Sjezdovka na Samotách by mohla být díky nové zonaci NP Šumava delší

  8:03aktualizováno  8:03
Záměr prodloužit vlek v železnorudských Samotách má po letech šanci, že se zrealizuje. Díky připravované nové zonaci Národního parku Šumava se zhruba hektarové území potřebné pro prodloužení sjezdovky přesunulo do zóny, kterou už je možné zastavět. Železná Ruda nebo investor ale musí pro směnu lesa nabídnout stejně hodnotný pozemek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Projekt luxusního skiareálu pro rodiny s dětmi na železnorudských Samotách připravuje už zhruba osm let společnost Trigema. Investovat hodlá přibližně 350 milionů korun.

Léta usiluje o zhruba hektarové území přísné ochrany umístěné v Národním parku Šumava, aby mohla na svahu vybudovat delší vlek než ten, který je tam dnes. Dosud se nedařilo s Národním parkem Šumava a ministerstvem životního prostředí vyjednat výjimku.

Podle vedení města by mohla být spásou připravovaná nová zonace parku, která má přestrukturovat jednotlivé zóny ochrany přírody a která je těsně před schválením.

„Železná Ruda má vlek ve svém územním plánu, proto jsme museli část potřebnou pro prodloužení vleku vyjmout ze zóny soustředěné péče o přírodu a přesunout do zóny kulturní krajiny, která je zastavitelná,“ uvedl mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Dodal, že nová zonace umožnila, že tento kousek lesa by se mohl stát předmětem směny. Teď tedy musí město nebo firma hledat na území národního parku pozemek přírodně hodnotnější, který parku nabídne ke směně. Je to podle Dvořáka jediná možnost, protože pozemek potřebný pro vlek nemůže park městu nebo firmě prodat, ale může ho pouze směnit. Cestou je tedy domluva s jinou obcí, která bude ochotná hodnotnější pozemek zajistit.

Další možností je odkup od soukromého vlastníka, který na území parku pozemky má.

Ke směně pozemku dojde, až bude vyhlášena nová zonace

Ke směně může podle Dvořáka dojít až ve chvíli, kdy vejde nová zonace v platnost vyhláškou ministerstva životního prostředí. Nyní je proces ve fázi, kdy proběhlo mezirezortní připomínkové řízení na ministerstvu životního prostředí.

„Ministerstvo teď bude připomínky vypořádávat. Předpoklad je, že by nová zonace mohla být vyhlášena 1. ledna 2020. Pak se může začít pracovat s pozemkem na Samotách,“ popsal Dvořák.

Správa Národního parku Šumava představila pracovní návrh nové zonace 22. ledna 2019 a do 15. března byla možnost vznést připomínku k tomuto návrhu.

„Připomínek nakonec dorazilo 236, z nichž většinu Správa NP Šumava vypořádala kladně a zapracovala do návrhu. I díky tomu se původní návrh zonace změnil. Například zóna kulturní krajiny, která je zastavitelná, je větší o zhruba 300 hektarů, a tvoří tak 1,2 procenta z celé plochy národního parku. Změnily se také rozlohy ostatních zón,“ je uvedeno na webu parku.

Investice do Samot pozvedne Železnorudsko a okolí

Předpokladem k tomu, aby se delší vlek na Samotách vybudoval, je dlouhodobé odhodlání města pomoci firmě, aby svůj obří investiční plán dotáhla do konce podle původních představ.

„Ze všech plánovaných investičních akcí nejvíce preferujeme Samoty, protože tato akce pozvedne Železnorudsko a okolí a dostaneme se mnohem dál než města a obce v okolí,“ sdělil starosta Železné Rudy Filip Smola.

Dojde podle něj ke vzniku 80 nových pracovních míst, vybuduje se nejen vlek, ale i nová infrastruktura, tedy 700 krytých parkovacích míst, což pomůže městu vyřešit jeho nejobtížnější problém. Firma vybuduje nové chodníky, osvětlení, ubytovací kapacity.

Starosta počítá s tím, že někdy na začátku příštího roku firma získá stavební povolení na areál s krátkou variantou vleku. „Stavbu by tedy mohli začít už příští rok a následně si mohou podat žádost o doplnění stavebního povolení kvůli prodloužení vleku,“ popsal Smola.

„Areál chceme do budoucna veřejnosti nabídnout tak, aby se mohl využívat celoročně, tedy jak pro lyžování, tak pro cykloturistiku, pěší turistiku nebo další letní aktivity,“ uvedl Radek Polák, mluvčí společnosti Trigema.

„Věříme, že je příprava projektu na dobré cestě a že v dohledné době budeme moci celý záměr již blíže představit. Nový areál bude přínosem nejen pro návštěvníky, ale i pro samotnou Železnou Rudu,“ dodal.

  • Nejčtenější

Česko - Kosovo 2:1, fotbalisté otočili skóre a postoupili na Euro

Vrcholný turnaj fotbalistů bude po čtyřech letech zase s českou účastí. Národní mužstvo s předstihem vybojovalo postup...

Jan Masaryk buď nebyl zavražděn, nebo bylo všechno jinak, tvrdí vědci

Plzenští vědci Jan Špička a Martin Čermák dospěli k závěru, že bývalý poválečný ministr zahraničí Jan Masaryk nebyl...

Řepka bude dál pracovat v pekárně, s žádostí o propuštění z vězení neuspěl

Bývalý fotbalista a bouřlivák Tomáš Řepka neuspěl se žádostí o předčasné propuštění z vězení na Borech. Sportovec...

Růžička na Spartě neuspěl. Kometě náskok nestačil, Třinec i Kladno slaví

Hradecký trenér Vladimír Růžička odjíždí ze Sparty zklamaný, pražský klub v 18. kole hokejové Tipsport extraligy vyhrál...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pan rozhodčí měl asi zavřené oči. Liberečtí jedou z Plzně ukřivdění

Byli pořádně rozzuření. Cítí křivdu. Libereckým fotbalistům se hodně nelíbil výkon rozhodčího Zbyňka Proskeho během...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Plzeň prodává pamětní bankovky, první sběratelé na ně čekali už v noci

Lidé v Plzni mají možnost si v neděli koupit pamětní eurobankovky k 30. výročí sametové revoluce. Když infocentrum na...

V Plzni hrají tituly, na které si ani v Praze netroufnou, říká Nosková

Muzikálová herečka Michaela Nosková hraje v operetě Veselá vdova v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Za ztvárnění postavy...

S Plzeňskou kartou už nepůjde platit parkovné, u řidičů se neosvědčila

Po sedmi letech přestane fungovat elektronická peněženka Plzeňské karty k placení parkování. Důvodem je její minimální...

Zloděj ukradl z prodejny elektrokolo, dveře se před ním samy otevřely

Zloděj využil v Plzni příležitosti, kdy se mu v noci samy otevřely dveře do prodejny s koly, kolem níž procházel. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz