V Plzni se jezdí nejbezpečněji. Na hlavu připadá nejméně vážných nehod

  14:09aktualizováno  14:09
Plzeň se stala nejbezpečnějším krajským městem, co se dopravních nehod týká. Vyplývá to z indexu bezpečnosti, který si už posedmé nechala zpracovat Česká pojišťovna. Hodnotila se první půlka letošního roku a vypočítává se na základě počtu usmrcených a těžce zraněných lidí při nehodách ve vztahu k počtu obyvatel.

Plzeň je nejbezpečnějším krajským městem - na každého obyvatele připadá nejmíň vážných a smrtelných nehod. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Z indexu rovněž vyčteme, že v posledních letech v Plzni klesá počet dopravních nehod. "Například v roce 2010 nahlásili řidiči policii o zhruba 19 % méně havárií než v roce 2009. Klesající trend pokračuje i letos," uvedla mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.

Doprava v Plzni

  • Počet nehod nahlášených na policii v roce 2009 byl 756, loni 616, což je přibližně o 19 % méně.
  • Smrtelně bylo zraněno 5 lidí. Toto číslo je nejnižší za 10 let. Například v roce 2000 zemřelo na silnicích v Plzni 17 lidí.
  • V Plzni každoročně přibývá aut. V přepočtu na tisíc obyvatel jich Plzeňané mají 458, v roce 1990 to bylo 264 vozů.

"Taková zpráva nás opravdu těší," řekl šéf západočeské policie Vladimír Toman. Zároveň dodal, že na pokles počtu nahlášených nehod má vliv i skutečnost, že od ledna 2009 policie nejezdí ke kolizím do sta tisíc korun. Nicméně tento faktor samozřejmě ovlivňuje čísla ve všech městech. Podle Tomana je navíc velmi pozitivní i to, že následky dopravních nehod v Plzni nejsou tak strašné jako v minulosti.

To, že se největší západočeské město dostalo na špičku pyramidy bezpečnosti krajských metropolí, přisuzuje Toman i modernizaci a zkvalitnění silnic a dalších komunikací ve městě. K tomuto názoru se přiklání i dopravní expert z plzeňské pobočky BESIP Václav Ircing.

"Je to zaprvé budováním takzvaných zpomalovacích jízdních pruhů, jako například na Klatovské třídě U Práce. Motoristé se v místě sjíždějí do jednoho pruhu a tím pádem musí zpomalit, čímž se podstatně zvyšuje bezpečnost na přechodech pro chodce. Kladný vliv na bezpečnost dopravy má i výstavba kruhových objezdů, budování cyklostezek či přestavby přístupů na tramvajové zastávky. To je evropský trend, Plzeň se ho drží a je to velký krok dopředu," zdůraznil Ircing.

Opravy dopravu zpomalují, mají ale vliv na bezpečnost

Dopravní expert připomněl rovněž pozitivní efekt vybudování kruhového objezdu v Mohylové ulici na Doubravce, kde se často stávaly nehody. Tento objezd má prvenství v tom, že je nejmenší ve střední Evropě. A i když někomu dělá problém přes něj přejet, nehody se tam již nestávají.

Ačkoli se leckteré úpravy silnic mnohým motoristům nezamlouvají, protože dopravu zpomalují, dlouhodobý trend potvrzuje, že jsou zapotřebí. "Z pohledu řidičů to má dopad na průjezdnost městem zejména v určitých časech pracovního dne. Jsem ale přesvědčen, že zachované zdraví či dokonce životy občanů vše mnohonásobně vyvažují," konstatoval náměstek primátora Miloslav Šimák.

Budování dopravní infrastruktury je velkou měrou ovlivněno rozpočtem města. Ten letos činí 5,6 miliardy korun a do dopravy jde 1,5 miliardy korun. "Zahrnuje to náklady jak na provoz a údržbu, tak na rozvoj městského dopravního systému," vysvětlila Kubalová. "Letos se největší investiční akcí města s částkou 136 milionů korun stala druhá etapa rekonstrukce tramvajové trati na Karlovarské třídě," doplnila mluvčí radnice.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Další z rubriky

Dealer vezl vlakem mobilní prodejnu drog i s váhou, sáčky a stříkačkami

Plzeňští celníci našli ve vlaku u jednoho z cestujících drogy. Dealer s sebou...

Jízda vlakem z Domažlic do Plzně skončila špatně pro čtyřiadvacetiletého muže, kterého v soupravě kontrolovali celníci....

Návrhy Studia Najbrt stále provokují, galerie je vystavuje na tričkách

Grafik Aleš Najbrt otevřel novou výstavu s názvem Studio Najbrt Basics v...

Originální formát má výstava, která se nově usídlila v Západočeské galerii v Plzni. Grafické návrhy předního tuzemského...

Vlci na Šumavě zabíjí čím dál víc ovcí, ploty podhrabou nebo přeskočí

Fotopast Hnutí Duha zachytila vlka v jižní části Šumavy.

Vlci, kteří se na Šumavu vrátili před čtyřmi roky, stále častěji útočí na hospodářská zvířata. V části Šumavy, která...

Najdete na iDNES.cz