V posudku je řada chyb, tvrdí odpůrci obchodního centra Aréna v Plzni

  9:16aktualizováno  9:16
Nelítostný zápas o každou větu ale občas také frašku připomínalo středeční veřejné jednání, při kterém se probíralo, jak může ovlivnit životní prostředí v Plzni plánované obchodní centrum Aréna. Má vyrůst na místě dnešního Domu kultury Inwest určeného k demolici. Plán naráží ve městě na odpor tisíců lidí.

Odpůrci stavby nového obnchodního centra Aréna přišli protestovat na středeční veřejné projednávání posudku vlivu stavby na životní prostředí. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Jan Petřík, zástupce investora, kterým je firma Amádeus, tvrdil, že v Plzni existují i zastánci plánu. "Máme pozitivní reakce," tvrdil.

Odpůrci projektu firmy Amádeus, se pokusili posudek vlivů stavby, která má stát mezi Americkou třídou a Denisovým nábřeží, doslova rozcupovat. A to se jim i dařilo. Za nejhorší důsledek stavby je považován nárůst automobilové dopravy, kterou objekt přitáhne. Tím se zvýší znečištění ovzduší i hluková zátěž.

Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, která vznikne na místě Domu
Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, která vznikne na místě Domu...
Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, která vznikne na místě Domu...

Stavba OC Aréna

Má začít v srpnu 2012 a skončit v roce 2014.

Projekt se týká území o rozloze více než tří hektarů.

Plán může značně zkomplikovat případné negativní stanovisko krajského úřadu k vlivu stavby na životní prostředí. Není však pravděpodobné, že se úřad vyjádří odmítavě.

Odpůrci stavby jsou však připraveni povolovací procedury napadat na všech úrovních i u soudu.

Hrozbou pro stavbu je rovněž snaha kritiků projektu vynutit si, aby o záměru hlasovali lidé v referendu.

Zpracovatelé posudku vsadili především na tvrzení, že Aréna poměry v oblasti nezhorší tak, aby to stálo za řeč. Tvrdí, že doprava zhoustne především na Denisově nábřeží a na Americké třídě. Zdravotní rizika by se však podle nich v důsledku provozu Arény zvyšovat neměla.

Kritici projektu takovou argumentaci napadali ze všech stran. A tvůrci posudku zřejmě podcenili sílu soupeřů, kteří je dotlačili ke zdi a když ji docházely argumenty, sklízeli posměch. Odpůrci Arény žádají, aby byl posudek vrácen k přepracování a chtějí, aby se veřejné projednání opakovalo.

"Jsou tady významná zdravotní rizika. Ale změní se to stavbou obchodního centra? Ne. Pokud se tady bude v provozu obchodní centrum Aréna, negativní vlivy na vaše zdraví to nebude mít," opakoval několikrát jeden ze zpracovatelů posudku Vítězslav Jiřík.

Tvrdě ale narazil za plzeňského experta na škodlivé látky Miroslava Šutu. Ten Jiříkovi vyčetl, že v posudku neprovedl výpočty týkající se prachu v ovzduší nebo že se nevěnoval problematice přízemního ozónu. "Posudek postrádá hodnocení významných faktorů. Je třeba jej vrátit k přepracování," prohlásil Miroslav Šuta. Když se Jiřík bránil, Šuta jej pomocí posudku donutil přiznat, že některé výpočty skutečně provedeny nebyly.

Dům kultury Inwest, který podle všeho čeká demolice

Martin Marek ze sdružení Kultura(k) vítězí! pro změnu úspěšně zpochybnil posouzení dopravní situace po otevření Arény. Zjistil totiž, že nesouhlasí údaje o provozu na Wilsonově mostě. Podle posudku na něj bude vjíždět o 195 aut víc než z něj vyjede. Dopravní expert Jan Matrolos to nedokázal vysvětlit a připustil chybu.

"A kolik takových chyb tam ještě je?!" ozval se mladík z publika v sále.

Chtějí nové jednání na místě vhodném pro větší počet lidí

Petr Pelcl ze sdružení Kontrolní skupina uvedl, že kolem posudku vlivů projektu vzniklo několik vážných chyb. Navíc napadl organizaci veřejného projednání dokumentu, protože se odehrálo v nevelké zasedací místnosti Úřadu městské části Plzeň - střed.

"Řadě lidí byla odepřena možnost se zúčastnit. Místnost není dost veliká, nebylo dost židlí," sdělil Pelcl a žádal, aby byl jednání svoláno na vhodnějším místě.

Krajský úřad má nyní třicet dnů na to, aby se s připomínkami kritiků projektu vypořádal a přijal k posudku stanovisko. Může nechat posudek přepracovat, nechat jej doplnit nebo vydat k záměru kladné či záporné stanovisko.

Nejčtenější

Bazény v Plzni zdraží vstup i kvůli lidem, kteří se jdou umýt a vyprat si

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...

Dospělí návštěvníci plaveckých bazénů v Plzni na Slovanech a Lochotíně si od července připlatí. Úprava ceny má mimo...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

VIDEO: Další kolony v Plzni, tentokrát kvůli uzavírce Malostranské ulice

Řidiče v Plzni potrápí další nová uzavírka. Kvůli opravám tramvajové trati je...

Projet Plzní je pro řidiče v posledních týdnech zkouškou nervů. K několika uzavírkám silnic přibyla další komplikace na...

Lupiče pustili po sedmi letech, po půlroce přepadl stejné pobočky pošty

Jiří Adamovič si za přepadení pošt odseděl už sedm let. Ani to ho ale...

Loni na jaře se Jiří Adamovič z Plzeňska dostal po sedmi letech z vězení za přepadení sedmi pošt na Plzeňsku. Ale už na...

Nevřeň v rámci festivalu Industry Open otevře podzemní kaolinový důl

Bývalý kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku. (19. ledna 2016)

V rámci festivalu Industry Open se veřejnosti od pátku do neděle otevřou po Plzeňském kraji brány do míst, kam se běžně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz