Ve Starém Plzenci mění územní plán, místní tam nechtějí průmyslovou zónu

  9:42aktualizováno  9:42
V době, kdy je nezaměstnanost ani ne dvouprocentní, je průmyslová zóna přežitek. Tak by se dalo shrnout nedávné rozhodnutí zastupitelů Starého Plzence, kde z původně navržené průmyslové zóny zůstala přibližně osmina v řádu stovek čtverečních metrů. Přispěli k tomu místní sepsáním petice.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jakub Bartoš, MF DNES

Argumentovali i tím, že město s více než pěti tisíci obyvateli se prezentuje jako turistické centrum s dominantou Radyní a nebylo by dobré mít při vjezdu do města obří haly.

„Zastupitelstvo projednalo námitky a připomínky k územnímu plánu města. Vyhovělo některým námitkám, které podepsalo téměř tři sta občanů Starého Plzence a předložil jsem je já jako zástupce veřejnosti,“ popsal předseda plzenecké TOP 09 Miroslav Hlaváč.

„Průmyslová zóna tak, jak byla v původním návrhu územního plánu, ve městě nebude,“ konstatoval.

Velká průmyslová zóna je ve stávajícím územním plánu města. Jedná se o území před vjezdem do města od obchodního centra Olympia Plzeň po silnici č. 180.

Starý Plzenec nechce mít u vjezdu do města průmyslové haly

Pozemky, které město ponechalo pro výrobu, jsou po levé straně a přiléhají ke zdejšímu průmyslovému areálu. Pozemky jsou proti místu, které se nazývá Pražákova cihelna.

„Navrhovali jsme, aby byla z územního plánu zóna zcela vypuštěna. Naše město se totiž prezentuje svou historií a investuje peníze, aby přilákalo turisty. Není proto vhodné, aby je na příjezdu do Plzence vítaly průmyslové haly,“ sdělil Hlaváč.

Zastupitelstvo v zóně nakonec ponechalo pouze dva menší pozemky o celkové rozloze několika stovek čtverečních metrů.

Starostka Vlasta Doláková uvedla, že zastupitelé svým hlasováním částečně vyhověli názoru občanů. „Pro průmysl jsme ponechali dva pozemky, jeden městský a jeden pozemek soukromého vlastníka, který si ho v minulosti koupil od města a žádnou změnu územního plánu tam nežádal,“ vysvětlila starostka.

Připomněla, že stávající průmyslová zóna byla určena pro komerci a výrobu, kde se dají vybudovat i velké haly, zmenšená průmyslová plocha bude už jen pro drobnou řemeslnou výrobu.

Průmyslová plocha bude jen pro drobnou řemeslnou výrobu

„Abychom měli rezervu pro místní drobné podnikatele, protože nechceme, aby město opustili,“ sdělila Doláková, podle které město od některých z nich už eviduje žádosti o rozšíření výroby, protože se do svého areálu už nevejdou.

Místostarosta Marek Vávra sdělil, že dělat průmyslovou zónu nemá smysl, když Plzeň s mnoha pracovními místy je pět kilometrů od centra Starého Plzence.

„Navíc jsme v návaznosti na dálnici D5, takže by vše asi dopadlo tak, že by na začátku historického města vznikly megalomanské sklady, kam by mířilo hodně kamionů a navazující silnice II. třídy svými parametry tomuto typu provozu neodpovídá,“ vysvětlil místostarosta.

Právě projednávaný nový územní plán bude pro místní znamenat i další výhody, a to v oblasti dopravy. Vávra uvedl, že státní firma Správa železniční dopravní cesty, která připravuje přebudování jednokolejné tratě na České Budějovice na dvoukolejnou, navrhovala nad náměstím v Radyňské ulici zrušit úrovňový železniční přejezd.

„Na návrh města tu zůstane, protože mimoúrovňový přejezd v Žižkově ulici, kam by se auta přesunula, je přetížený,“ sdělil Vávra.

Nyní jsou ve městě dva úrovňové železniční přejezdy a jeden mimoúrovňový. Nově by se měl na silnici do Sedlce v ulici Podskalí nebezpečný úrovňový přebudovat na mimoúrovňový.

„Správa železniční dopravní cesty zvažuje čtyři stavební varianty. Přebudování je ve prospěch místních, protože se jedná o nebezpečný přejezd v zatáčce, kde se kvůli tomu občas stane dopravní nehoda,“ popsal Vávra.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Cestu přes centrum Plzně nově urychlí sdílené koloběžky

Kromě kol mohou lidé pro cestování po Plzni nově využívat sdílených koloběžek. K dispozici je zatím pět stanovišť v...

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Radikální řešení zachránilo vzácné varhany, vrátil se jim původní zvuk

Jedinečným varhanám v Korandově sboru v Plzni osud během jejich téměř devadesátileté historie příliš nepřál. Nikdo je...

Studenti polepili sídlo krajských komunistů, stejně jako v roce 1989

Koncem listopadu 1989 se sebrali studenti medicíny a tajně polepili letáky někdejší sídlo krajského výboru KSČ na...

Najdete na iDNES.cz