Tunel Valík na D5 u Plzně bude přes víkend uzavřený kvůli modernizaci

  9:48aktualizováno  9:48
Tunelem Valík na dálnici D5 o víkendu nikdo neprojede. Během úplné uzavírky obou tubusů se bude tunel modernizovat kvůli zvýšení rychlosti na stovku za hodinu. Zatím jím motoristé mohou jezdit osmdesátkou. Uzavírka dálničního obchvatu, jehož součástí je právě Valík, bude mezi exity 73 až 80.

Tunel Valík na D5 u Plzně. | foto: archiv MF DNES

Při cestě od Prahy dál na Německo budou všechna auta sjíždět od sobotního poledne z dálnice D5 už v Černicích na 73. kilometru. Dál budou pokračovat po stejné trase kolem Štěnovic.

„Objízdná trasa vede z Černic po silnici druhé třídy číslo 180 až na dálniční přivaděč do Klatov. Na ten motoristé najedou a na dálnici D5 se vrátí na exitu 80 Litice. Objížďka je obousměrná. Vozidla jedoucí od Rozvadova na Prahu budou dálnici D5 opouštět na exitu 80, po přivaděči a silnici II/180 dojedou k exitu Černice, kde se na dálnici vrátí,“ popsala objízdnou trasu krajská policejní mluvčí Pavla Burešová.

Úplná uzavírka obou tubusů prvního dálničního tunelu v České republice souvisí s jeho modernizací a zvyšováním rychlosti.

Dosud se ve Valíku jezdí maximálně osmdesátikilometrovou rychlostí, po dokončení prací v září letošního roku se rychlost zvýší na stovku.

Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic připomněl, že úprava prvního z tubusů začala před měsícem. V modernizovaném tunelu už nebudou pod stropy ventilátory rozhýbávající vzduch, bude mít nový kamerový a detekční systém vozidel, změní se i systém tunelového vodovodu, ve kterém v případě požáru řídicí systém automaticky navýší tlak vody. Úsekové měření bude doplněno i o systém detekce přepravy nebezpečných látek.

Fotogalerie

Po třinácti letech provozu je podle techniků ve špatném stavu i osvětlení tunelu. „Kvůli zvýšení rychlosti se musely přepočítat světelné podmínky v tunelu a přilehlých úsecích. Proto upravíme počet světel a nově budou použitá LED svítidla v tunelu i v úsecích před tunelovými portály. LED technologie je nově použitá i u vodicího a orientačního osvětlení,“ vysvětlil Studecký.

Před tunelem bude navíc proměnné dopravní značení, které zobrazuje maximální povolenou rychlost.

Práce na každém ze dvojice tubusů trvají asi měsíc. Po tu dobu je vždy kompletně uzavřený, aby v něm technici mohli opravovat například i praskliny a výplně dilatačních spár.

Téměř 400 metrů dlouhý tunel bude po zvýšení rychlosti o 20 kilometrů v hodině přesunut do jiné kategorie a nebudou v něm nezbytné některé z nyní použitých technologií. Nově tam nebudou měřiče koncentrace CO.

Policisté radí: přes Plzeň raději nejezděte

„Redukcí dojde k úspoře nákladů při současné opravě tunelu i při následujícím servisu a údržbě. Nastane-li skutečné zvýšení dopravního zatížení tunelu takové úrovně, že bude třeba vzduchotechniku doplnit, nic nebude bránit tunel opět dovybavit. Takovou situaci podle dlouhodobého vývoje a provedenými statistickými výpočty lze předpokládat u tunelu Valík až kolem roku 2050. Do této doby se jeví vzduchotechnika jako nadbytečná. Navíc zvýšením průjezdní rychlosti na 100 kilometrů v hodině lze předpokládat významné zvýšení pístového efektu při odvětrávání tunelových trub v běžném provozu projíždějícími vozidly,“ vysvětlil Jan Studecký.

S ohledem na množství uzavírek a omezení kvůli opravám mostů a silnic v Plzni policisté nedoporučují řidičům objíždět uzavřený dálniční úsek přes krajskou metropoli.

„Pokud někdo bude chtít projet přes Plzeň, měl by se obrnit značnou dávkou trpělivosti. Pokud se zvýší hustota provozu, mohou se i o víkendu vytvořit kolony,“ doplnila plzeňská policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Střední část obchvatu mezi Černicemi a Liticemi byla na několik dnů naposledy uzavřena v květnu 2011 po havárii nákladního automobilu a následném požáru desítek plných tlakových lahví, které převážel.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Z hořícího kamionu létaly kusy tlakových lahví sto metrů daleko (2. 5. 2011)

Autor:

Nejčtenější

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Tři děti se popálily na táboře v Rokycanech, jednu dívku odvezl vrtulník

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Na příměstském táboře v Rokycanech museli v pátek záchranáři ošetřit tři děti s popáleninami. Jedno z dětí odvezl...

Další z rubriky

Emeritní biskup Radkovský opouští Plzeň. Pomůže charitě na Karlovarsku

František Radkovský, který je emeritním biskupem, se z Plzně přesune na...

Po šestadvaceti letech se emeritní biskup František Radkovský přesunul z Plzně do Karlových Varů. V novém působišti se...

Kvůli strachu ze zlodějů vezla úspory s sebou do lázní, stejně o ně přišla

peníze, ilustrace

Občas člověk tím, že chce něčemu zabránit, způsobí to, čeho se obává. To byl případ Plzeňanky, která chtěla odjet za...

Výr spadl do jímky s fekáliemi. Zachránit ho museli hasiči

Hasiči vytáhli z jímky s fekáliemi výra.

Hasiči v Malonicích na Klatovsku ve čtvrtek pomáhali v nouzi nikoliv člověku, ale zvířeti. Z šest metrů hluboké jímky s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz