Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Vodáci mají v Plzni na Radbuze svůj minikanál s vracáky, vlnami a válci

  9:08
Nejen do jezu u Kalikovského mlýnu, kde mohou předvádět akrobatické kousky na speciálních lodích, ale nově i do peřejí divoké řeky se mohou vodáci pustit přímo v Plzni. V úterý zahájil provoz minikanál, který vybudovala parta nadšenců ve výpusti malé vodní elektrárny u jezu v Doudlevcích.

Na dně kanálu, ve kterém může obsluha regulovat sklon i množství pouštěné vody, jsou ze speciálních segmentů postavené překážky vytvářející vodní válce i zpětný proud. Stejné segmenty byly v korytě vodního slalomu na olympiádě v Tokiu.

„Vodáci do kanálu najíždějí zespodu proti proudu řeky. Přejedou proud do protějšího vracáku, zpětného proudu za překážkou, a pak zase na druhou stranu. Mohou jezdit různé kombinace vracáků, vln a válců, mohou vystoupat až nahoru a sjet zase dolů. Kombinací nabídne i takhle malý kanál docela dost,“ popsal Jakub Helus ze spolku Divoká voda Sulkov.

Kanál tvoří dřevěné plato s překážkami, jehož vznik vedle jezu mohli lidé v posledních týdnech pozorovat. Plato má přestavitelný spád mezi 30 a 75 centimetry, průtok je možné regulovat mezi 6 a 10 metry krychlovými za sekundu.

„Minikanál může být v provozu v podstatě každý den, i o víkendu, podle zájmu. Máme několik lidí, kteří se budou starat o správu zařízení a budou oprávněni vodu pouštět. Je to jednoduchá manipulace – přehradí se výtok z malé vodní elektrárny a voda se pustí vrchem. Kanálem půjde asi metr vody. Hladina nad doudleveckým jezem klesne skoro neznatelně, protože je tam velká plocha,“ vysvětlil Helus s tím, že i pro provoz elektrárny je povinnost, aby šla voda stále přes jez.

Kanál je přístupný každému, kdo přijde, přinese si loď, vestu a helmu a zaplatí padesátikorunu. Členové spolku budou mít přístup zdarma.

Spolek chystá velký kanál v Sulkově

Minikanál chce spolek využít jako testovací zařízení pro 350 metrů dlouhý úsek s divokou vodou, který plánuje vybudovat v Sulkově kousek za Plzní.

„Je to malé zařízení, ale dosud v Plzni a okolí nebylo nic. A je jen na přechodnou dobu, než se nám podaří realizovat náš záměr u Sulkova, kde má být plnohodnotný kanál pro všechny sporty na divoké vodě, pro záchranáře a hasiče,“ říká Helus.

Zdrojem vody pro velký kanál je rybník v Sulkově u bývalé výsypky, kde je dnes velká sluneční elektrárna. Z rybníka budou vodu hnát čerpadla asi o tři metry výše a kanálem dlouhým 350 metrů poteče zpět do rybníka. Elektřina by měla být právě z nedaleké fotovoltaiky.

Vodáci už mají vyjednané užití pozemků, souhlas obce a díky dotaci z Plzeňského kraje i zpracovanou projektovou dokumentaci k územnímu rozhodnutí. Pak přijde na řadu stavební povolení a shánění dotací z několika zdrojů. Realizace je podle předsedy spolku třešnička na dortu. Kanál se pak dá postavit za tři čtvrtě roku.

„Hlavní bude získat stavební povolení. I když je to lokalita opuštěná a nikoho netrápí, je to poměrně složité. Ale už je to na dobré cestě. Za patnáct let, co se o projekt v Plzni a okolí snažíme, jsme nikdy nebyli tak daleko. Věřím, že je jen otázka času, než se podaří dotáhnout ho do konce,“ uvažuje Helus.

Kanál v Sulkově i pro záchranáře a hasiče

Kanál na Sulkově jednou nabídne využití pro veškeré sporty na divoké vodě a všechny obtížnosti terénu. První část bude obtížnější, srovnatelná třeba s kanály v pražské Troji nebo v Roudnici. Střední část bude středně těžká, pro pokročilejší vodáky, a spodní část bude vysloveně lehká, pro děti nebo třeba pro jízdu na paddleboardech.

Projekt počítá i s využitím pro záchranáře a hasiče. Ti v současnosti jezdí trénovat na kanál u Českých Budějovic. „Ve druhé etapě, pokud bude zájem, můžeme dostavět ještě vyloženě obtížný kanál, který bude na úrovni kanálu v Trnávce u Želivi, kde se jezdí špičkové slalomy a raftové závody. Ale to, co chceme vybudovat teď, bude naprosto dostačující,“ popisuje Helus.

„Troufám si tvrdit, že Sulkov může být postavený za šest let nebo i dříve. Doudlevecký minikanál je pro nás i testovací terén, abychom si vyzkoušeli technická řešení. Například ověříme dřevěné dno, které máme v Doudlevcích. To by jednou při budování sulkovského kanálu ušetřilo spousty betonu a zároveň se do něj výrazně snadněji instalují překážky,“ dodává.

V areálu na Sulkově, kousek od křížení domažlického přivaděče s dálnicí D5, má být zprvu jen kontejnerové zázemí. Později by tu měla vzniknout budova s restaurací, loděnicí nebo půjčovnou sportovního vybavení.

  • Nejčtenější

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

V Bálkové se vzbouřili cizinci a zabarikádovali se, uklidnil je vyjednavač

V zařízení pro zajištění migrantů v Bálkové u Žihle na Plzeňsku se v úterý vzbouřila a zabarikádovala část cizinců....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinky před strážníky předstíraly, že v rybníce plavou. Lovily škeble

Policii mají co vysvětlovat dvě cizinky, které ve Velkém boleveckém rybníku v Plzni lovily škeble do tašek. Ty jsou...

Senior se nemohl zvednout a nohy mu oblétával hmyz. Pomohli strážníci

Ve středu ráno řešili neobvyklý případ strážníci v Plzni v Kopeckého sadech. Všimli si seniora, který nebyl v pořádku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Po školačce loudil nahé fotky a nabízel jí sex, viní obžaloba tatéra

S obžalobou ze sexuálního nátlaku a svádění k pohlavnímu styku stanul u plzeňského krajského soudu devětadvacetiletý...

V Bálkové se vzbouřili cizinci a zabarikádovali se, uklidnil je vyjednavač

V zařízení pro zajištění migrantů v Bálkové u Žihle na Plzeňsku se v úterý vzbouřila a zabarikádovala část cizinců....

Matematika není strašák, jak jsme si mysleli, napsali studenti učitelce

Naši dva synové neměli matematiku rádi. Pak začali navštěvovat kroužek matematiky. Z něj chodí jako vyměnění. Nadšeně...

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...