Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. října 2020 Igor

Trápí nás spekulativní skupování půdy, říká lídryně lidovců v Plzeňském kraji

  11:32
Do krajských voleb v Plzeňském kraji jde letos KDU-ČSL společně s Nestraníky a Agrární demokratickou stranou. Prioritou uskupení jsou problémy venkova, života lidí v malých obcích, ochrana životního prostředí i otázky zemědělství.

Náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová z KDU-ČSL se bude v nadcházejících krajských volbách ucházet o post hejtmanky. Strana jde do voleb společně s Nestraníky a Agrární demokratickou stranou. (3. 9. 2020) | foto: Petr Eret, MF DNES

„U nás je zvykem, že v krajských volbách kandidujeme v koalici. Do minulých voleb jsme šli se Zelenými, nově vzniklá ADS je programem našemu ještě blíže,“ vysvětluje lídryně kandidátky Ivana Bartošová z KDU-ČSL.

Jaké máte priority?
Řešíme problematiku venkova, života lidí v malých obcích, ochrany životního prostředí i otázky zemědělství. Trápí nás situace v pohraničí při skupování půdy pro spekulativní účely. Do voleb jdeme s heslem: Nenecháme Vás na suchu. Ať se to týká vody, nebo dalších oblastí života.

Jak si představujete zadržování vody v krajině?
Chceme podporovat projekty na tvorbu tůněk, mokřadů, lépe hospodařit s vodou v krajině. Potřebujeme rezervoáry pitné vody. Nechceme velké přehrady, ale vzniku menších nádrží pro pitnou vodu bránit nebudeme. Jsme krajem se zanedbanou vodohospodářskou strukturou. Hodně lidí v malých obcích je závislých na studnách, ty ale vysychají, což může ohrozit budoucnost samotných obcí. Kraj může dotacemi podpořit čističky odpadních vod nebo rezervoáry na dešťovou vodu, aby se zbytečně nemrhalo pitnou vodou.

Jak chcete podporovat zemědělce, když pro mnoho lidí je při nákupech rozhodující cena? Produkty českých farmářů bývají na pultech dražší než dovezené ze zahraničí. Co s tím?
To je velmi smutné. Podpora zemědělství je otázka celostátní politiky. My chceme hledat možnosti, jak prosadit místní potravinu přes farmářské trhy, nebo dohodu s velkými řetězci, aby za solidních podmínek pustili českou produkci do svých prodejen. Je to i o životní úrovni lidí, aby si raději kupovali potraviny od známého farmáře než odněkud z ciziny. I ve školství by se měly děti učit o sounáležitosti s krajinou, ve které žijí, a jejími producenty.

Můžete být konkrétní?
Zákon o veřejných zakázkách vytěsňuje blízké firmy, které jsou obvykle malé, a tím pádem dražší. To není dobře postavené. Máme zkušenosti ze školství v kraji. Řada škol nebo jiných objednavatelů by raději zaplatila zedníka z vedlejší ulice, firmu, kterou zná a zná její konkrétní reference, než aby vysoutěžila neověřenou společnost z druhého konce republiky kvůli nejnižší ceně. To mě trápí.

Jak se díváte na to, že klesají počty učňů, protože rodiče si myslí, že s diplomem z vysoké školy mladí snáz získají lépe placenou práci?
V Plzeňském kraji tak dramatické chvíle nezažíváme. Na přijatelné úrovni držíme počty míst v gymnáziích, která mají připravit nejnadanější žáky na vysoké školy, aby pak pracovali ve vědeckovýzkumných týmech. Na univerzity ale míří i studenti z průmyslových škol, kteří dříve šli po maturitě do praxe. O to víc musíme v kraji pečovat o učňovské školství, zejména v technických oborech. Mladí s výučními listy dnes nastupují na místa dříve obsazovaná průmyslováky. Proto musíme mít kvalitní nadstavbové studium pro učně a motivovat je, aby si dodělali maturitu.

Je složité vysvětlit rodičům budoucnost děti s výučním listem?
Firmy mohou ukázat žákům, že když půjdou studovat konkrétní obor, budou u nich mít jisté uplatnění. Je ale potřeba kvalitní kariérové poradenství, to bylo zanedbávané. Často bývá složité přesvědčit rodiče i prarodiče, kam by se měla profesní cesta žáků dál ubírat. Někdy ale stačí hodinové sezení s rodiči a ti své plány přehodnotí. Řada rodičů zná obor, ve kterém dělá, má představu, zda se v něm může uplatnit i potomek. Ale měli by zohledňovat, k čemu dítě inklinuje.

