Například plzeňská účetní Helena Karlíková platila letos za kubík vody 51 korun, po Novém roce ji vyjde na více než 68 korun. "Když budu počítat průměrnou spotřebu 35 kubíků na osobu a rok, pak příští rok zaplatíme za vodu skoro o 2 400 korun víc než letos," srovnává Plzeňanka.
Zdražení vodného i stočného od 1. ledna o 34 procent schválili radní již v polovině listopadu. Tehdejší vedení města to zdůvodnilo inflací a investicemi do vodovodní sítě.
Co nezdražíV novém roce zůstávají v Plzni stejné poplatky za psa a za popelnice. Na stějné výši zůstává i jízdné v MHD. |
"Kdybychom vodné a stočné nezvýšili, museli bychom vracet dotaci EU ve výši zhruba jedné miliardy korun, která byla investována do zlepšení vodárenské infrastruktury v Plzni," uvedl tehdejší primátor Pavel Rödl.
"Podmínkou Evropské komise je to, aby systém provozu vodárenské sítě v Plzni byl samofinancovatelný, což bez zvýšení vodného a stočného zaručeno není," doplnil Rödl.
Voda podraží po Novém roce také v Klatovech - skoro o šest a půl procenta. Čtyřčlenná rodina tak za rok zaplatí řádově o čtyři sta korun víc než letos.
Přibližně o tři procenta dražší bude voda v Domažlicích. "Do cen vodného a stočného se promítne především dražší elektřina," vysvětlil ekonomický náměstek Chodských vodáren a kanalizace Jaroslav Dostál.
V Plzni zdraží nájem většiny městských bytů
V příštím roce vzroste v Plzni i nájemné ve standardně velkém sedmdesátimerovém bytě s regulovaným nájmem o 8400 korun ročně
"Předchozí rada města odhlasovala zvýšení regulovaného nájemného v bytech bývalé první kategorie o 16,4 procenta na vyhláškou stanovené maximum 70,48 koruny za metr čtvereční," uvedl náměstek primátora Miloslav Šimák.
V Plzni se to týká většiny z 3 660 bytů, které město ještě vlastní.
O deset procent podraží nájemné také v Klatovech. "Od ledna pouze rušíme slevu, kterou jsme nájemníkům poskytli v letošním roce," vysvětlil místostarosta Jiří Štancl.
Stejnou činži budou nadále platit lidé v Domažlicích, Rokycanech a Tachově.