa podal ke Krajskému soudu v Plzni správní žalobu proti údajně nezákonnému zásahu ze strany...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...