V bývalých kasárnách v Sušici budou byty, firmy o areál nemají zájem

  10:12aktualizováno  10:12
Areál bývalých kasáren v Sušici na Klatovsku se měl podle plánů radnice stát rájem pro investory, kteří by dali práci mnoha lidem. Firmy se ale nepodařilo sehnat, a tak radnice území nabídne pro výstavbu rodinných domů a menších provozoven.

Radní v Sušici chtěli mít v areálu Pod Kalichem průmyslovou výrobu. Firmy se ale nehrnou, a tak vzniknou v bývalých kasárnách rodinné domy. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Bývalá kasárna v některých městech posloužila jako základy průmyslových zón, kde našli místní lidé práci. Podobný záměr mělo vedení Sušice s areálem o velikosti 8,5 hektaru Pod Kalichem téměř na okraji města. Nápad ale ztroskotal, protože o lokalitu neměl nikdo z podnikatelů zájem. Město má teď jiný plán.

"Letos by měla skončit demolice kasárenských budov, v příštím roce chceme vybudovat páteřní inženýrské sítě a následně území připravit tak, aby mohlo sloužit pro bydlení," uvedla místostarostka Sušice Věra Marešová.

V územním plánu je lokalita vedená jako smíšené území městské. Radnice jej chce nabídnout soukromým stavebníkům. "Mohly by tam vzniknout rodinné domky s provozovnami. Území je dlouhodobým problémem města, protože je zatížené spoustou starých objektů. Jenom jejich demolice je hodně drahá. Financuje ji město s dotací ministerstva pro místní rozvoj," podotkla Marešová s tím, že město už do demolice investovalo zhruba pět milionů, což byla asi třetina nákladů.

Kasárny jsou mimo centrum v lokalitě, která přechází do volné krajiny. Původně tu radnice chtěla mít průmyslovou zónu, ale investor se v posledních letech nenašel, a to zejména kvůli nevyhovující dopravní obslužnosti.

Prázdný je také areál bývalé fabriky Solo

Obdobný problém mají podle Maříkové například Klatovy.  "Ty jsou alespoň z jedné strany napojené na silnici první třídy, Sušice je závislá jen na silnicích druhé třídy," říká Marešová.

V Sušici je ale kromě kasáren ještě jedno opuštěné místo, takzvaný brownfield, kde je bývalá fabrika Solo. Na začátku devadesátých let minulého století byl areál v dražbě. Město se jí také účastnilo, ale neuspělo.

"Nyní tento areál není v majetku města, patří brněnské privátní společnosti. Zatím se tam podařilo umístit jen obchodní řetězce. Je tam Lidl a Tesco. Vedení města by ale mělo zájem, aby tam byla zahájena nějaká průmyslová výroba, a tím aby se podpořila zaměstnanost," podotkla Marešová.

Podle jejích slov může město soukromníky podpořit i finančně. Uzavřelo už i dohodu o společně budované areálové komunikaci.

Nejčtenější

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Další z rubriky

Stavbou roku kraje je podle veřejnosti oprava budovy u Seneckého rybníka

Cenu veřejnosti a zároveň Cenu primátora Plzně získala rekonstrukce budovy u...

Přístavba školní družiny v Plzni - Újezdě, modernizace železniční trati Rokycany – Plzeň a obnova Lobezského parku v...

Ošetřovatelka opět řídila zdrogovaná, porušila dvouletou zkušební dobu

Ilustrační snímek

Pečovatelka z Plzeňska, která už jednou usedla za volant pod vlivem pervitinu, udělala stejný prohřešek znovu. Soud...

Nevřeň v rámci festivalu Industry Open otevře podzemní kaolinový důl

Bývalý kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku. (19. ledna 2016)

V rámci festivalu Industry Open se veřejnosti od pátku do neděle otevřou po Plzeňském kraji brány do míst, kam se běžně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz