Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Při střetu vlaků u Domažlic zemřeli oba strojvůdci a jedna cestující

  8:41aktualizováno  21:58
U obce Milavče na Domažlicku se ráno čelně střetly osobní vlak se Západním expresem mířícím z Německa. Strojvůdci obou vlaků v zdemolovaných kabinách zemřeli. Dopoledne policie potvrdila, že zemřela i jedna cestující. Desítky lidí jsou zraněny. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka expres projel návěst Stůj.

Podle zjištění MF DNES při nehodě zemřeli oba strojvedoucí, přičemž jeden z nich byl nějakou dobu pohřešovaný, respektive čekalo se na to, až se podaří tělo ve zdemolované lokomotivě najít. Hasičům se strojvedoucího z expresu podařilo vystříhat až před 15. hodinou. Museli odstranit metrovou vrstvu plechů a železa.

Podle zdroje MF DNES byli oba muži zkušení strojvedoucí. Mašinfíra z osobního vlaku byl bývalý výpravčí, který měl krátce před důchodem.

Informace o tom, že je strojvedoucí Západního expresu německý občan, se však nepotvrdila.

Úmrtí dvou strojvůdců a jedné cestující z regionálního vlaku potvrdila policejní mluvčí Dagmar Brožová.

„Vlaky prohledávají kriminalisté, na místě jich pracuje zhruba deset, je zde také koroner. Nehodu budou dále vyšetřovat domažličtí kriminalisté. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti,“ sdělila odpoledne Brožová.

Transfuzní oddělení potřebuje krev

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Plzeň žádá o pomoc v souvislosti s vlakovým neštěstím na Domažlicku. Potřebuje urgentně všechny krevní skupiny, ještě dnes do 17 hodin.

Záchranáři celkem ošetřili 67 lidí, 36 z nich bylo transportováno do zdravotnických zařízení. Dalších zhruba 20 lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli.

„Osm osob utrpělo těžká zranění, šest lidí bylo poraněno středně těžce. Padesát lidí  se poranilo lehce, většinou se jednalo o odřeniny, zlomeniny, pohmoždění v oblasti břicha a hrudníku. Někteří budou potřebovat operaci,“ uvedla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová.

Tři nejvážněji zraněné transportovala letecká záchranná služba do Fakultní nemocnice v Plzni, do pražského Motola a do Střešovic dopravil vrtulník po jednom pacientovi.

„Pozemní cestou jsme transportovali do plzeňské nemocnice další tři vážně zraněné pacienty. O další pacienty se podělily nemocnice v Klatovech, Stodu, Domažlicích a v Plzni,“ vyjmenovala Svobodová.

Při nehodě se zranilo deset německých občanů. Šlo především o středně těžká a spíše lehčí zranění. Pečovaly o ně posádky záchranářů z Německa. Tito pacienti byli převezeni do nemocnic v Chamu, Schwandorfu a Regensburgu.

Pozdě odpoledne vyšetřování na místě skončilo a začaly odklízecí práce, které potrvají přes noc i během čtvrtka, řekl večer mluvčí Správy železnic David Gavenda. Méně poškozené vagony už se podařilo odtáhnout. 

Na místo nehody je třeba ještě dopravit velký pozemní jeřáb, který bude zvedat lokomotivu z náspu. Jeřáb na nehodovém vlaku by to podle správců železnic nezvládl.  

Teprve poté, co trať uvolní, může Správa železnic zjistit míru poškození a zahájit opravu. Zatím předpokládá, že vlaky by se mohly na mezinárodní trať Praha - Plzeň - Mnichov vrátit v pátek kolem 18:00.

Po 10. hodině už byli všichni zranění z místa odvezeni.

V Domažlické nemocnici kvůli mimořádné události původně změnili program na dnešní den, kdy zrušili plánované operace. „V tomto režimu jsme fungovali dopoledne. Po poledni, kdy se situace uklidnila, jsme se vrátili k standardnímu provozu a začali operovat i plánované zákroky,“ uvedl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

U nehody zasahovaly všechny složky IZS a čtyři vrtulníky, které startovaly z louky u železniční tratě, pomáhali i záchranáři z Německa. Byl vyhlášen traumaplán druhého stupně.

„Složky integrované záchranné služby si místo nehody rozdělily na dva úseky, kde společně zasahují desítky záchranářů,“ uvedl po nehodě mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. „Ti, co byli zranění lehce nebo vůbec, tak byli transportováni do místního kulturního střediska a zbytek odvezly vrtulníky a sanitky,“ uvedl Poncar.

U nehody zasahovala letecká záchranná služba z Prahy, Plzně, Královéhradeckého kraje a jižních Čech. „Vozy českých záchranářů doplňuje pět sanitek z Německa. Na místě je také náš inspektor provozu,“ řekla po nehodě mluvčí záchranné služby Svobodová.

Poncar uvedl, že u nehody je dvanáct jednotek profesionálů i dobrovolníků, tedy zhruba šedesát hasičů včetně drážních. Zapojil se také posttraumatický intervenční tým hasičského sboru Plzeňského kraje.

Jeden z havarovaných vlaků je Západní expres z Mnichova do Prahy, druhý je osobní vlak. Nehoda se stala na jednokolejné trati, která je ale hlavní železniční spojnicí mezi Českem a Bavorskem a kromě osobních vlaků tu v pravidelných intervalech jezdí právě Západní expresy.

Zřejmě chyboval strojvedoucí rychlíku

„S největší pravděpodobností měl expres stát na návěstidle Stůj ve výhybně Radonice a nestál, projel ho a srazil se s osobním vlakem,“ uvedl pro iDNES.cz ministr dopravy Karel Havlíček, který zrušil svůj program a zamířil na místo neštěstí. 

Za nehodou je tak podle prvotních informací chyba strojvedoucího. „Veškerá technika byla v provozu, lidskému selhání nelze zcela zabránit,“ dodal Havlíček na otázku, jak to, že po loňském tragickém roce se na českých železnicích opět stala další typově stejná nehoda.

Informační linka

HZS Plzeňského kraje zřídil informační linku pro občany postižené touto mimořádnou událostí. Volat mohou na číslo 950 330 330.  Ozvat se mají i ti, kteří opustili soupravu ještě před příjezdem složek IZS.

Na místo přijeli také zástupci vedení Českých drah. Nehodu vyšetřuje Drážní inspekce, na místo vyslala pět inspektorů včetně generálního inspektora.

Nehoda se stala na jednokolejném úseku, před kterým se vlaky měly minout. Provoz zde řídí dispečer. Trať je vybavená návěstidlem a reléovým zabezpečovačem.

„Můžeme sdělit, že expres z Mnichova měl ve výhybně Radonice zastavit, což se nestalo. Důvody nezastavení vlaku jsou předmětem šetření,“ řekl odpoledne mluvčí inspekce Martin Drápal. Zda šlo o chybu strojvedoucího, nebo závadu techniky, zatím podle něho není jasné. 

Podle Drápala je tak nyní brzo na přesnou identifikaci příčin nehody, předběžné závěry by inspekce mohla mít v závěru dneška. Kompletní vyšetřování ovšem potrvá několik měsíců. Škody přesáhnou 100 milionů korun.

„Vzhledem ke skutečnosti, že jde o mezinárodní spoj, se na místě železniční nehody nachází i policisté z Odboru mezinárodních vztahů Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje,“ informovali policisté na Twitteru. 

Německý expres patří soukromému dopravci Die Länderbahn, který spadá pod firmu Netinera, dceřinou společnost italské Ferrovie dello Stato Italiane. „Vyjadřujeme soustrast obětem hrozného vlakového neštěstí,“ řekl šéf Länderbahnu Wolfgang Pollety.

V tiskovém prohlášení dopravce uvedl, že odpovídá za provoz vlaků Alex jen na německém území a že jízdu z pohraniční stanice Furth im Wald už mají na starosti České dráhy.

„O život přišli tři lidé. Je mi velice líto jejich tragické smrti a hluboce cítím s jejich rodinami. Je to velké neštěstí, které nejenom nás, kteří máme k železnici blízko, velmi zasáhlo. Tři kolegové při nehodě utrpěli zranění. Naše společnost poskytne pozůstalým a zraněným veškerou pomoc a odškodnění. Už jsme v tomto směru přijali potřebná rozhodnutí,“ uvedl v tiskovém prohlášení generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Plzeňský kraj aktivoval traumatologický plán. Na místo neštěstí se rozjela také hejtmanka Ilona Mauritzová, aby se domluvila na dalších krocích.

