Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Uprchlíci z Ukrajiny lidem ve Zbůchu nevadí, jejich sociální dávky už ano

  10:16
Obec Zbůch na Plzeňsku se rozrostla o 15 procent kvůli lidem z Ukrajiny. Do ubytoven se nastěhovaly hlavně Ukrajinky s dětmi. Obec ale pro ně nemá volná místa v základní škole, ještě horší je situace ve školce, kam se nevejdou ani místní. Z ankety mezi místními vyplývá, že ne všichni jsou příznivci politiky, kterou vůči Ukrajincům stát aplikuje.

Zbůch se rozrostl o 15 procent obyvatel. Přispěli k tomu Ukrajinci, kteří utekli před válkou a nastěhovali se do ubytoven. (27. 5. 2022) | foto: Petr Eret, MAFRA

Veřejné prostranství mezi rybníčkem, vietnamským obchodem a autobusovou zastávkou v obci Zbůch je ve čtvrtek po třetí hodině klidné, před prodejnou stojí u motorky pár teenagerů, na lavičce u rybníčku sedí senior, na nedalekém dětském hřišti je jedna maminka s dítětem.

Nic nenasvědčuje tomu, že v obci je v přepočtu na obyvatele druhý nejvyšší počet uprchlíků ze všech obcí a měst v Plzeňském kraji. Ze statistiky ministerstva vnitra vyplývá, že do obce s 2 570 lidmi se přistěhovalo 385 Ukrajinců.

Důvodem je velký počet míst na ubytovnách, které zde vznikly z budov po bývalých dolech. Nastěhovaly se do nich hlavně Ukrajinky s dětmi.

„Mám problém s tím, že všichni Ukrajinci bez rozdílu dostanou sociální příspěvek pět tisíc korun. Mně příspěvek na bydlení nepřiznali, přitom mám nízký důchod. Ale Ukrajinci mají hned nárok na všechno,“ podivuje se senior Josef Sýkorovský, který bydlí v zařízení Barbora.

Pobývá v horní části, kde je ubytovna, v dolní části je domov pro seniory. Do zařízení přišel ze Stříbra před týdnem. Na patře je s několika ukrajinskými maminkami a dětmi. „Dnes se mě ptaly na odjezd autobusu. Řekl jsem jim, řekněte to česky, já vám nerozumím. Měly by se naučit česky,“ má jasno Sýkorovský sedící na lavičce u rybníčku.

Kolem spěchá i místní Věra Vávrová. Ta prý žádný problém s Ukrajinci nemá. „Když nedělají žádné problémy, nemám proč to řešit,“ říká žena středních let.

Urostlý muž ve věku kolem 30 let v černém tričku nastupuje před vietnamským obchodem do auta. Na otázku, jak chápe obavy některých místních, že Ukrajinci mají automaticky nárok na sociální dávky, odpověděl, že nechce být zlý, ale ve Zbůchu ví o skupině starousedlíků, kteří nejsou moc tolerantní.

Měli by se naučit mluvit česky

„Ať tedy také žijí na sociálních dávkách, kdo jim brání? Ale určitě by se jim to moc nelíbilo a zjistili by záhy, že je lepší chodit do práce,“ vzkazuje jim muž, který ve Zbůchu žije celý život.

Přítomnost Ukrajinců v něm žádné vášně nevzbuzuje. „Kdybych utíkal před válkou, také bych byl rád, kdyby se o mě někdo v cizí zemi postaral,“ říká muž. Ve firmě, kde pracuje, jsou prý také Ukrajinci a žádné problémy s nimi nejsou. „Kolem našeho domu teď chodí víc lidí. To je jediná změna v souvislosti s Ukrajinci, kterou jsem zaznamenal,“ popsal.

V domě s výhledem na rybníček bydlí i Karel Sýkora. „Támhle sedí pán, který pracoval a má přitom důchod osm tisíc korun. Je slušný, ale nemá nárok na žádnou dávku,“ ukazuje směrem k Sýkorovskému. Zpočátku prý měl s Ukrajinci kvůli válce soucit a byl přesvědčený, že pomáhat se musí. Pak ale porovnal svoji situaci se situací Ukrajinců a začal se na vše dívat jinak.

