V Plzni začala sbírka na nové zvony pro katedrálu svatého Bartoloměje

  9:10aktualizováno  9:10
Do věže katedrály svatého Bartoloměje na plzeňském náměstí Republiky by se mohl vrátit opět velký zvon Bartoloměj. Před sedmdesáti lety za nacistické okupace byl totiž zničen, stejně jako další zvony. Nyní začíná ve městě sbírka na jejich znovupořízení. Podle odhadů by bylo třeba více než sedm milionů korun.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni by opět mohla mít pět zvonů jako kdysi. | foto: MF DNES

Zatímco v 16. století bylo na věži katedrály pět zvonů, nyní Plzeňané slýchají jen dva. Díky sbírce mezi občany by se mohly zvony do věže vrátit. Největší z nich  Bartoloměj, zvaný také Bárta, vážil téměř čtyři a půl tuny (můžete si jej poslechnout v audionahrávce Zvony 1). Před sedmdesáti lety za nacistické okupace byl ale zničen, stejně jako další zvony.

Plzeňské zvony

Na katedrále jsou nyní dva zvony: Prokop a Anna. Zatímco Prokop se dochoval z roku 1835, Anna se na katedrále objevila až v roce 1994. První velký zvon Bartoloměj neboli Bárta byl ve věži již v roce 1446. V polovině 16. století měl kostel již pět zvonů.

Když před dvěma měsíci vypsala společnost CrossCafe kontroverzní architektonickou soutěž na podobu druhé věže katedrály svatého Bartoloměje, reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Jedna z těch mírnějších byla, proč místo druhé věže nepořídit katedrále raději nové zvony. Nebo přesněji řečeno, proč nevrátit do katedrály zvony, které nechali nacisté v roce 1942 zničit.

"Je to úplně něco jiného. Nyní je to takové cinkání. Ale když se rozezněly všechny zvony, běhal z toho mráz po zádech," zamýšlí se plzeňský architekt Jan Soukup, který se o katedrálu dlouhodobě zajímá. Návrat zvonů by podle něj městu pomohl. "Podpořilo by to jeho důstojnost, jeho tradice," míní.

Nápad se zalíbil Jiřímu Boudníkovi a Janu Janákovi ze společnosti CrossCafe, kteří stáli již za první soutěží. "Zvuk pěti zvonů nám tu již sedmdesát let chybí (poslëchnout si je můžete na audionahrávce Zvony 2). Proto jsme se rozhodli pod patronátem biskupa Františka Radkovského zahájit veřejnou sbírku Ze srdce zvon," vysvětluje Janák a dodává, že na nové zvony by se měli složit především samotní Plzeňané.

Biskup Radkovský myšlenku chválí. "Myslím, že to je výborný nápad. Nyní máme zvony dva, ale to je v takové katedrále málo. Jejich krása je v tom, když vytváří harmonii, když zní více zvonů najednou," je přesvědčen Radkovský. Dodává navíc, že je nyní "doba zvonů". Nové dostala mimo jiné i Svatovítská katedrála v Praze.

Největší zvon by mohl vážit zhruba pět a půl tuny

Přiblížit se k cílové částce ale nebude nic jednoduchého. Podle předběžných odhadů by bylo třeba téměř sedm a půl milionu korun. Za tuto sumu by katedrála získala čtyři nové zvony, z nichž největší by vážil zhruba pět a půl tuny.

Architekt Soukup nevěří, že by se podařilo mezi veřejností vybrat celou částku. "Když se vybere 10 až 20 procent, bude to velký úspěch. Ale i samotné zapojení občanů je důležité," říká Soukup.

"Naším cílem je získat peníze nejméně na jeden zvon pro katedrálu svatého Bartoloměje a nejpozději v roce 2015 jej dodat na věž," říká architekt Jiří Boudník.

Lidé mohou přispívat v plzeňských kavárnách CrossCafe nebo libovolnou částkou na účet 107-2517160217/0100. "Uvažujeme také o tom, že pokud někdo přispěje vyšší částkou, předběžně třeba deseti tisíci, bude jeho jméno vytištěné na zvonu," nastínil Boudník. Podobně se podle Františka Radkovského peníze vybíraly v Olomouci.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Muflon zamotaný do pletiva dlouho bojoval o život, i přes pomoc uhynul

Muflona, který se zamotal do drátěné oplocenky, se nepodařilo zachránit.

Možná i několik dní trpěl muflon, který uvázl v drátěném plotě v polesí Zábělá v Plzni. Ještě živé zvíře našli houbaři,...

Fanoušci z Belgie řádili v ulicích Plzně, světlice pronesli i na stadion

Fanoušci belgického Royal Antverpy během pochodu Plzní házeli světlice a...

Fotbalová odveta 3. předkola Evropské ligy mezi plzeňskou Viktorií a celkem Royal Antverpy se neobešla bez výtržností....

Najdete na iDNES.cz