Primářka Popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě Zdeňka Němečková...

Primářka Popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě Zdeňka Němečková Crkvenjaš. | foto: archiv MF DNES

Ohrožení života po útoku kyselinou může trvat dva týdny, říká lékařka

  • 5
"Největší ohrožení života může trvat až dva týdny," říká k případu mladé Plzeňanky poleptané kyselinou primářka popáleninového centra ostravské nemocnice Zdeňka Němečková Crkvenjaš. Martina je v péči plzeňských lékařů už přes týden, ale o jejím stavu nesmí nemocnice informovat.

Není tak jasné, zda má oběť útoku za sebou kritické období.

"Takzvaná šoková fáze, tedy největší ohrožení života, může trvat až dva týdny, je to individuální," upozornila primářka.

Její jméno zná veřejnost zejména v souvislosti se žhářským útokem ve Vítkově na Ostravsku z dubna roku 2009. Právě v tomto centru se totiž léčila těžce popálená romská holčička (více o útoku žhářů ve Vítkově čtěte zde). 

Zraněná Martina z Plzně má nejspíš zasažený obličej a zřejmě i jícen.

"Postižení obličeje řadí poleptání do kategorie těžkých bez ohledu na rozsah. V případě zasažení obličeje a očí hrozí trvalé následky v podobě mutilujících (znetvořujících) jizev a slepoty," konstatovala Němečková Crkvenjaš.

Pokud by byl poleptaný i jícen, je podle ní největším rizikem perforace a mediastinitida, neboli zánět středohrudí.

"To může při nepříznivém průběhu skončit i smrtí," přiznává primářka.

Kvůli nedostatku informací nechtěla odhadovat prognózu poleptané ženy. "Záleží na rozsahu a závažnosti. Od toho se odvíjí doba léčení a prognóza," uvedla lékařka s tím, že poleptání kyselinou způsobuje většinou nekrózu, tedy odumření kůže, které se musí léčit jejím odstraněním a následnou transplantací vlastní kožní tkáně.

Policie k případu žádné podrobnosti dosud nezveřejnila, nechce tím prý narušovat průběh vyšetřování.

Primářka Zdena Němečková Crkvenjaš s popálenou Natálkou a její maminkou.

Na fotografiích z místa činu je vidět pet lahev o objemu 1,5 litru. "Z množství vylité kyseliny se rozsah poleptání odhadnout nedá," říká však Němečková Crkvenjaš.

A co se týče druhu kyseliny? "Čím je kyselina silnější, tím horší postižení může způsobit," uzavírá lékařka.

Mladou ženu polil neznámý pachatel minulé pondělí ráno v ulici Pod Vrchem v Lobzích, když nastupovala do svého vozu. Jedním z podezřelých byl její bývalý přítel Jan, s nímž se před několika měsíci rozešla. Toho policie vyslechla, propustila ho však na svobodu.

Motiv žárlivosti zmiňoval i soudní znalec Jiří Jelen.

"Podle mě to vypadá na žárlivost a pomstu zhrzeného milence. Především kvůli tomu, že se pokoušel nějakým způsobem zlikvidovat její krásu. Takový motiv může mít člověk, kterého ona třeba odmítla. Žárlivost na jiného mužského partnera mohla být tím spouštěcím mechanismem," řekl Jelen v rozhovoru pro MF DNES minulý týden.

Policie útok vyšetřuje jako pokus o vraždu. Pachateli hrozí až výjimečný trest.