V kraji je hodně montoven, ve kterých dělají hlavně cizinci. Existuje vize, jak tohle změnit?
Určitě. Naše školy mají smlouvy s podniky podle oborů. Děti k nim chodí na praxi, také diskutují nad možnostmi rozšiřování vzdělání. My firmám říkáme: vychováme vám kvalifikované žáky se sofistikovanými dovednostmi, ale nechceme, aby končili v montovnách u jednoduché manuální činnosti. I montovny přejdou na robotiku, když nebudou lidé. A my vychováme učně, kteří zajistí servis robotů.

Hodně studentů a učňů kvůli pandemii koronaviru přes čtvrt roku nechodilo do škol, učilo se z domova. Jak se na distanční výuku díváte?
Nechci tvrdit, že by po březnovém zavření škol ministerstvo nepomáhalo, ale někdy udělalo více zmatku, než bylo potřeba. Sami jsme si vytvořili systém spolupráce se školami, základem je pružné předávání informací. Ty potřebují školy co nejrychleji. Nezbytné je zlidštění atmosféry, aby ve školách věděli, že když u nich odhalí covid-19, zřizovatel poskytne servis od rychlé distribuce pomůcek a desinfekce až po organizační opatření. Velmi si cením, že dvě naše školy na jaře zorganizovaly šití roušek, vytvořily jich 20 tisíc. Měly šicí stroje, nasadily své lidi i žáky, kteří tam chodili dobrovolně, a šily. Přitom ani v jedné ze škol nevzdělávají budoucí krejčové, o ten obor není zájem, neotevírali jsme ho.

Ivana Bartošová

  • 59 let
  • pracovala jako pedagožka a školní inspektorka
  • v současnosti je náměstkyní hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství a cestovního ruchu
  • je členkou KDU-ČSL a od dubna 2015 předsedkyní krajské organizace strany v Plzeňském kraji
  • v krajských volbách v roce 2016 byla lídrem Koalice pro Plzeňský kraj složené z KDU-ČSL, SZ a hnutí Nestraníci

A samotná výuka na dálku?
Nechtěli jsme, aby byla chaotická. Bylo jedno úložiště, děti měly přehled o kolech, probírané látce. S řediteli probíhaly online porady. Učitelé soukromého Gymnázia Františka Křižíka každý den dopoledne streamovali výuku. Oživením bylo zapojení Techmanie nebo Divadla dětí Alfa. Byl to důkaz, že i v nelehké době lze zajistit pestré a kvalitní vzdělávání. Oslovili jsme 20 tisíc středoškoláků a více než polovina odpověděla na otázky k výuce na dálku většinou pozitivně. Řešíme, co by šlo ještě zlepšit.

Jste tedy připravení, kdyby se školy zase zavřely?
Určitě máme na čem stavět. Každý kantor se v tomhle posunul. I ten, který odmítal digitalizaci. Je to dobrý základ i pro vyšší kvalitu vzdělávání.

Opusťme školství. V červnu se v kraji změnil hlavní autobusový dopravce, od července i tarif. Ani jedno se neobešlo bez problémů. Proč?
Mrzí nás dopad na občany. Kraj jsme rozdělili na dvě části a byli jsme nemile překvapeni, že obě soutěže vyhrál stejný dopravce. To přineslo ale nevýhody i dopravci, který neměl v začátku dostatek kvalifikovaných řidičů, ti neznali trasy. Je to ale věc Arrivy, její podnikatelské riziko. Už jsme jako kraj přistoupili k sankcím vůči dopravci.

Skutečně je to jen problém dopravce?
Je otázkou, zda společnost POVED (organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji - pozn. red.) správně nastavila jízdní řády. Pak jsou tu nešťastné odbavovací strojky v autobusech, které nefungovaly, jak měly. A v neposlední řadě máme velice složitý krajský tarif. Myslím si, že se má jezdit z bodu A do bodu B za jednu cenu, kdo má slevu, ať jede třeba za půlku. To je pohled laika. Mrzí mě, že se někteří lidé nedostali, kam potřebovali, protože nepřijel autobus. Stížností bylo hodně. Ač musíme šetřit, nesouhlasila jsem se škrtáním spojů od 1. září. Myslím, že se mělo vše sledovat delší dobu a až pak upravovat. Doprava je elementární služba občanům.

