Prohlídky budou možné například v Ekozahradě v Rakové na Rokycansku, ve farní zahradě na Prusinách, Spodní zahradě kláštera Chotěšov, přírodní zahradě na Roubence v Tymákově, Kvetoucí zahradě manželů Svobodových ve Vidžíně, Meditační zahradě v Plzni, Prvorepublikové zahradě v Janovicích nad Úhlavou, Zahradě ticha v Jezné nebo zahradě Zelený dům v Příchovicích.
Na veřejnost budou letos čekat také zahrady, které spadají pod Správu veřejného statku v Plzni. V těch bude připravený program pro děti a dospělé. Zájemci se budou moci zúčastnit individuálních i komentovaných prohlídek, přednášek nebo sledovat komponované pořady.
„Lidé budou moci navštívit Luftovu zahradu v Doudlevcích nedaleko Tyršova mostu, dále takzvanou vodní zahradu u budovy Rybárny na hrázi Velkého boleveckého rybníka a Arboretum Sofronka v Bolevci. Návštěvníci se na všech těchto místech budou moci setkat s lidmi, kteří o tyto zahrady pečují a znají jejich historii. Mohou si s nimi popovídat třeba při komentovaných prohlídkách či besedách. A připraven je i program pro děti. Například v Arboretu Sofronka se mohou vydat po stopách včelky Medulinky, u vodní zahrady se konají drátenické dílničky a samy děti – žáci ZUŠ Chválenická – pro návštěvníky této vodní zahrady připravily komponovaný program,“ uvedl náměstek primátora Plzně pro životní prostředí Aleš Tolar.
Luftova zahrada byla založena mezi roky 1918 a 1933 Vilémem Luftem jako soukromá okrasná zahrada se dvěma rybníky, množstvím exotických dřevin, altánem a sochařskou výzdobou. Vlhký charakter pozemku dává vyniknout mokřadním a vlhkomilným společenstvím rostlin i živočichů. Není běžně přístupná. O Víkendu otevřených zahrad je otevřena po oba dny od 9 do 18 hodin. Konají se v ní komentované prohlídky vždy od 10 a 14 hodin.
Arboretum Sofronka v roce 1956 založil Karel Kaňák. Zaměřeno bylo na šlechtění borovic. Dnes je jednou z nejrozsáhlejších sbírek všech dostupných druhů borovic na euroasijském kontinentu. V roce 2010 přešlo do majetku města Plzně.
Vodní zahrada u Rybárny - výukový areál na hrázi Velkého boleveckého rybníka je určena pro vzdělávání žáků mateřských a základních škol, studentů gymnázií a středních škol, ale i vysokoškolských studentů a také různých zájmových skupin a široké veřejnosti. Návštěvníci se v něm mohou seznámit s modelací ekosystémů Bolevecké rybniční soustavy, s pobřežní vegetací, vlhkou loukou, doubravou, vřesovištěm i rašeliništěm. V areálu je hmatový chodník, mechárium, šiškárium i expozice léčivých bylin. Není běžně přístupný veřejnosti.
Podrobnosti zájemci najdou na www.vikendotevrenychzahrad.cz