„Už čtyři roky jsem měl být v důchodu, ale kvůli tomu, že za mě zaměstnavatel neplatil sociální pojištění, docházím každý měsíc na úřad práce pro 3 800 korun. Ale když si Ukrajinka vedle u přepážky vybere pět tisíc korun a hned poté si u Vietnamce nechá udělat nehty, připadá mi to zvláštní,“ uvádí senior.

U rybníčka popíjejí pravidelně alkohol

Poukazuje i na to, že u rybníčka ve Zbůchu popíjejí Ukrajinky pravidelně alkohol. „Za chvíli přijdou. Chodí jich sem pravidelně pět, šest,“ říká Sýkora.

Místostarostka Zbůchu Jana Zajptová už prý kvůli velkému náporu uprchlíků, na který obec není stavěná, psala do Senátu, Poslanecké sněmovny i na Plzeňský kraj a také nadřízené obci s rozšířenou působností, kterou jsou Nýřany.

Důvodem je, že pro Ukrajince nebudou místa ve škole, ani ve školce. „Za poslední dva týdny nám sem přibylo 40 školou povinných dětí a přicházejí další. Škola už je ale plná,“ líčí Zajptová.

Ještě horší situace je prý v mateřské škole, kam se nevejdou ani místní, proto už vedení obce zřizuje dětskou skupinu. „Kvůli tomu předěláváme obecní byt, který byl před rekonstrukcí. Pro maminky na mateřské, které chtějí, aby se děti začleňovaly, zřídíme dětský klub, který bude fungovat dopoledne. Vyčlenili jsme pro něj bývalou hospodu,“ popsala místostarostka.

Vedoucí odboru školství Plzeňského kraje Jaroslava Havlíčková uvedla, že když obce nebudou mít kapacity, bude to řešit Plzeňský kraj, který bude muset vymyslet náhradní řešení.

Stěžejní teď podle ní budou výsledky zápisů ukrajinských dětí do škol a školek, které začnou v kraji v příštích dnech. „Ukrajinští školáci buď budou dojíždět do jiných blízkých obcí, nebo se budou hledat přímo v obci náhradní prostory,“ dodala Havlíčková.

  • Nejčtenější

Hrůzný čin v ubytovně na Plzeňsku. Muž strčil ženě do vagíny petardu a zapálil ji

Neuvěřitelně brutální čin řeší policisté z Plzeňského kraje. Na ubytovně v Kožlanech na Plzeňsku pětatřicetiletý muž...

Je to lidský odpad, říkají místní o cizinci, který ženě ve vagíně odpálil petardu

Obyvatelé Kožlan na Plzeňsku, kde na ubytovně cizinec zbil ženu a poté jí do vagíny zasunul petardu, kterou také...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbil manželku a ve vagíně jí odpálil petardu, soud cizince poslal do vazby

Muže z Ukrajiny, který o víkendu na ubytovně v Kožlanech na Plzeňsku surově napadl a vážně zranil pyrotechnikou svoji...

Sparta - Plzeň 2:1, rozhodl Kuchta, od ztráty domácí na konci ochránil Vitík

Sparťanští fotbalisté přetlačili v taháku 10. ligového kola na vlastním stadionu Plzeň 2:1 a utnuli soupeřovu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Soukromé školy v Plzni jsou přeplněné, nemají se ale kam rozšiřovat

V Plzeňském kraji se zvýšil zájem o soukromé základní školy. Důvodem je fakt, že třídy na veřejných školách jsou na...

Do Plzně míří legendární rockový muzikál Jesus Christ Superstar

Do Plzně konečně míří kultovní rockový muzikál o posledních dnech života Ježíše Krista slavné autorské dvojice Andrew...

Je to lidský odpad, říkají místní o cizinci, který ženě ve vagíně odpálil petardu

Obyvatelé Kožlan na Plzeňsku, kde na ubytovně cizinec zbil ženu a poté jí do vagíny zasunul petardu, kterou také...

Zbil manželku a ve vagíně jí odpálil petardu, soud cizince poslal do vazby

Muže z Ukrajiny, který o víkendu na ubytovně v Kožlanech na Plzeňsku surově napadl a vážně zranil pyrotechnikou svoji...

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...