Vůz byl dnes převezen do dílen v Žamberku, kde specializovaná firma provede totální rekonstrukci.
Značně poškozený trolejbus typu 3Tr3 z roku 1948 objevili před časem nadšenci z plzeňské Škodovky v jedné soukromé zahradě na Plzeňsku. Sloužil tam jako zahradní domek.
Novotou zářící tříosý třídveřový trolejbus 3 Tr3 na snímku z roku 1948, kdy trolejbusy expandovaly po celé Plzni.
"Jedná se o jediný dochovaný vůz z čtyřiadvacetikusové série, na kterém je možné připomenout začátky trolejbusové dopravy v Plzni," řekl Tomáš Moravec, mluvčí Techmania Science Center. Právě v tamní expozici zaměřující se na popularizaci vědy a techniky by měl být trolejbus v roce 2012 vystaven.
Techmania získala z evropského operačního programu Jihozápad na obnovu vozu 5,8 milionu korun.
"Cílem Techmanie je zachránit unikát před zkázou a v ideálním případě umožnit jeho zprovoznění," podotkl Moravec.
V Techmanii už od srpna vystavují opravenou nejstarší dochovanou elektrickou lokomotivu Elo2 z roku 1928, první lokomotivu s laminátovou karoserií na světě 32E "Velkou laminátku" z roku 1963 a parní stroj Marx z roku 1909. Všechny technické unikáty vyrobily plzeňské strojírny Škoda.