„O celé situaci jsme neustále informováni. Jsme v kontaktu se všemi složkami IZS a připraveni dle požadavků okamžitě pomoci. Musíme přijmout opatření, aby se to už nikdy neopakovalo. Pro nás je teď důležité, abychom pomohli všem, kteří to potřebují. Nabízíme i psychologickou pomoc, a to nejen na dnešek, ale i na příští dny. Přehled nad zraněnými chceme mít i nadále, zůstaneme s nimi v kontaktu,“ sdělila hejtmanka.

Obec Milavče vytvořila pro lehce zraněné a nezraněné cestující zázemí v kulturním domě. „Zajistili jsme jim občerstvení a místo na umytí. V jedné polovině kulturáku jsou ještě zranění, pro které stále ještě přijíždějí sanitky, v druhé části jsou ostatní. Na místě pomáhají dvě desítky lidí, kromě zaměstnanců úřadu jsou to také dobrovolní hasiči a další lidé z obce,“ uvedl po nehodě starosta Vojtěch Weber.

Podle něj bylo v kulturním domě kolem 45 lidí, byli mezi nimi i cizinci.

Správa železnic odpoledne informovala, že obnovení provozu na trati předpokládá v pátek 6. srpna ve večerních hodinách. Po záchranných pracích bude nutné odtáhnout vlaky a zkontrolovat infrastrukturu. Mezi stanicemi Domažlice a Staňkov jezdí náhradní autobusová doprava.

Loňské černé léto na železnici

Jde o největší železniční nehodu v Česku od minulého léta, kdy si desítky zraněných vyžádala čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u obce Pernink na Karlovarsku. Tam 7. července zahynuli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno.

Jednu oběť a 35 zraněných měla nehoda z loňského 14. července na kraji Českého Brodu, kde osobní vlak narazil do stojícího nákladního expresu.

Srážka osobního vlaku, který jel loni 9. září z Klatov do Domažlic, s diagnostickou soupravou tvořenou lokomotivou a měřicím vozem, si vyžádala 19 zraněných.

Dnešní vlaková nehoda je nejtragičtější v Evropě za dva a půl roku. V lednu 2019 zahynulo v Dánsku osm lidí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: , ,

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Svatava Štěrbová, Robin Šín, Jiří Valenta, Miroslav Kleisner, Ivana Mádlová, Marie Pošarová, Jan Dočekal, Martin Baxa, Josef Bernard

  • Nejčtenější

Centrální autobusové nádraží v Plzni se proměnilo v ukrajinskou zónu

Centrální autobusové nádraží v Plzni se změnilo tak trochu v ukrajinskou zónu. Azbuka tu totiž vévodí. Přímo v budově...

MS každé dva roky vzešlo od Saúdů. Už protestují i kluby včetně českých

Dojde k velké a hlasitě propírané změně? Bude se fotbalové mistrovství světa konat každé dva roky? Revoluční nápad...

S třicítkou v PSG. Ale k Messimu se česká gólmanka a youtuberka nepřiblíží

Premium Od srpna hraje za PSG. Na dresu nosí číslo 30. Má tu dvouletý kontrakt. A na svých sociálních sítích statisíce...

Plzeň v poháru postupuje, dál jdou také Sigma a Boleslav. Pardubice selhaly

Tři ze čtyř prvoligových celků prošly přes kluby z druhé nejvyšší soutěže z úvodních zápasů 3. kola českého poháru do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fantastický Staněk zastavil bývalé parťáky. Od toho tam jsem, říká gólman

Kdyby propustil míč za záda, nejspíš by si žádnou kritiku nevyslechl. Jindřich Staněk ale ve složité situaci, navíc v...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Zproštění neplatí, soud musí tragický náraz motorky do kamionu řešit znovu

U Okresního soudu v Rokycanech se bude znovu projednávat tragická nehoda motorkáře s kamionem. Nařídil to krajský soud,...

Vojáci stále vyšetřují tragický výbuch v Brdech, čištění území se zastavilo

Vojenská policie stále vyšetřuje, co způsobilo před dvěma měsíci tragickou explozi při čištění dopadové plochy bývalé...

Základem je pochopení rolí muže a ženy, říká autor projektu Dovychovat

Řešením problémů lidí, kteří nejsou s něčím spokojeni ve svém rodinném životě, se věnuje projekt Dovychovat. Jedním ze...

Za výrobu drog padly osmileté tresty, pro gang pracoval i zahradnický pár

Trojice mužů z Chebska a Sokolovska si může v kalendáři zaškrtnout datum 23. září 2027. Pokud nedosáhnou dřívějšího...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...