Antonín Kolář vyučuje na Masarykově gymnáziu český jazyk a dějepis už sedmnáct let. Tento týden v pondělí však podal výpověď. Několik desítek studentů v úterý proti jeho odchodu protestovalo, sešli se o velké přestávce před školou a svého oblíbeného kantora chtěli podpořit.
„Myslím si, že pro školu je to velká ztráta. Považuju ho za jednu z nejvýraznějších pedagogických i lidských osobností školy,“ vysvětluje za organizátory protestu Václav Šindelář, bývalý student tohoto gymnázia.
Neshody mezi pedagogem a vedením školy vygradovaly v posledních týdnech. Výrazně se přitom liší to, jak záležitost obě strany prezentují.
Kolář zmiňuje, že byl za onu hodinu kritizován, aniž by se bral v potaz obsah. „Mrzí mě, že se nesoudí obsah, ale forma,“ říká Antonín Kolář s tím, že v arabském oděvu strávil zhruba čtvrt hodinu, poté ke studentům mluvil standardně oblečen.
Ze strany vedení se prý dozvěděl, že kazí dobré jméno školy a že si stěžují i rodiče některých žáků, že na škole působí islamista.
Ředitelka Olga Matějková nechce záležitost probírat přes média, nicméně na úterním setkání se studenty z jejích úst zaznělo, že hlavním problémem je to, že video natočené během inkriminované hodiny je volně ke zhlédnutí na YouTube.
„Nechci, aby se obrázky dětí zveřejňovaly v médiích, když k tomu nemáme souhlas jejich rodičů,“ uvedla Matějková s tím, že to bylo jediné, co Kolářovi vytkla.
Ten však oponuje tím, že na videu jsou primárně záběry jeho samotného a identifikovat děti je velmi obtížné. Odmítá také, že by se jednalo od vedení o jedinou výtku.
Podle pedagoga už záležitost dospěla do takového bodu, že je pro něj nadále neúnosné na škole působit. Po důkladném zvážení se proto rozhodl podat výpověď. „Pro mě je to střet principů. Mám představu, jak by měla svobodná škola fungovat,“ vysvětluje svůj krok.
Studenti, kteří se před školou sešli, charakterizovali Koláře jako kvalitního pedagoga s neotřelými metodami.
„Dělá celou řadu mimoškolních aktivit. Jeho vzdělávací metody jsou natolik nosné, že by si ho škola měla mimořádně vážit,“ je přesvědčen Václav Šindelář.
Kolář arabský oděv pro první hodinu zvolil podle svých slov kvůli tomu, že chtěl studenty zaujmout. Je přesvědčen, že začátek a konec jsou vždy absolutně nejdůležitější.
„Mluvil jsem s nimi o tom, co je cílem vzdělání. A také jsem jim řekl, že nic důležitějšího se ode mě už nedozvědí. Jen jim k tomu budu doplňovat různé tóny a barvy,“ říká. Kam po odchodu z gymnázia zamíří, nechtěl komentovat.
Podobnou situaci zažili na začátku června také na plzeňském Gymnáziu Františka Křižíka. Tady studenti i někteří rodče protestovali proti propuštění pedagoga Jana Anderleho (psali jsme zde).