Jaká je situace nemocnic zřizovaných krajem?
Ročně jim doplácíme přes 200 milionů korun. To je hodně. Snažili jsme se o jejich fúzi. Mrzí mne, že to nedopadlo. Hlavní výhodu jejich sloučení do jedné společnosti vidíme v lepší pozici silnějšího subjektu při vyjednávání s pojišťovnami. Při centrálních nákupech se dá dostat na nižší ceny. Řízení samotných nemocnic by přitom zůstala v kompetenci jejich vedení.

Řešíte i Sušickou nemocnici, ve které se už několikrát změnil provozovatel?
To je nešťastná záležitost. V minulosti jsme dávali nabídku na její převzetí, ale město upřednostnilo soukromý subjekt. Nevyšlo jim to. Z finančních důvodů bychom nyní nemocnici převzít nemohli. Jsme v krizi, musíme jinak hospodařit s finančními prostředky. V budoucnu si ji dokáži představit jako odloučené pracoviště klatovské nemocnice. Sušická nemocnice se musí udržet. Kromě trvale bydlících v této oblasti v ní končí velká část zraněných turistů ze Šumavy.

Jste radní pro školství a cestovní ruch. Už víte, kde budete škrtat?
Bohužel budeme muset krátit část investic do sportu, do kterého teklo v poslední době hodně peněz. Nedokážu si představit škrtat ve školství. Žáci potřebují pomůcky, něco stojí samotné stroje a zařízení, ale také jejich provoz.

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Plzeň - SönderjyskE 3:0, už jen krok od pohárů, k postupu pomohly hrubky soupeře

Plzeňští fotbalisté postupují do závěrečné fáze kvalifikace o postup do Evropské ligy. Dánské SönderjyskE porazili...

Karel Gott má vzpomínkovou místnost v budově hospůdky, kam rád chodil

V Újezdu u Svatého Kříže na Rokycansku v sobotu otevřeli minimuzeum Karla Gotta. K vesničce kousek od Radnic měl Gott...

Pošťák i dívka dostali ránu sekerou do čela, soud za útok vyměřil 24 let

Výjimečný trest vězení v délce 24 let vyměřil Krajský soud v Plzni Patricku Wächterovi. Mladík podle spisu loni v...

Hradec rozdrtil Olomouc, Sparta zase prohrála. Plzeň se nečekaně nadřela

Hokejisté Hradce Králové stále drží v nové sezoně extraligovou neporazitelnost. Tým trenéra Vladimíra Růžičky zvládl i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice padly v Olomouci, Plzeň a Hradec vyhrály. Čtyři duely odloženy

Pouze tři z celkových sedmi zápasů 3. kola nabídla hokejová extraliga v pátek večer. Hradec Králové zůstává neporažený,...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

V Plzni otevřou opravenou výpadovku na Vary, práce se protáhly na rok a půl

Po velké rekonstrukci, která se kvůli řadě komplikací protáhla na rok a půl, se ve čtvrtek otevře horní část Studentské...

Strážníci přistihli po zavíračce 20 lidí, majitel se oháněl právníkem

Strážníci přistihli po desáté hodině večer v plzeňské restauraci dvacet lidí, kteří v restauračním zařízení seděli a...

Policie pátrala po muži, který trpí Alzheimerovou chorobou

Policie od pátku pátrala po muži, který se ztratil, když opouštěl prodejnu Penny v Částkově ulici v Plzni. V obchodě...

Myslíme, že na prvním místě je zdravotnictví, říká krajský lídr Pirátů

Minimálně deset křesel v zastupitelstvu Plzeňského kraje si přeje v letošních volbách získat lídr Pirátů Rudolf Špoták....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...

Na Tinderu jsem se nestačila divit, popisuje redaktorka seznamování

Seznamovací aplikace využívá devětapadesát procent Čechů. A to už je dost na to, aby nám dokázaly pěkně zamíchat...

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...