Starou synagogu by mělo zachránit 40 milionů korun z Evropské unie, které do tří let zaplatí kompletní obnovu budovy a jejího okolí.
"S rekonstrukcí synagogy začneme v červnu," upřesňila Eva Štixová, předsedkyně Židovské obce v Plzni, která se v posledních letech snažila synagogu udržovat vlastními penězi. Ty už ale na celkovou obnovu budovy nestačí.
Stará synagogaByla postavena v roce 1859 jako první novodobý židovský svatostánek v Plzni podle návrhu stavitele Martina Stelzera. Zůstala ukryta ve vnitrobloku v obavě z budoucích pogromů Židů. O 15 let později vyrostla v sousedství Pomocná synagoga, protože s rozmachem židovského obyvatelstva v Plzni už Stará synagoga nestačila pojmout velké množství věřících. Pomocná synagoga později sloužila jako židovská škola. Po II. světové válce byla využívána jako skladiště. |
"Před deseti lety jsme dali na střechu nové tašky, také jsme opravili celý áron neboli oltář," doplnila Štixová. Díky evropským penězům se za pár týdnů začne opravovat střecha Staré synagogy.
"Pak se pustíme do opravy zázemí, kde vznikne návštěvnické centrum, podlah, emporů a dřevěného stropu," řekl plzeňský architekt Jan Soukup, jehož ateliér vede rekonstrukce několika židovských památek po celé zemi.
Rekonstrukce se dočkají i trosky takzvané Pomocné synagogy, bývalé školy, kde je dnes symbolická zahrada vzpomínek na židovské občany Plzně, kteří byli zavražděni při holocaustu.
Je tu množství kamenů, z nichž každý nese jedno jméno oběti nacistického teroru. "Projekt upomíná na starý židovský zvyk kladení kaménků na náhrobky a také dává návštěvníkovi představu o množství obětí," vysvětlil znalec plzeňské historie Pavel Frýda.
Po dokončení oprav by měla Stará synagoga opět sloužit jako modlitebna a koncertní síň, kde se budou pořádat i výstavy.