Larvy zmizely. Voda v plzeňském rybníku Boleváku se najednou vylepšila

  13:46aktualizováno  13:46
Vše nasvědčuje tomu, že voda v nejoblíbenějším plzeňském rybníku Boleváku je pro koupání vhodnější, než byla před dvěma týdny. A tou pro lidi nejcitelnější změnou zřejmě je výrazný úbytek malých larev - cerkárií.

Bolevák je nejoblíbenější plzeňský rybník. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Správci rybníka i hydrobiolog Jindřich Duras tvrdí, že stížnosti na cerkárie, které u některých plavců v minulých týdnech vyvolaly svědivou vyrážku, ustaly. Odborník prohlásil, že značný úbytek parazitů s kolegou prozkoumal na vlastní kůži, protože se dlouhodobě potápěli k rostlinám, na nichž žijí šneci, kteří cerkárie hostí.

Krajská hygienická stanice navíc zlepšila hodnocení kvality vody v oblasti pláže Ostende, kde se tradičně v Boleváku koupe nejvíc lidí. Plzeňský magistrát včera vydal zprávu, že jakost povrchové vrstvy vody je velmi dobrá. Odborníci sice připouštějí, že lidé mohou ve vodě na cerkárie narazit, ale mělo by se jednat již pouze o slabý a v přírodě běžný výskyt.

To by znamenalo, že hrozba nepříjemné vyrážky pominula. "Zdá se, že výskyt cerkárií skutečně odezněl, protože v posledních asi pěti dnech nezaznamenali plavci žádné pupínky," uvedl hydrobiolog Duras.

Správce rybníka Richard Havelka mluvil podobně. "Výsledky nějakého měření nemá nikdo, ale vycházíme z výpovědí lidí, kteří se tady koupou. Nezaznamenali jsme v posledních dnech nikoho, kdo by si stěžoval, a myslím, že rozezlení lidé by za námi určitě přišli. Situaci tedy považuji za daleko lepší," řekl Havelka.

Voda je průhledná, ubylo řas

Radmila Koubová z krajské hygienické stanice sdělila, že se v tomto týdnu zlepšila voda v Boleváku z hlediska výskytu vodních řas oblasti Ostende. "Na hrázi bylo značné přírodní znečistění. Na Ostende už nebylo tak velké," uvedla.

Hygienička prozradila, že velmi dobré je mikrobiologické hodnocení vody. "To je v pořádku a průhlednost je vysoká." Radmila Koubová se i přes informace o údajném vymizení cerkárií domnívá, že je dobré na jejich možný výskyt lidi upozorňovat. "Aby byli informováni."

I hygienička uvedla, že nezaznamenala hlášení dalších případů napadení lidí cerkáriemi. Richard Havelka sdělil, že informace o výskytu larev v Boleváku viditelně snížilo jeho návštěvnost. "Plno lidí se zaleklo a šli se koupat na jiné rybníky. U Kameňáku a Senečáku je jich víc, než běžně bývá," konstatoval Havelka.

Zvýšený výskyt cerkárii je důsledek toho, že se Bolevák stal po rozmnožení vodních rostlin cílem ptáků, kteří se rostlinami živí a přenášejí parazity. Ti se pak dál šíří s pomocí vodních šneků.

Nejčtenější

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Případy tří penalt a jednoho souboje. Když faulovaný ochotně padá

Plzeňský brankář Aleš Hruška inkasuje z penalty, kterou zahrával ruský útočník...

Když fotbalová Slavia před pěti lety prožívala nejhorší období v samostatné české historii, v 73 zápasech za sebou...

Další z rubriky

Při nehodě na D5 se vážně zranili dva řidiči, jeden jel v protisměru

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Na dálnici D5 u Rokycan ve směru na Rozvadov se odpoledne čelně střetla dvě osobní auta. Jedno z vozidel vjelo do...

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Najdete na iDNES.cz