Kam na výlet a kde si půjčit třeba elektrokola, tipy nabízí veletrh ITEP

  10:38aktualizováno  10:38
Rekordní počet vystavovatelů přilákal letošní veletrh cestovního ruchu ITEP, který se koná od čtvrtka do soboty v Plzni. Lidé, kteří rádi poznávají nová místa, tady hledají tipy, kam vyrazit a rovnou mohou získat i mapky nebo informace o šikovných aplikacích do mobilních telefonů.

Veletrh cestovního ruchu ITEP v Plzni. (24. září 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Veletrh se koná v hale TJ Lokomotiva a už před otevřením se u vchodu tísnila zhruba stovka lidí. „Jsem turistka a na ITEP chodím pravidelně od jeho začátku,“ uvedla seniorka Anna Černá z Plzně. Ta má podle svých slov s kamarádkou svoje trasy, ale na ITEPu se k nim dá něco přidat, třeba nějaká pamětihodnost, kam se dá odbočit.

Pro mapky a pro inspiraci vyrazila i Marie Pejsarová z Domažlic. „Jsme tady s manželem, který už obchází stánky, abychom shromáždili mapky jako inspiraci pro výlety. Máme totiž režijní jízdenku na vlak a můžeme cestovat levně po Česku i po Slovensku,“ svěřila se žena, která prý s manželem vyráží hlavně na jednodenní výlety.

Fronta byla například u stánku cestovatelského portálu Turistika.cz. „Trendem je digitalizace tras, kdy se prohlídka přenese do pohodlí domova,“ uvedl zástupce portálu.

„Každá trasa má GPX soubor. Kdo má chytrý telefon s nějakou aplikací nebo navigaci, může si ho stáhnout a může se na videoprohlídku podívat, a například v zahraničí nepotřebuje průvodce,“ vylíčil pracovník.

Informace na ITEPU poskytoval i Radek Veber za síť půjčoven elektrokol, elektroskútrů a elektroaut, se kterými je možné jezdit po Šumavě. „Otevírali jsme 12. června s dvěma půjčovnami a teď jich máme 10, příští rok jich na Šumavě chceme mít stovku,“ uvedl Veber.

Půjčovny jsou zřizované například restauracemi nebo hotely formou franšízingu. „Největší zájem mají lidé o elektrokola,“ uvedl Veber. Informace je možné najít na e-sumava.cz.

Novinkou ve stánku Klubu českých turistů byly například turistické trasy pro vozíčkáře a cyklisty.

Pořadatelé se zaměřili i na filmovou turistiku

„Nyní některé trasy připravujeme podle evropského vzoru, tedy tak, aby k nim vyšel průvodce, kudy se jde, kde se dá zastavit a vidět něco zajímavého, kde se dá ubytovat,“ popsal Václav Zykmund, místopředseda organizace Klubu českých turistů v Plzeňském kraji.

Letošní ročník veletrhu se pyšní rekordním počtem vystavovatelů, kterých je na 120. Letos poprvé se organizátorům přihlásily k účasti všechny kraje včetně Prahy, řada turistických destinací v kraji i jinde po ČR a také zástupci z Itálie, Německa, Švýcarska a Slovenska.

Pořadatelé se letos poprvé zaměřili i na stále rostoucí zájem o takzvanou filmovou turistiku. Na veletrhu měla premiéru nová informační brožura, která představuje zajímavá filmová místa v kraji, například kde se točily filmy Tři oříšky pro Popelku, Černí baroni nebo seriál Policie Modrava. Veletrh ITEP pokračuje až do sobotních 17 hodin.

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy mistrů. Plzeň začne...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Senior si přijel užít do Čech, zemřel v klubu při sexuálních hrátkách

ilustrační snímek

Při sexuálních hrátkách s mladou ženou zemřel v nočním klubu ve Folmavě na Domažlicku sedmdesátiletý cizinec. Při...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na trávníku se...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Další z rubriky

Z Mlýnské strouhy trčí nohy. V Plzni začal sochařský festival

V Plzni se koná sochařský festival Sculpture Line.

Dětské siluety visící ze šňůry, nohy trčící z vody či podivně deformovaný plechový objekt. To jsou některá díla, která...

VIDEO: Deset nových tanků pro ležák, v jednom je přes milion půllitrů

Deset nových ležáckých tanků dorazilo do Plzeňského Prazdroje. Do jednoho se...

Deset nových ležáckých tanků instalují v těchto dnech specializované firmy v Plzeňském Prazdroji. Nerezové tanky...

Žalobce viní znalce, že za úplatek ohodnotil stroje pod jejich cenou

Ilustrační snímek

Před plzeňským okresním soudem stanul dvaasedmdesátiletý soudní znalec. Obžaloba ho viní z toho, že za příplatek ocenil...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz